Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, Türkiye’nin ilk kısa film festivali olan Hisar Kısa Film Yarışması (1967-1970) üzerine yürüttüğü araştırma kapsamında birgösterim ve södüzenliyor.

18 Ekim Çarşamba günü saat 17.00’de Salt Galata’da gerçekleştirilecek programda, 1967-1970 yıllarında Robert Kolej Sinema Kulübü öğrencilerinin düzenlediği Hisar Kısa Film Yarışması’nda ödül kazanan dört film, elli yılı aşkın bir süre sonra ilk kez seyirciyle buluşacak: İstanbul Hatırası (Özer Kabaş, 1967), Zürafa Sokağı (Özcan Arca, 1968), Politikacı (Turgut Alev ve Hasan Gürdal, 1968) ve Cumartesi-Pazar (Tan Oral, 1969).

Gösterimi, projenin araştırmacılarından Vasıf Kortun ve Deniz Tortum ile Deniz Kurtuluş Özgünay, Şenol Er, Bülent Becan ve Nurdan Arca’nın bir araya geleceği söyleşi izleyecek. Söyleşide, filmlerin restore edilerek dijital ortama aktarılmasını sağlayan Deniz Kurtuluş Özgünay ve Şenol Er sürecin detaylarını aktararak görsel materyallerin restorasyonu ile arşivlenmesindeki etik değerleri tartışacak. Söz konusu dönemde Robert Kolej Yüksek Okulu öğrencilerinden Bülent Becan ile Nurdan Arca ise kulüp ve festivalin işleyişine odaklanacaklar. Kabaş’ın asistanlığını yapan Becan çalışmalarında yer aldığı festivalin organizasyonuna dair anekdotlar paylaşırken, Arca yöneticiliğini yaptığı festival ile kulübe dair anı ve deneyimlerini aktaracak.

FİNALİST FİLMLER BELLİ OLDU FİNALİST FİLMLER BELLİ OLDU

 

Hisar Kısa Film Yarışması Hakkında

Hisar Kısa Film Yarışması projesi Salt’ın sanatçı, eğitimci ve yazar Özer Kabaş (1934-1998) üzerine yürüttüğü arşiv ve araştırma kapsamında başladı. Kabaş’ın yazıları ve arşivindeki kaynaklar hem festivalin özgünlüğünü hem de bu konudaki literatürün yetersizliğini ortaya çıkardı.  
Editör: TE Bilisim