16 Ekim 2021 Cumartesi

Arter'in yeni seminer dizisi başlıyor!

Komşular sergisinde söyleşiler ve performanslar...

İstanbul Modern’de gerçekleşecek etkinliklere sergi sanatçıları ve dans toplulukları katılacak.

27 Şubat 2014 Perşembe 13:16
Komşular sergisinde söyleşiler ve performanslar...

İstanbul Modern, kuruluşunun 10. yılı kapsamında  Komşular - Türkiye ve Çevresinden Güncel Anlatılar başlıklı sergisiyle, Türkiye’nin yanı sıra birbiriyle tarihi, siyasal ve kültürel bağları olan Balkanlar, Kafkasya ve Orta Doğu gibi komşu coğrafyalardan günümüz sanatının öncü sanatçılarını ve yapıtlarını bir araya getiriyor.

9 Ocak - 8 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen ve 17 ülkeden 35 sanatçı ve sanatçı grubunun yapıtlarına yer veren Komşular sergisi için, bölge kültür ve sanatına dair gösterim, performans, panel, söyleşi ve kitap tanıtımlarından oluşan kapsamlı bir etkinlik programı hazırlandı. 9 Ocak’ta Ermenistan’dan gelen Bir Metrekare Tiyatro Festivali ile başlayan etkinliklerin tümü ücretsiz. Komşular sergisi kapsamında gerçekleştirilecek mart ve nisan etkinliklerine Turgut Çeviker, Tan Oral, Rena Effendi, Modern Dans Topluluğu İstanbul, Adrian Paci, Cristiana Perella, Slavs and Tatars, Fulya Erdemci, Anda Rottenberg, CANAN ve Taldans’tan Filiz Sızanlı katılacaklar. İstanbul Modern Süreli Sergiler Salonu’nda Komşular sergisi için özel olarak kurulan Bir Metrekare sahnesinde ve İstanbul Modern Sinema’da düzenlenen etkinliklerde İngilizceden Türkçeye simültane veya ardıl çeviri yapılıyor.

Komşular sergisinde Türkiye’nin en ünlü çizgi roman kahramanı Abdülcanbaz’ın 1972 tarihli “Foncistan’a Seyahat” macerasının orijinal çizimleri ilk kez sergilenmesi nedeniyle 6 Mart 2014 Perşembe günü saat 18.30’da İstanbul Modern Sinema’da Türkiye karikatür tarihi üzerine kapsamlı araştırmalarıyla tanınan Turgut Çeviker ve usta karikatürist Tan Oral “Türkiye Karikatür Tarihinde Modernleşme Çizgileri” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

27 Mart 2014 Perşembe saat 18.30’da Komşular sergisinin içinde yer alan Bir Metrekare’de sergi sanatçılarından Azerbaycan’ın güncel fotoğraf alanındaki ünlü ismi Rena Effendi, son dönem çalışmaları hakkında bilgi vererek sergi küratörleri ve izleyicilerle söyleşecek.

Türkiye ve çevresinden yolculuk hakkında ortaya konan en önemli eserlerden biri olan Evliya Çelebi’nin “Seyahatname”si, yorumlayan Devlet Opera ve Balesi’ne bağlı Modern Dans Topluluğu İstanbul, Komşular’ın sergi mekanına özel uyarladığı bölümleri 3 Nisan 2014 Perşembe saat 17.00 ve 19.00’da Bir Metrekare ve İstanbul Modern Süreli Sergiler Salonu’nda sunacak.

 

Komşular sergisi sanatçılarından Arnavutluk kökenli Adrian Paci, 5 Nisan 2014 Cumartesi saat 16.00’da Bir Metrekare’de İstanbul Modern’de sergilenen Piktori adlı yapıtı ve Galeri Manâ’da Cristiana Perella küratörlüğünde açılan sergideki çalışmaları başta olmak üzere kendi sanat pratiği hakkında bilgi verecek.

 

Komşular sergisine özel “Burun Bükücü” ve “Lektor”dan oluşan yeni bir yerleştirme yapan, Slavlar, Kafkasyalılar ve Orta Asyalılar arasındaki etkileşim alanlarını araştıran bir sanatçı grubu Slavs and Tatars,10 Nisan 2014 Perşembe saat 19.00’da İstanbul Modern Sinema’da Transliterasyon Dalgası başlıklı bir sunum- performans sunacak.

 

İstanbul Modern, Polonya ve Türkiye güncel sanat sahnesinin dinamikleri hakkında tartışmak üzere iki önemli küratör ve sanat yazarını 13. İstanbul Bienali küratörü Fulya Erdemci ile Zachęta National Gallery of Art’ın eski direktörü ve Polonya güncel sanatına yön veren küratör Anda Rottenberg’i Adam Mickiewicz Enstitüsü işbirliğiyle 16 Nisan 2014 Çarşamba saat 18.00’de İstanbul Modern Sinema’da bir araya getirecek.

 

Komşular sergisine özel hazırladığı “Hezeyan” adlı yeni videosuyla katılan CANAN, 17 Nisan 2014 Perşembe saat 18.30’da

Bir Metrekare’de son dönem çalışmaları hakkında sergi küratörleri ve Art-ist Yayınları’ndan yeni çıkan kitabı üzerine kitap editörleriyle söyleşecek.

 

Taldans’tan Filiz Sızanlı, Komşular sergisinde yer alan ve her şeyin bir metrekareden ibaret bir sahnede gerçekleşmesi gereken Bir Metrekare projesi için özel tasarladığı “1m2/1dkbaşlıklı performansını 24 Nisan 2014 Perşembe saat 18.30’da sunacak.

 

Komşular sergisinin mart ve nisan etkinlikleri

 

Turgut Çeviker ve Tan Oral Söyleşisi: Türkiye Karikatür Tarihinde Modernleşme Çizgileri

6 Mart 2014 Perşembe, 18.30

İstanbul Modern Sinema

Komşular sergisinde çizer Turhan Selçuk’un kaleminden Türkiye’nin en ünlü çizgi roman kahramanı Abdülcanbaz’ın 1972 tarihli “Foncistan’a Seyahat” macerasının orijinal çizimleri ilk kez sergileniyor. Bu vesileyle 1950’lerden bugüne Türkiye’de çizgi roman ve karikatürün modernleşme sürecini tartışan bir söyleşi düzenleniyor. Sergi sanatçısı Turhan Selçuk’un farklı dönemlerini de ele alacak söyleşiye Türkiye karikatür tarihi üzerine kapsamlı araştırmalarıyla tanınan Turgut Çeviker ve usta karikatürist Tan Oral katılıyor.

Rena Effendi Söyleşisi

27 Mart 2014 Perşembe, 18.30

Bir Metrekare

Komşular sergisi sanatçılarından Rena Effendi, son dönem çalışmaları hakkında bilgi vererek sergi küratörleri ve izleyicilerle söyleşiyor. Azerbaycan’ın güncel fotoğraf alanındaki ünlü ismi Rena Effendi, eski SSCB ülkeleri, Afganistan, İran, Mısır ve Türkiye gibi ülkelerde yaptığı fotoğraf serileriyle tanınıyor. Sanatçının Komşular sergisinde yer alan serisi, Azerbaycan’da sadece 1000 çoban ailesinin yaşadığı ve yok olmaya yüz tutmuş özel bir Kafkas dilinin konuşulduğu dağ köyü Kınalık’ta yaşayan insanların çarpıcı hikayesini anlatıyor.

 

Seyahatname: Modern Dans Topluluğu İstanbul 

3 Nisan 2014 Perşembe, 17.00 ve 19.00

Bir Metrekare ve İstanbul Modern Süreli Sergiler Salonu

 

Komşular sergisinin odak noktasında yolculuk temasına ve buna bağlı hareketlilik, göçmenlik, göçebelik, seyyahlık gibi konular var. Türkiye ve çevresinden yolculuk hakkında ortaya konan en önemli eserlerden biri olan Evliya Çelebi’nin “Seyahatname”si, Devlet Opera ve Balesi’ne bağlı Modern Dans Topluluğu İstanbul tarafından yorumlanıyor. Dans, tiyatro ve edebiyatı bir araya getiren bu gösteride, çağdaş insanının içsel yolculuğundaki gelişimi ve göçebelik olgusu Evliya Çelebi’nin macera ve tılsımla dolu seyahatleriyle eşzamanlı olarak sergileniyor. Beyhan Murphy ve ekibi, İstanbul Modern’in davetiyle, “Seyahatname”den Komşular’ın sergi mekanına özel uyarladığı bölümleri aynı gün içinde iki gösteriyle sunuyor.

 

Adrian Paci ve Cristiana Perella Söyleşisi

5 Nisan 2014 Cumartesi, 16.00

Bir Metrekare

 

Komşular sergisi sanatçılarından Arnavutluk kökenli Adrian Paci ile ünlü İtalyan küratör Cristiana Perella söyleşiyor. Balkanlardaki toplumsal ve siyasi sorunların yarattığı göç, yeniden başlama ve benzeri değişimlere değinen çalışmalarıyla tanınan Paci, Balkan gelenek ve âdetlerine atıfta bulunur. Sanatçı, İstanbul Modern’de sergilenen Piktori adlı yapıtı ve Galeri Manâ’da Cristiana Perella küratörlüğünde açılan sergideki çalışmaları başta olmak üzere kendi sanat pratiği hakkında bilgi veriyor.

 

Slavs and Tatars’dan bir Sunum-performans: Transliterasyon Dalgası

10 Nisan 2014 Perşembe, 19.00

İstanbul Modern Sinema

 

Slavs and Tatars; Slavlar, Kafkasyalılar ve Orta Asyalılar arasındaki etkileşim alanlarını araştıran bir sanatçı grubu. Komşular için sergiye özel “Burun Bükücü” ve “Lektor”dan oluşan yeni bir yerleştirme yapan Slavs and Tatars’ın çalışmalarının temeli, dilbilim ve dil politikaları üzerine. Sergi kapsamında yapacakları “Transliterasyon Dalgası” adlı sunum- performans ise kişi veya toplumlardan ziyade dilimizden dökülen sesleri özgürleştirme yolunda bir girişim. Slavs and Tatars’ın bu projesi, İstanbul’un yanı sıra Orta Asya’da Horasan, Türkistan, Şincan Uygur Özerk bölgesi gibi yerlerdeki dil politikalarına ve Türki dillere dair araştırmalarıyla ortaya çıktı.

 

Anda Rottenberg ve Fulya Erdemci Söyleşisi: Türkiye ve Polonya Güncel Sanatı Üzerine Düşünceler

16 Nisan 2014 Çarşamba, 18.00

İstanbul Modern Sinema

 

Komşular sergisinin araştırma alanı, Slavs and Tatars’ın da çalışmalarıyla beraber batıda Polonya’ya kadar uzanıyor. İstanbul Modern, Polonya ve Türkiye güncel sanat sahnesinin dinamikleri hakkında tartışmak üzere iki önemli küratör ve sanat yazarını Adam Mickiewicz Enstitüsü işbirliğiyle bir araya getiriyor. 13. İstanbul Bienali küratörü Fulya Erdemci ile Zachęta National Gallery of Art’ın eski direktörü ve Polonya güncel sanatına yön veren küratör Anda Rottenberg’in katılacağı söyleşi, Türkiye ve Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600. yılı kutlamaları kapsamında düzenleniyor.

 

CANAN Söyleşisi ve Kitap Tanıtımı

17 Nisan 2014 Perşembe, 18.30

Bir Metrekare

Hem İstanbul Modern’in koleksiyonunda hem de Komşular sergisinde yapıtları yer alan CANAN, kadın hikayeleri aracılığıyla devlet, toplum, din, töre ve aile gibi denetim mekanizmalarının birey üzerindeki keskin etkilerini deşifre eden bir sanatçı. Sergiye özel hazırladığı, İstanbul’da yaşayan genç bir kadının kendi iç yolculuğunu yine kendi sesiyle masalsı biçimde aktardığı “Hezeyan” adlı yeni videosunda, Türkiye ve çevresindeki sözlü geleneğe sonu delilikle biten bir aşk hikayesiyle yanıt veriyor. Art-ist Yayınları’ndan yeni çıkan kitabının da tanıtılacağı söyleşide CANAN, son dönem çalışmaları hakkında sergi küratörleri ve kitap editörleriyle söyleşiyor.

Filiz Sızanlı 1m2/1dk Performansı
24 Nisan 2014 Perşembe, 18.30
Bir Metrekare

Taldans’tan Filiz Sızanlı, Komşular sergisinde yer alan ve her şeyin bir metrekareden ibaret bir sahnede gerçekleşmesi gereken Bir Metrekare projesi için özel tasarladığı “1m2/1dkbaşlıklı performansında, mekan ve bedenin temsiliyetinin kurduğu ilişki biçimini sorguluyor.

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  e-gazete
  • Sinematur - 05 Ocak 2015 Manşeti
  KARİKATÜR
  ARŞİV