16 Ekim 2021 Cumartesi

Arter'in yeni seminer dizisi başlıyor!

KOPUŞLAR ve KAVUŞMALAR

Polonya ve Türkiye ilişkilerinin 600. yılı dolayısıyla Çağdaş Sanat Sergisi

12 Haziran 2014 Perşembe 17:53
KOPUŞLAR ve KAVUŞMALAR
Kuad Galeri, Wroclaw Sanat ve Kültür Merkezi ile ortaklaşa düzenlediği Kopuşlar ve Kavuşmalar adlı serginin ikinci bölümüne ev sahipliği yapıyor. Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı bir platform olan Culture.pl işbirliğiyle, Polonya-Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin  600. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen sergi, Polonya ve Türkiye’den çağdaş sanatçıları bir araya getiriyor.

İlk aşaması Mayıs ayında gerçekleşen Kopuşlar ve Kavuşmalar adlı serginin, ikincisi 5 Haziran tarihinde açıldı. 26 Haziran 2014 tarihine kadar sanatseverlerle buluşacak olan sergide, Nezaket Ekici, Angelika Fojtuch, Karolina Freino, Koray Kantarcıoğlu, Piotr Kmita, Katarzyna Krakowiak, Tomasz Kulka, Anna Molska, Tomasz Partyka, Agnieszka Polska, Joanna Rajkowska, Sümer Sayın, Piotr Skiba, Konrad Smolenski, Tunca Subaşı’nın eserleri sergileniyor.


Polonya ve Türkiye arasında diplomatik ilişkiler - Jan Długosz’un günlüklerinde belirtildiğine göre-600 yıl önce 1414’de Sultan I. Mehmet Çelebi dönemde başkent olan Bursa’daki sarayında Polonya diplomatik heyetini kabul etmesiyle başladı. 600 yıl boyunca Polonya ve Türkiye arasındaki siyasal, ticari ve kültürel ilişkiler gelişti ve zenginleşti. 15. yy’ da sınırdaş olan iki ülke çoğul kültürleri açısından da birbirine bağlandı ve dünyanın siyasal-coğrafi haritasında özel bir yere sahip oldu.

Bu 600 yıllık köklü tarihsel arka plana karşın 20.yy’daki insan ilişkileri ve iletişim koşulları açısından Polonya Türkiye ilişkilerini sorgulamak gerekiyor. İkinci Dünya Savaşı sonunda başlayan Soğuk Savaş döneminin ideolojik egemenlikleri yüzünden Polonya Türkiye ilişkileri zarar gördü ve büyük bir durgunluk yaşandı. Bu durum Berlin Duvarı’nın yıkılmasına kadar sürdü. 1989’dan sonra bile resmi diplomatik ilişkilerdeki uzun sürendeğişimler, ekonomik ortaklıklar ve kültürel alış verişin yavaşlığı dolayısıyla ilişkiler olması gereken düzeye yükselemedi.

Tarihsel ilişkinin anımsanmasını ve kutlanmasını öngören bu resmi girişim artık çok disiplinli kültürel ve sanatsal iletişim ve alış veriş için çok verimli bir olanaktır. Bu bağlamda sergimiz sanatçılar ve sanat uzmanları arasında yakın gelecekteki işbirlikleri ve ortaklıklar açısından temel bir buluşturma işlevi taşıyacak.

Wroclaw Kültür ve Sanat Merkezi (Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu) ve Kuad Galeri’nin düzenlediği Kopuşlar ve Kavuşmalar sergisi ve sergiyle bağlantılı açık oturum ve konser gibi etkinliklerin amacı Polonya ve Türkiye’den sanatçı ve sanat uzmanları arasında yeni ve sürdürülebilir profesyonel iletişim ve ilişkiler kurmaktır.

Burada Kopuşlar ve Kavuşmalar başlığı yalnız Polonya Türkiye arasındaki ilişkilerin 20.yy boyunca karmaşık çelişkili ilişki dönemlerinden oluşan tarihsel gerçekleri yansıtmakla kalmıyor aynı zamanda günümüze özgü sanat yapıtlarının geçmişi irdeleyen gelecek için öneriler sunan özelliklerini de yansıtıyor. Geçmişe yönelik irdelemeler sanatçının muhalif tutumunu –başka deyişle mevcut düzenden uzaklaşmasını- yansıtırken, geleceğe yönelik öneriler düşüncelerin, uygulamaların ve kazanımların birbirine kavuşmasını sağlıyor.

Bu sergide 90’lı yıllardan başlayarak öne çıkan sanatçıların her iki kültürün temellerindeki mitolojiler ve arketiplere gönderme yapan, ancak günümüzün siyasal-coğrafi ortamında üretilen işleri sunulmakta. Kopuşlar ve Kavuşmalar’ın içerdiği düşünce kültürlerimizin mirasına ve bugünkü durumuna güncel bir görsel yorum getirmektir; bunu yaparken özellikle geçmişteki ve günümüzdeki siyasal ve ekonomik değişimlere, toplumsal kutuplaşmalara ve günümüzdeki küreselleşmeye vurgu yapmaktır. Polonya ve Türkiye’deki dönemin sanat üretimini karşı karşıya getirerek, buluşturarak paylaşabileceğimiz deneyimleri keşfedebilme olanağımız var; bu yolla yaratıcı bir iletişim ve işbirliği kurulabilir.

Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Ulusal Miras Bakanlığı ve Aşağı Silezya Voyvodalığı’nın ortak kaynaklarından finanse edilmiştir. Proje, 2014 yılında kutlanacak Polonya-Türkiye ilişkilerinin kuruluşunun 600. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek olan kutlamaların kültür programı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  e-gazete
  • Sinematur - 05 Ocak 2015 Manşeti
  KARİKATÜR
  ARŞİV