13 Temmuz 2020 Pazartesi

39. İstanbul Film Festivali'nde Geri Sayım Başladı

SALT Beyoğlu'nda 20-21 Aralık programları

A Corner in the World kolektifi tarafından hazırlanan dört performanslık program, 20 Aralık Cuma saat 19.00’dan itibaren Açık Sinema’da izlenebilir. Program herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

17 Aralık 2019 Salı 16:03
SALT Beyoğlu'nda 20-21 Aralık programları
29’59’’ performansları SALT Beyoğlu’nda
A Corner in the World tarafından hazırlanan dört performanslık program, 20 Aralık Cuma saat 19.00’dan itibaren Açık Sinema’da.

Performans sanatları ve ilişkili alanlara odaklı A Corner in the World kolektifinin 2018’de başlattığı 29’59”, İstanbul’da yaşayan ve sahne sanatları alanında üretim yapan sanatçıların işlerine alan açarak yeni formlara görünürlük kazandırmayı amaçlıyor. SALT Beyoğlu’nda ilk kez Mayıs 2019’da gerçekleştirilen 29’59”un 20 Aralık programı, başvuruyla seçilmiş ve 30 dakikadan kısa olan dört yeni deneysel performanstan oluşuyor.

Program herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

 

Serenay Oğuz, Boşlukları Doldur

“Performans bedenin içinde bulunduğu mekânla şekillenir, boşlukları yeniden anlamlandırır. Bedenin mekândaki varlığı ve yokluğu arasındaki ilişkileri, izleri araştırır.” 18 dakika

 

Burcu Bilgiç (Ekin Bozkurt ile video üzerinden), Yer Yer Hareketli Sunum “Biri ses, diğeri hareket ile doğaçlayan iki performansçı, bilinç akışıyla kurulmuş gevşek bir hikâyenin etrafında birbirine tutunur. Amaçlanan, hayal gücünü harekete geçirip çağrışımları tetikleyebilen ses ve hareket alanları aramaktır.” 20 dakika

 

Gülnara Golovina, 24,5

“Büyük bir sessizlik içerisinde bir şey söylemek isteyen, kararsız bir kişi... Eser, İlkay Türkoğlu’nun koreografisini yaptığı, Yol adlı performansın final bölümünün dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur.” 9 dakika

 

Ayrin Ersöz, Bengi Sevim, Başak Yavuz ve Hasan Yoksulbakan, Antigone Divided: I push a mountain

“Antigone’nin kısa yaşamının farklı yönlerine hayat veren sanatçıların her biri kendi Antigone’sinin hikâyesini anlatır. Bu hikâyeler zaman ve mekân kesitlerinde buluşarak hem canlı hem cansız olan Antigone’lerden bir ağ yaratır.” 20 dakika

SALT’ın Kış Bahçesi Programları, peyzaj mimarı Enise Burcu Derinboğaz’ın konuşmasıyla sürüyor. Derinboğaz, iklim değişikliğini bundan 220 yıl önce ilk kez öngören ve "bilimlerin Shakespeare’i” olarak nitelenen doğa bilimci, kaşif ve coğrafyacı Alexander von Humboldt'un ekoloji mirasına odaklanacak. Konuşma ücretsiz ve herkesin katılımına açıktır. 
Kış Bahçesi Programları
Alexander von Humboldt ve Ekoloji Mirası
Konuşma: Enise Burcu Derinboğaz
21 Aralık Cumartesi, 11.00
SALT Beyoğlu, Kat 4Bağımsız küratör ve yazar Aslı Seven tarafından Nur Koçak’ın Mutluluk Resimlerimiz sergisinden seçili resim ve kolajların yorumlanacağı sergi turu 21 Aralık Cumartesi saat 15.00'te başlayacak. Sergi turu herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. 
Mutluluk Resimlerimiz: Makineler ve Nekropolitika
Aslı Seven ile İş Yorumları
21 Aralık Cumartesi, 15.00
SALT Beyoğlu, Kat 3Nur Koçak’ın Mutluluk Resimlerimiz sergisinin son haftasında SALT Beyoğlu, Açık Sinema'da bir gösterim programı gerçekleştirilecek.  6 Film 6 Kadın gösterim programı, feminist film kuramcısı Laura Mulvey’in 1975 tarihli “Visual Pleasure and Narrative Cinema” [Görsel Haz ve Anlatı Sineması] başlıklı makalesinden yola çıkarak kadının “gösteri”, erkeğin “bakışın taşıyıcısı” olarak konumlandığı klasik yapımları bir araya getiriyor. 20. yüzyıl Hollywood sinemasından beş tanınmış filmle Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarlama El Kızı’ndan (1966) oluşan altyazılı gösterim programı herkesin katılımına açık ve ücretsiz. 

Gösterim Programı: 6 Film 6 Kadın
21-28 Aralık
SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  e-gazete
  • Sinematur - 05 Ocak 2015 Manşeti
  KARİKATÜR
  ARŞİV