İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından N Kolay sponsorluğunda düzenlenen 43. İstanbul Film Festivali, sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor.  

 17-28 Nisan arasında N Kolay sponsorluğunda gerçekleştirilecek 43. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler ve genç yeteneklerin son filmlerinin de aralarında olduğu 132 uzun metrajlı ve 12 kısa filmden oluşan zengin bir program sunuyor. 12 gün sürecek festivalde, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’yı kazanan Dahomey, En İyi Belgesel ödülünü kazanan Gidecek Yer Yok, En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Pepe’nin yanı sıra usta yönetmenler Wim Wenders, Tarsem Singh, Richard Linklater, Denys Arcand, Olivier Assayas ve Ferzan Özpetek’in son filmleri de sinemaseverlerle buluşacak.

43. İstanbul Film Festivali programında, ulusal ve uluslararası yarışmaların ve merakla beklenen filmleri bir araya getiren N Kolay Galaları’nın yanı sıra Dünya Festivalleri’nden Genç Ustalar’a, Mayınlı Bölge’den Antidepresan’a, Çiçek İstemez’den Nerdesin Aşkım? ve Cinemania’ya 16 farklı bölümde filmler yer alıyor. Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinlikler de izleyicilere sinema dolu günler yaşatacak. Festivalin tüm programı film.iksv.org adresinden incelenebilir.

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Beyoğlu Sineması, Şişli’de CineWAM Premium+ City's Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak. 

Gösterimler, 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da olacak.

Festivalde Kaçırılmaması Gerekenler

Eski biletle yeniden bir film:  Hayallerim, Aşkım ve Sen 

28 Nisan Pazar

11.00

Atlas 1948

İstanbul Film Festivali, Zurich Sigorta işbirliğiyle sinemaseverler bu yıl, Atıf Yılmaz'ın Ümit Ünal'ın senaryosundan sinemaya aktardığı, başrollerini Türkan Şoray ile Oğuz Tunç'un üstlendiği, 1987 yapımı Hayallerim, Aşkım ve Sen'i Atlas Post Production tarafından restore edilmiş kopyasından izleyebilecek.

Bu yıl ilk defa festivalde sinemaseverler için eski bilet kampanyası uygulanıyor., Eski festival biletini saklayan izleyicilere Hayallerim, Aşkım ve Sen filminin 19 Nisan 19.00 seansındaki gösterimine bu eski biletle davetiye sağlanmıştı. Kampanyaya izleyicilerimizin ilgisi öyle yoğun oldu ki, Hayallerim, Aşkım ve Sen filmine yalnızca eski biletlerle girilebilen bir seans daha eklendi. 28 Nisan Pazar günü 11.00’deki seansa eski biletle giriş yapılabilmesi için rezervasyon yapılması gerekiyor ve atılım kapasiteyle sınırlı.

Rezervasyon için: https://rezervasyon.iksv.org/eskibilet/index.php 

43. İstanbul Film Festivali’nde Özel Gösterim:

Kuzeyden Gelen Adam, Kadir İnanır’ın Hayatını Beyazperdeye Taşıyor

 43. İstanbul Film Festivali programında Kadir İnanır’ın meslek yaşamına odaklanan Kuzeyden Gelen Adam belgeselinin özel gösterimi de yer alıyor. Erken başladığı meslek yaşamının her anını unutmamak için yazan Kadir İnanır’ın arşivinde birçok filmin kamera arkası, binlerce fotoğraf, sinemada kullandığı bazı kostümler ve paha biçilmez günlükler yer alıyor. Hayatını anlattığı, henüz yayınlanmamış, otobiyografi kitabından yola çıkarak, yaklaşık on üç yıldır belli aralıklarla Kadir İnanır’ı görüntüleyen Hüseyin Karabey, bu filmde bir anlamda Türkiye sinema tarihinin önemli bir bölümünü, oyuncunun tanıklığı aracılığıyla bizimle paylaşıyor.

Kuzeyden Gelen Adam, 18 Nisan Perşembe ve 27 Nisan Cumartesi günü gerçekleşecek, festivale özel gösterimleriyle sinemaseverlerle buluşacak. 

Yaşamın Sesi: Özgürlük – 2. Onat Kutlar Çalıştayı, festival evsahipliğinde düzenleniyor

Birincisi Haziran 2022’de, Birkbeck, Londra Üniversitesi enstitülerinden Birkbeck Institute for the Moving Image'de, "Onat Kutlar: Cinema is a Feast" (Onat Kutlar: Sinema Bir Şenliktir) başlığıyla gerçekleştirilen Onat Kutlar Çalıştayı’nın ikincisi İstanbul Film Festivali’nin evsahipliğinde 22 ve 23 Nisan tarihlerinde Salon İKSV’de düzenleniyor. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek çalıştay izleyicilerin katılımına açık olacak. 

Aralarında Wim Wenders, Koji Yakusho, Levan Akin, Ferzan Özpetek,Tarsem Singh, Dimitris Skyllas, Malgorzata Szumowska, Manuel Martín Cuenca, Matthias Glasner ve Lars Eidinger gibi yönetmen ve oyuncuların olduğu festival konukları, kendi filmlerinin gösterimlerinde sinemalarda izleyicilerle buluşup izleyicilerle sohbet edecek. Sinemaseverler, biletlerini alırken film ekibinin katılımıyla yapılacak gösterimleri filmin seanslarında yıldızla işaretli olarak görebilirler.

Festival Yarışmaları

ULUSLARARASI YARIŞMA

Festivalin Uluslararası Yarışma jürisinin başkanlığını Yeni Zelandalı oyuncu Kerry Fox üstlenecek. Uluslararası Yarışma jürisinde yönetmen Maryna Er Gorbach, kurgucu Gladys Joujou, Selanik Uluslararası Film Festivali ve Selanik Belgesel Festivali'nin artistik direktörü Orestis Andreadakis, film eleştirmeni Guy Lodge yer alıyor.

Uluslararası Yarışma bölümünde yer alan filmler için tıklayın.

ULUSAL YARIŞMA

Festivalin Ulusal Yarışma jüri başkanlığını yönetmen, senarist ve yapımcı Aslı Özge üstlenecek. Ulusal Yarışma jürisinde oyuncu Merve Dizdar, görüntü yönetmeni Barış Aygen, sanatçı Halil Altındere ve müzisyen Ekin Fil yer alıyor.

 Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 10 dalda ödül veriliyor.

 Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film İKSV tarafından 300.000 TL, Onat Kutlar anısına verilecek Kariyo & Ababay Vakfı Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 150.000 TL ile ödüllendirilecek. Anadolu Efes, En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 75.000 TL verecek. En İyi Senaryo Ödülü'nü kazanana Alamet Holistic tarafından 25.000TL, En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü'nü kazanana Milliyet Sanat tarafından 25.000 TL verilecek. En İyi Özgün Müzik, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü, En İyi Kurgu ödüllerini kazananlara İKSV tarafından 25.000'er TL verilecek.

Ulusal Yarışma bölümünde yer alan filmler için tıklayın.

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

Ulusal Kısa Film Yarışması jürisinde yönetmen Kasım Ördek, yönetmen ve görsel sanatçı Zeynep Demirhan, oyuncu, yazar ve yönetmen Barış Gönenen yer alacak. Jürinin seçtiği En İyi Kısa Film, Anadolu Efes tarafından 30.000 TL ile ödüllendirilecek.

Ulusal Kısa Film yarışmasında yer alan filmler için tıklayın.

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI

43. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmen Berna Gençalp, yönetmen Orhan Eskiköy ve sinema yazarı Evrim Kaya yer alacak. Jürinin seçtiği En İyi Belgesel, 30.000 TL ile ödüllendirilecek.

 Ulusal Belgesel yarışmasında yer alan filmler için tıklayın.

SEYFİ TEOMAN EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ

Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmlerin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde yönetmen Orçun Köksal, yapımcı İpek Erden, yönetmen Nesimi Yetik yer alıyor.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, 2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen, senarist ve yapımcı Seyfi Teoman anısına 2013 yılından bu yana veriliyor ve kazanan filmin yönetmeninin sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere 50.000 TL para ödülüyle destekleniyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, dört yıldır bireysel bağışçıların desteğiyle İKSV'nin Lale Kart Üyelik Programı tarafından veriliyor. Bu yıl Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü için altı film yarışacak.

FIPRESCI – Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülü

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması’ndan birer filme FIPRESCI Ödülü verecek. Başkanlığını Paola Casella’nın yapacağı jüride Géza Csákvári, Sezen Sayınalp, Nino Kovacic, Valentina Giraldo Sánchez ve Selin Gürel yer alacak.

GENÇ USTA ÖDÜLÜ

İstanbul Film Festivali'nin geleneksel bölümlerinden olan ve Nespresso’nun katkılarıyla iki yıldır yarışmalı bir bölüme dönüşen Genç Ustalar bu yıl da yarışmalı olacak.

Bölüm kapsamında 11 ilk veya ikinci film izleyiciyle buluşacak.

Genç Ustalar bölümündeki filmleri, Türkiye’de ikâmet eden 18-25 yaş arası sinema öğrencilerinden oluşan Nespresso Genç Jürisi değerlendirecek ve bir filmin yönetmenine Nespresso’nun katkılarıyla Genç Usta Ödülü verilecek. Nespresso'nun 3.000 avro para ödülüyle desteklediği Genç Usta Ödülü, festivalin 28 Nisan akşamı yapılacak kapanış ve ödül töreninde, kazanan yönetmene verilecek.

Festivalin bu yılki Nespresso Genç Jürisi üyeleri Ahmet Faruk Aksoy, Damla Yağız, Nisa Nemutlubakış, Nour Abu Abdou, Sarp Polat, Yavuz Alp Ayata ve Zehra Akaslan.

Genç Usta Ödülü için yarışacak filmler için tıklayın.

Festival Biletleri

Festival biletleri passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende satış noktaları üzerinden genel satışa sunulacak. 

Bilet fiyatları

Hafta içi 11.00 seansları 120 TL. Festival başlayana kadar hafta içi 11.00 seansı biletleri 90 TL.

Hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00 ) yalnızca 120 TL, Eczacıbaşı Genç Bilet ile öğrencilere yalnızca 20 TL.

Hafta içi 19.00 ve hafta sonu (11.00, 13.30, 16.00, 19.00) tam 120 TL, Eczacıbaşı Genç Bilet ile öğrencilere 20 TL.

Tüm 21.30 seansları 150 TL.

65 yaş ve üzeri sanatseverlerin tüm seanslara %25 indirim hakkı bulunuyor.Beyoğlu Sineması ve Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’ndeki gösterimlerde bu yıl yerler numarasız olacak.

İKSV’nin tüm etkinliklerini destekleyen Lale Kart üyeleri için bilet satış bilgileri

Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini %25, Kırmızı Lale Kart üyeleri ise %15 oranında indirimle satın alabilecek. Siyah Lale Kart üyeleri, tercih ederlerse bilet taleplerini kendilerine iletilen rezervasyon formunu kullanarak iletebilecekler.

İKSV tarafından 2002 yılından bu yana sürdürülen İKSV Lale Kart Üyelik Programı, dört farklı kategoride bir araya getirdiği kültür sanat dostlarına, vakfın düzenlediği etkinliklerde ayrıcalık ve öncelik sağlıyor. Ön satış dönemini kaçırmamak, öncelik ve indirimlerden faydalanmak için: lalekart.iksv.org

 FİLM LİSTESİ

ULUSLARARASI YARIŞMA / INTERNATIONAL COMPETITION (10)

Cezayir Kralı / Omar la Fraise / The King of Algiers / Elias Belkeddar / Fransa, Cezayir

Dağların Ardı / Oura el jbel / Behind the Mountains / Mohamed Ben Attia / Tunus, Belçika, Fransa, İtalya, Suudi Arabistan, Katar

Kehanet / Augure / Omen / Baloji / Belçika, Demokratik Kongo, Hollanda, Fransa, Almanya, Güney Afrika

Sonsuza Dek / Nazavzhdy-Nazavzhdy / Forever-Forever / Anna Buryachkova / Ukrayna-Hollanda

Andrea’yı Sevmek / El Amor de Andrea / Andrea’s Love / Manuel Martín Cuenca / İspanya

Cu Li Asla Ağlamaz / Cu Li Never Cries / Pham Ngoc Lan / Vietnam, Filipinler, Fransa, Singapur, Norveç

Faruk / Aslı Özge / Almanya, Fransa, Türkiye

Embriyo Larva Kelebek / Embryo Larva Butterfly / Kyros Papavassiliou / Yunanistan, GKRY

Pet Shop Days / Olmo Schnabel / İngiltere, İtalya, ABD, Meksika

Tatlı Rüyalar / Sweet Dreams / Ena Sendijarevic / Hollanda, Fransa, Endonezya, İsveç

TÜRKİYE SİNEMASI 2023-2024 / CINEMA OF TURKEY 2023-2024

ULUSAL YARIŞMA / NATIONAL COMPETITION

Son Hasat / The Reeds / Cemil Ağacıkoğlu / Türkiye, Bulgaristan

Beraber / Belonging / Mete Gümürhan / Türkiye, Hollanda, Belçika

Rosinante / Baran Gündüzalp

Büyük Kuşatma / The Grand Siege / Sinan Kesova

Tereddüt Çizgisi / Hesitation Wound / Selman Nacar

Bildiğin Gibi Değil / Not What You Think / Vuslat Saraçoğlu

8x8 / Kıvanç Sezer

Yurt / Dormitory / Nehir Tuna / Türkiye, Almanya, Fransa

Suyun Üstü / Afloat  / Aslıhan Ünaldı

Başlangıçlar / Inpaintings / Ozan Yoleri

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI / NATIONAL DOCUMENTARY COMPETİTİON

Domates Biber Depresyon / Tomato, Pepper, Depression / Aybüke Avcı

Bir Parça Memleket / A Piece of Home / Mümin Barış

Dargeçit / Hold Still / Berke Baş

Şarap Rengi Deniz / Wine Dark Sea / Nefin Dinç

Bir İsim ve Bir Yer / A Name and A Place / Can Eskinazi

Ege Güneşi / The Ferris Wheel / Ömer Gümüşer

Bir Gün, 365 Saat / A Day, 365 Hours / Eylem Kaftan

Eclipse / İpek Kent, Efe Öztezdoğan

Bazen Hep Birlikte / Otherwise in İstanbul / Didem Pekün

Karanlık Zamanlarda Şarkı Söylemek / Singing in Dark Times / Ethem Özgüven

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI / NATIONAL SHORT FILM COMPETITION

Program 1:

36 / Rezan Mir Uğurlu

Ağlak Bebe / Crybaby / Elif Öner

Gukla / The Doll / Emine Uysal Berger, Özgür Ceylan

Beyaz Dağın Çocukları / Children of the White Mountain / Yalçın Çiftçi

Eksi Bir / Minus One / Ömer Ferhat Özmen

Program 2:  

Zarafet ve Şiddet Arasında / Between Delicate and Violent / Şirin Bahar Demirel

Nasıl Kaybolunur / How to Disappear / Tilbe Cana İnan

Aç Karnına Çıkmayalım / Cheers to the End / Yiğit Hepsev

Bir Dostluk / A Companionship / Gürkan Yücel

Onun Kalesinde / In His Fortress / Yasemin Demirci

ÖZEL GÖSTERİM

Kuzeyden Gelen Adam / Hüseyin Karabey

DÜNDEN BUGÜNE TÜRK KLASİKLERİ / TURKISH CLASSICS REVISITED (1)

Hayallerim, Aşkım ve Sen / My Dreams, My Love and You / Atıf Yılmaz / Türkiye

N KOLAY GALALARI / N KOLAY GALAS (9)

Kraliçenin Oyunu / Firebrand / Karim Aïnouz / İngiltere, ABD

Geçiş / Crossing / Levan Akin / İsveç, Danimarka, Fransa, Türkiye, Gürcistan

Başlangıç / Origin / Ava DuVernay / ABD

Seven Veils / Atom Egoyan / Kanada

Ölmek / Sterben / Dying / Matthias Glasner / Almanya

Bir İstanbul Üçlemesi: Meze-Müzik-Muhabbet / Istanbul Trilogy: Meze-Music-Muhabbet / Ferzan Özpetek

The Persian Version / Maryam Keshavarz / ABD

Hit Man / Richard Linklater / ABD

Film Anlatıcısı Kız / La Contadora de Películas / The Movie Teller / Lone Scherfig / Fransa, İspanya, Şili

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN / BEST OF THE FESTS (15)

Tatami / Zar Amir Ebrahimi, Guy Nattiv / ABD, Gürcistan

Zamanın Dışında / Suspended Time / Hors du temps / Olivier Assayas / Fransa

Ölü Sezon / Hors-Saison / Out of Season / Stéphane Brizé / Fransa

Cottontail / Patrick Dickinson / İngiltere, Japonya

İmparatorluk / L’Empire / The Empire / Bruno Dumont / Fransa, İtalya, Almanya, Belçika, Portekiz

Sevgiler, Hilde / In Liebe, Eure Hilde / From Hilde, with Love / Andreas Dresen / Almanya

Sidonie Japonya’da / Sidonie au Japon / Sidonie in Japan / Élise Girard / Fransa, Almanya, İsviçre, Japonya

Kaçırma / El Rapto / The Rescue / Daniela Goggi / Arjantin, ABD

En Sevdiğim Pastam / Keyke mahboobe man / My Favourite Cake / Maryam Moghaddam, Behtash Sanaeeha / İran, Fransa, İsveç, Almanya

Mutluluk / Blazh / Grace / Ilya Povolotsky / Rusya

Mutfak / La Cocina / Alonso Ruizpalacios / Meksika, ABD

Bir Gezginin İhtiyaçları / Yeohaengjaui Pilyo / A Traveler’s Needs / Hong Sang-soo / Güney Kore

Sevgili Jassi / Dear Jassi / Tarsem Singh / Hindistan, Kanada, ABD

Siyah Çay / Black Tea / Abderrahmane Sissako / Fransa, Tayvan, Lüksemburg, Moritanya

Toprak Uğruna / Bastarden / Promised Land / Nikolaj Arcel / Danimarka, İsveç, Norveç, Almanya

GENÇ USTALAR / YOUNG MASTERS (11)

Gidecek Yer Yok / No Other Land / Yuval Abraham, Basel Adra, Hamdan Ballal, Rachel Szor / Filistin, Norveç

Yabancı Meselesi / The Strangers’ Case / Brandt Andersen / Ürdün

İstif / Hoard / Luna Carmoon / İngiltere

Hipnoz / Hypnosen / The Hypnosis / Ernst De Geer / İsveç, Norveç

Yalanların Anası / Kadib Abyad / The Mother of All Lies / Asmae El Moudir / Fas, Mısır, Suudi Arabistan, Katar

Kime Aidim? / Who Do I Belong To / Meryam Joobeur / Tunus, Fransa, Kanada

Elveda Julia / Wadaean Julia / Goodbye Julia / Mohamed Kordofani / Sudan, İsveç, Almanya, Suudi Arabistan, Fransa, Mısır

Babasının Kızı / La Fille de Son Pere / No Love Lost / Erwan Le Duc

Bir Ailenin Kısa Hikâyesi / Brief History of a Family / Jianjie Lin / Çin, Danimarka

Kaplan Desenleri / Tiger Stripes / Amanda Nell Eu / Malezya, Tayvan, Fransa, Almanya, Hollanda, Singapur, Katar, Endonezya

Rüzgârın Şehri / Ser Ser Salhi / City of Wind / Lkhagvadulam Purev-Ochir / Moğolistan, Portekiz, Katar, Almanya, Hollanda, Fransa

BELGESEL KUŞAĞI / DOCUMENTARY TIME (9)

Dahomey / Mati Diop / Fransa, Senegal, Benin

Vahşi ve Hür / A New Kind of Wilderness / Silje Evensmo Jacobsen / Norveç

Güneşin Arkasında / Derriere le Soleil / Behind the sun / Dhia Jerbi / Fransa, Tunus +

Anita, Onca Haberin Arasında / Anita, Gomshodeh Dar Akhbar / Anita, Lost in the News / Behzad Nalbandi / İran

Yaprak Fırtınası / La Hojarasca / The Undergrowth / Macu Machín / İspanya

Aşît / Pınar Öğrenci

Benim Adım Mutlu / My Name is Happy / Ayşe Toprak, Nick Read / İngiltere, Türkiye

Çoktanyapıldı / Alreadymade / Barbara Visser / Hollanda

Hoşça Kal Taberiye / Bye Bye Tibériade / Bye Bye Tiberias / Lina Soualem / Filistin, Belçika, Katar, Fransa

Anselm / Anselm: Das rauschen der zeit / Wim Wenders / Almanya

MAYINLI BÖLGE / MINED ZONE (5)

Şeytanla Bir Gece / Late Night with the Devil / Cameron Cairnes, Colin Cairnes / Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri

Kalak / Isabella Eklöf / Danimarka, İsveç, Norveç, Hollanda, Finlandiya

Saýara / Can Evrenol / Türkiye

Alevler İçinde / In Flames / Zarrar Kahn / Pakistan, Kanada

Turbo / Cem Özüduru / Türkiye

ANTİDEPRESAN / ANTIDEPRESSANT (6)

Vasiyet / Testament / Denys Arcand / Kanada

Riverboom / Claude Baechtold / İsviçre

Kıyamet Palyaçosu / Apocalypse Clown / George Kane / İrlanda

43. İFF N Kolay sponsorluğunda gerçekleştirilecek 43. İFF N Kolay sponsorluğunda gerçekleştirilecek

Matt ve Mara / Matt and Mara / Kazik Radwanski / Kanada

Arthur & Diana / Sara Summa / Almanya

MUSİKIŞİNAS / MUSICIANS (5)

Stop Making Sense / Jonathan Demme / ABD

Ryuichi Sakamoto | Opus / Neo Sora / Japonya

Dimitris Skyllas: afterpop / Dimitris Zivopoulos / Yunanistan

Gloria! / Margherita Vicario / İtalya, İsviçre

Boléro / Anne Fontaine / Fransa

NERDESİN AŞKIM? / WHERE ARE YOU MY LOVE? (4)

Arzu Nesnesi / Unicorns / Sally El Hosaini, James Krishna Floyd / İngiltere

Carmen’le O Yaz / The Summer with Carmen / Zacharias Mavroeidis / Yunanistan

…Kadın / Kobieta z... / Woman Of… / Malgorzata Szumowska, Michal Englert / Polonya, İsveç

Her Şey Güzel Olacak / All shall be well / Ray Yeung / Hong Kong, Çin

ÇİÇEK İSTEMEZ / NO MORE FLOWERS (8)

Little Girl Blue / Mona Achache / Fransa, Belçika

Gözü Kara / Rien à Perdre / All To Play For / Delphine Deloget / Fransa, Belçika

Hayvan / Animal / Sofia Exarchou / Yunanistan, Avusturya, Bulgaristan, Romanya

Cennet Tehlikede / Paradiset brinner / Paradise is Burning / Mika Gustafson / İsveç, İtalya, Danimarka, Finlandiya

Dik Dur / Levante / Power Alley / Lillah Halla / Brezilya, Fransa, Uruguay

Dirsek / Ellbogen / Elbow / Aslı Özarslan / Almanya, Türkiye, Fransa

Tutuşan Bir Bedenin Anıları / Memorias de un cuerpo que arde / Memories of a Burning Body / Antonella Sudasassi Furniss / Kosta Rika, İspanya

Kızlar Bildiğiniz Gibi / Girls will be Girls / Shuchi Talati / Hindistan

HEYULA / SPECTER (7)

Evreka / Eureka / Lisandro Alonso / Arjantin, Fransa, Portekiz

Karanlıktaki Adam / Man in Black / Wang Bing / Fransa, ABD, İngiltere

Pepe / Nelson Carlo de Los Santos Arias / Dominik Cumhuriyeti, Fransa, Namibya, Almanya

Dünyanın Sonundan Çok Da Bir Şey Beklemeyin / Nu astepta prea mult de la sfârsitul lumii / Do Not Expect Too Much from the End of the World / Romanya, Lüksemburg, Fransa, Hırvatistan / Radu Jude

Yaktın Beni / Tú me abrasas / You Burn Me / Matías Piñeiro / İspanya, Arjantin

Cennette Savaş / Batalla en el cielo / Battle in Heaven / Meksika, Fransa, Belçika, Almanya

Günümüzde / In Our Day / Hong Sang-soo / Güney Kore

DÖRT FİLMDE KOJI YAKUSHO / KOJI YAKUSHO IN FOUR FILMS (4)

13 Suikastçı / Jûsan-nin no shikaku / 13 Assassins / Takashi Miike / Japonya, İngiltere

Gökyüzünün Altında / Subarashiki sekai / Under the Open Sky / Miwa Nishikawa / Japonya

Aşka Davet / Shall We Dansu? / Shall We Dance? / Masayuki Suô / Japonya

Mükemmel Günler / Perfect Days / Wim Wenders / Japonya, Almanya

MACAR RAPSODİLERİ / HUNGARIAN RHAPSODIES (12)

Tanık / A tanú / The Witness / Péter Bacsó / Macaristan

Benim 20. Yüzyılım / Az én XX. Századom / My Twentieth Century / Ildikó Enyedi / Macaristan, Batı Almanya, Küba

Beşinci Mühür / Az ötödik pecsét / The Fifth Seal / Zoltán Fábri / Macaristan

Alacakaranlık / Szürkület / Twilight / György Fehér / Macaristan

Zaman Duruyor / Megáll az idö / Time Stands Still / Péter Gothár / Macaristan

Sinbad / Szindbád / Sindbad / Zoltán Huszárik / Macaristan

Umutsuzlar / Szegénylegények / The Round-up / Miklós Jancsó / Macaristan

Beyaz Kısrağın Oğlu / Fehérlófia / Son of the White Mare / Marcell Jankovics / Macaristan +

Sinek / A légy / The Fly / Ferenc Rofusz / Macaristan

Evlat Edinme / Örökbefogadás / Adoption / Márta Mészáros / Macaristan

Hıçkırık / Hukkle / György Pálfi / Macaristan

Her Şeyin Açıklaması / Magyarázat mindenre / Explanation for Everything / Gábor Reisz / Macaristan, Slovakya

Güven / Bizalom / Confidence / István Szabó / Macaristan

CINEMANIA (6)

Kapa Gözlerini / Cerrar Los Ojos / Close Your Eyes / Victor Erice / İspanya, Arjantin

Michel Gondry, Do It Yourself / François Nemeta / Fransa

Akla Dönüş / Return to Reason / Man Ray / Fransa

Şirin’in Düğünü / Shirins Hochzeit / Shirin’s Wedding / Helma Sanders-Brahms / Batı Almanya

Geç Saatler / After Hours / Martin Scorsese / ABD

Alice Kentlerde / Alice in den Städten / Alice in the Cities / Wim Wenders / Almanya 

Editör: Anibal Güleroğlu