İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Borusan Holding sponsorluğunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 50. İstanbul Müzik Festivali, son haftasında Oscar ve Grammy ödüllü, dünyaca ünlü şef ve besteci Tan Dun’u ağırlamaya hazırlanıyor.

İzleyenlerin yıllar boyu unutamayacağı iki ayrı prömiyere imza atacak Tan Dun’un, İstanbul Müzik Festivali ve Borusan Sanat'ın ortak siparişi olan ve geçtiğimiz yıl kemancı Daniel Hope, piyanist Alexey Botvinov ve New Century Oda Orkestrası tarafından dünya prömiyeri yapılan İkili Konçerto’su, aynı solistlerle bu kez Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) eşliğinde Türkiye’de ilk kez seslendirilecek. 22 Haziran Çarşamba akşamı 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde Borusan Holding’in gösteri sponsorluğunda düzenlenecek konserde Tan Dun’un İkili Konçerto’sunun yanı sıra Passacaglia: Secret of Wind and Birds isimli eserinin de Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek. Orkestranın kuş, rüzgâr ve okyanus seslerini taklit ederek dijital bir orman hissi uyandıracağı bu esere Tan Dun, orkestra üyeleri ve hatta seyirciler cep telefonlarından kuş sesleri çalarak katkı sağlayacak.

Konser programına dair ayrıntılı bilgi muzik.iksv.org adresinden; konserin biletleri ise passo.com.tr ile İKSV ana gişeden temin edilebiliyor.Work In Progress Atölyesi Seçkisi Açıklandı Work In Progress Atölyesi Seçkisi Açıklandı

Tan Dun, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı yönetecek

Aldığı Oscar ve Grammy ödülleriyle kariyerini taçlandıran, Doğu ve Batı geleneklerinin sınırlarını aşan yaratıcı repertuvarı, dünyanın önde gelen orkestraları tarafından seslendirilen yapıtları, orkestrayı ve konser deneyimini yeniden ele alan ve çığır açan yaklaşımları, bambaşka ses alanlarını keşfeden buluşlarıyla dünya müzik sahnesinde şimdiden kalıcı bir iz bırakan Tan Dun bu konserde, yıldız solistlerini ağırladıkları konserleri, gerçekleştirdiği kayıtlar, Hong Kong’dan Paris’e Théâtre des Champs Elysées’ye uzanan yurtdışı turneleriyle adından gururla bahsettiren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı yönetecek. Konserin solistleri ise dünyaca ünlü orkestralar ve şeflerle konser veren kemancı Daniel Hope ile Ukrayna’nın en sevilen piyanistlerinden Alexey Botvinov olacak.

Özellikle opera ve sinema filmlerinin repertuvarına yaptığı katkılarla yalnızca klasik müzikseverlere değil, çok daha geniş bir hayran kitlesine kavuşan Tan Dun’un sıradışı yapıtları, Doğu ile Batı’nın bir olduğu İstanbul’un kalbinde yer alan AKM’de ve yarım asırdır şehre “klasik” rengini veren İstanbul Müzik Festivali’nde izleyiciyle buluşacak.


Tan Dun, Türkiye’den müzisyenlerle bir araya gelecek

Çinli şef ve besteci Tan Dun, konser öncesi, Türkiye’den müzisyenlerle bir araya gelecek. Eserlerinde sıklıkla geleneksel enstrümanlara yer veren besteci bu buluşmalarda, kanun, kemençe, ud, tambur gibi enstrümanları tanıyacak.


Festival 24 Haziran’da sona eriyor

24 Haziran’
a kadar sürecek festival son haftasında “Mare Nostrum”,, Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu” ve “Musica Sequenza: “Rameau à la Turque” konserlerini müzikseverlerle buluşturacak.

 
Editör: TE Bilisim