28 Mart 2023 Salı

Berlin'in En İyileri 42. İstanbul Film Festivali'nde

İAÜ’LÜ PARAMEDİKLER YAŞAMA CAN VERİYOR

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İlk ve Acil Yardım Programı’nda eğitim gören öğrenciler, uygulamalı laboratuvarlarda aldıkları eğitimlerle insanlara can suyu verecek bir eğitim süzgecinden geçiyor.

20 Eylül 2017 Çarşamba 14:57
İAÜ’LÜ PARAMEDİKLER YAŞAMA CAN VERİYOR
Yaşamı tehdit eden acil durumlarda, ani olarak hastalananya da kazaya uğrayan kişilere, esas tedavisi yapılıncaya kadar geçen süredeuygulanan hızlı, etkin ve doğru müdahale büyük önem arzediyor. Bu konudamüdahaleyi yapan ilk ve acil yardım teknisyeninin deneyimi hayatkurtarabiliyor. İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Sağlık Hizmetleri MeslekYüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı öğrencileri, gördükleri uygulamalıeğitimlerle insanlara can suyu verecek bir eğitim süzgecinden geçiyor. İAÜSağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Başkanı Öğr.Gör. Mukaddes Avşar, ilk ve acil yardım eğitiminin, bu alanda kazanılacakdeneyimin insan hayatı için kritik bir öneme sahip olduğuna vurgu yapıyor.

 

Hastane öncesi acil bakım konusunda teorik ve uygulamalıeğitim almış, acil sağlık hizmetlerinde, yaşam zincirinin anahtarı olaraktanımlanan ve hastane öncesi acil bakımın önemli bir parçasını oluşturan İlk veAcil Yardım Programı’nda acil bakımı, hastane dışında potansiyel şekildeuygulayan ‘ilk ve acil yardım teknikeri’ (ambulans ve acil bakım teknikeri)yetiştirdiklerini belirten Öğr. Gör. Avşar, Hayat Kurtarma Zinciri’nin birparçası olarak, sağlıktaki değişimlere ayak uydurabilen, gelişen, değişen,etkin, bilimsel ve çağdaş bir ortamda sorumluluk duygusu yüksek bireyleryetiştirme gayretinde olduklarını ifade ediyor.

 

Paramediklerinsağlık alanında kritik rol üstleniyor

 

Öğr. Gör. Mukaddes Avşar, İlk ve Acil Yardım Programı’nınyaralı/hastaya intravenöz girişim yapma, hastaneye ulaşıncaya kadar, kabuledilen acil ilaçları ve sıvıları uygulama, oksijen verme, monitörizasyon,endotrakeal entübasyon, kardiyo-pulmoner-resüsitasyon (CPR) ve defibrilasyonyapma, travma stabilizasyonu yaparak hastayı nakle hazır hale getirme, temelyaşam desteği protokollerini uygulama, kırık-çıkık ve burkulmalardastabilizasyonu sağlama, yara kapatma ve basit kanama kontrolü yapma, acil doğumeylemine yardımcı olma gibi görevleri yürütecek teknikerlerin sağlık alanındaönemli bir rol üstlendiğini söylüyor.

 

İlk ve acil yardım eğitimi alan öğrencilerin teorikderslerin yanı sıra uygulamalar için ilk ve acil yardım becerilaboratuvarlarında vaka çalışmaları yaptığını kaydeden Öğr. Gör. Avşar, “Öğrencilerimiz,  paramedik (Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri) görev, yetki vesorumlulukları dahilinde öğrenmeleri gereken tüm cihaz ve ekipmanları içeren İlk ve Acil Yardım Beceri Laboratuvarlarında, teorikderslerde edindikleri bilgileri uygulama imkanı bulmaktadırlar” diyor.

 

Uygulamalı laboratuvarlardayaşam desteği eğitimi

 

Öğr. Gör. Avşar, İlk ve Acil Yardım Beceri Laboratuvarlarının öğrencileretemel yaşam desteği maketleri üzerinde ilk yardım kabiliyeti kazanmalarınaimkan tanıdığına vurgu yapıyor: “Öğrenciler İlk ve Acil YardımProgramına ait temel yaşam desteği maketleri (yetişkin – çocuk - bebek), ileriyaşam desteği maketi,  EKG cihazı,entübasyon maketleri, intramüsküler, intravenöz girişim maketleri, kadın veerkek kateterizasyon maketleri, taşıma ekipmanları (ana sedye, kombinasyonsedye, faraş sedye, vakum sedye, omurga tahtası), atel setleri, yardımcıekipman ve tıbbi sarf malzemeleri ile uygulama yapma imkanı bulmaktadırlar.Öğrencilerimiz aynı zamanda tam donanımlı eğitim ambulansımız ile araçtanambulansa kazazede taşıma pratikleri yapmaktadırlar.”

Yerinde uygulama tecrübegetiriyor

 

İstanbul Aydın Üniversite’nin İlk ve Acil Yardım Programıeğitimlerini uygulama ağırlıklı bir eğitim üzerine inşa ettiğini belirten Öğr.Gör. Mukaddes Avşar, “Hastane öncesi acil müdahale hizmetlerini uygulayacak,hasta ve yaralıların esas tedavisi yapılıncaya kadar geçen süre içerisindegerekli merkezlere uygun koşullar ile taşınmasını sağlayacak, hayat kurtarıcıve sakat kalmayı önleyici tıbbi müdahalelerde bulunacak sağlık personeliyetiştirilmesi amacı doğrultusunda gerekli teknolojik ve akademik alt yapıyasahibiz. Uygulama laboratuvarlarının yanı sıra, öğrencilerimize dönem sırasındahaftada bir gün özel veya devlet hastanelerinde, acil yardım ve hasta nakilambulanslarında yerinde uygulama fırsatı sunuyoruz” diyor.

Paramediklerinçalışma alanları

 

İlk ve Acil Yardım programından mezun olan paramediklerinaydın, yenilikçi ve sorumluluk sahibi bireyler olarak mesleğe adım attıklarınıbelirten Öğr. Gör. Mukaddes Avşar, İlk ve Acil Yardım teknikerlerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlı112 ambulansları ve özel ambulans şirketlerine bağlı acil yardım ve hasta nakilambulanslarında sağlık personeli veya sürücü; Komuta Kontrol Merkezlerindeçağrı karşılama personeli olarak çalışabileceği bilgisini paylaşırken; aynızamanda üniversitelerde, hastanelerin acil servislerinde, kara, hava vedeniz ambulanslarında çalışma olanağına sahip olduklarına vurgu yapıyor: “İlkve Acil Yardım Bölümünden mezun olduktan sonra en temelde Sağlık Bakanlığı112’de istihdam elde eden paramedikler için gelecekte üniversite, eğitim vearaştırma hastaneleri acil servislerinde triyaj sorumlusu olmak gibi daha fazlaçalışma sahası açılması beklenmektedir.”

Lisansa tamamlama

 

YGS-2 puan türü ile öğrenci alınan ve eğitim süresi 2 yıl olan İlk ve Acil Yardım Programı’ndan mezun olan öğrenciler, iş hayatında ‘paramedik’ ünvanı ile görev alıyor. Ön lisans eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin önlisans öğrencilerine ücretsiz olarak sunduğu Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kursunun ardından ‘Acil Yardım ve Afet Yönetimi’, ‘Hemşirelik’  ve ‘Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri’ lisans bölümlerine geçiş yapabiliyor. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  e-gazete
  • Sinematur - 05 Ocak 2015 Manşeti
  KARİKATÜR
  ARŞİV