Seattle Center'daki Fisher Pavilion'da 20-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 15. Yıllık Uluslararası Çocuk Dostluk Festivali (ICFF), Pasifik Kuzey Batı'nın en büyük çocuk festivali olma unvanına sahip. Bu festivalde çocuklar hem organizatör hem de katılımcı olarak önemli bir rol üstleniyor. Bu renkli kutlama, Washington Türk Amerikan Kültür Derneği'nin (TACAWA) Uluslararası Çocuk Dostluk Festivali (ICFF) komitesi tarafından düzenleniyor.

ICFF'nin misyonu, Türkiye'de uluslararası bir tatil olarak kutlanan 23 Nisan Uluslararası Egemenlik ve Çocuk Bayram’ının pozitif enerjisini Seattle topluluğunun kalbine taşımaktır. Festival, tüm dünyada insanların zengin küresel kültür çeşitliliğini takdir etmelerini ve kutlamalarını sağlayarak uyumlu bir gelecek yaratmayı hedefliyor.

Festivalin kalbinde, farklı kültürleri temsil eden çocuk gruplarının canlı müzik performansları yer alıyor. Küresel Vatandaş oyunu, çocukları kültür masalarını keşfetmeye teşvik ederek yeni kelimeler, oyunlar ve dünyanın farklı yerlerinden gelen becerileri öğrenmelerini sağlıyor.

Her yıl iki yüzden fazla sanat eserinin sergilendiği ICFF Sanat Sergisi, genç zihinleri güzel sanatlar aracılığıyla farklı kültürlerle tanıştırarak barış için küresel bir vizyon oluşturmaya katkıda bulunuyor. Festival katılımcıları favori eserlerine oy vererek kültürel alışverişe aktif olarak katılıyorlar. "Arkadaşlık" ve "Çevre" gibi geçmiş temalardan sonra bu yılın teması ise "En Sevdiğim Yer!"

Gençlik Sesleri, dönüştürücü bir girişim olarak gençlerin hayal etmelerini, savundukları konular için mücadele etmelerini ve hayalini kurdukları toplumu şekillendirmelerini sağlıyor. "Seattle Bizim Evimiz” temasına odaklanan 10 haftalık bir projede katılımcılar, kişisel hikayelerini keşfediyor, topluluk tabanlı araştırmalar yapıyor ve Seattle Şehir Konseyi'ne öneriler sunuyor.

Uluslararası alanda tanınan ICFF, Avustralya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çin, Etiyopya, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, Moğolistan, Filistin, Filipinler, İskoçya, Güney Kore, İspanya, Sri Lanka, Tibet, Türkiye, ABD, Ukrayna dahil olmak üzere 40'tan fazla ülke ve kültürü ağırlamayı planlıyor.

ICFF, çocukların çeşitlilik ve kapsayıcılık konularına odaklanmaları için güçlü bir platform sağlıyor. Ayrıca etkinliğin planlanmasında ve düzenlenmesinde aktif olarak rol alıyorlar. Festivale katılım sayesinde birçok çocuk, daha parlak bir geleceğin mimarları olarak Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" mesajını taşıyarak gelişti.

43. İstanbul Film Festivali'ne Sayılı Günler Kaldı 43. İstanbul Film Festivali'ne Sayılı Günler Kaldı

ICFF, çocukların yeteneklerini ve gelişimlerini ön plana çıkarırken aynı zamanda kişisel gelişim için bir platform olarak hizmet veren eşsiz bir etkinlik. Bu festival, gençlerimizde var olan birlik, hoşgörü ve yaratıcılık potansiyelinin bir kanıtıdır.

Editör: Anibal Güleroğlu