Beri Kültür ve Sanat Derneği olarak big bang ve berisi ekibince organize edilen ve bu yıl CultureCIVIC tarafından desteklenen 4.Antep Kısa Film Festivali; ulusal kısa film yarışmaları, bölgesel senaryo yarışması, kısa film gösterimleri ve söyleşileri içeren bölümleriyle 24-26 Kasım 2023 tarihlerinde Gaziantep Forum AVM Paribu Cineverse sinema salonlarında gerçekleşecek. 

Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 2.500 izleyiciye ulaşan Antep Kısa Film Festivali dördüncü yılında 1.300 kişilik izleyici kapasitesi ile izleyicileri bekliyor. https://www.bigbangveberisi.com/ üzerinden program detaylarına erişim ve bilet alımları sağlanabiliyor. 


4.AKFF Ulusal Kısa Film Yarışması 

Festival bu yıl 161'i belgesel 604 kısa film başvurusu aldı. big bang ve berisi yönetim kurulundan oluşan ön eleme jürisi ile finalist filmleri belirlendi. Mümkün olan en fazla sayıda filmin izleyiciyle sinema salonunda buluşması için şartlarını zorlayan seçici kurul, toplamda 20 kısa filmi yarışma bölümüne, 32 filmi de gösterim seçkisine dahil etti.  

Oyuncu Selen Uçer, Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, Senarist Uygar Şirin4.AKFF Ulusal Kısa Film Yarışması Kurmaca ve Belgesel Kategorileri' nde 20 kısa filmden en iyilerini belirleyecek. Yarışma bölümüne seçilmiş her kısa film 750 TL gösterim ücreti ve En iyi Kısa Kurmaca Film ve En İyi Kısa Belgesel Film Ödülü sahipleri de 12.000 TL maddi ödüle hak kazanacak.

Festival bu yıl finale kalan filmlerin yönetmenlerinin ulaşım ve konaklamalarını karşılayarak festivalde ağırlıyor. Katılım sağlayacak 14 yönetmen filmlerini sinema salonunda seyirciyle ve jüriyle  beraber izledikten sonra söyleşilerini gerçekleştirecek.


Bölgesel Forum: Kısa Film Senaryo Yarışması

Bu yıl yaşanan 6 Şubat depreminin etkileri hala devam ederken deprem bölgelerinden kişilerin katılımına açık bölgesel bir kısa film senaryo yarışması gerçekleştiren festival bölgesini desteklemek ve bu konuda paylaşım ortamı oluşturmayı hedefledi. 

Finalist Senaryoların Sunumları : 23 Kasım Perşembe günü saat 14:00'te Oyuncu Tuğrul Tülek, Sinema Yazarı Övgü Gökçe, Senarist Senem Birlik’ten oluşan Jüri’ye ve katılım sağlayan izleyicilere senaryo yarışması finalistleri projelerini online toplantıda sunacak.

En İyi Kısa Film Senaryo Yarışmasının kazanını 10.000 TL ödülün sahibi olacak. Mansiyon ödülü olarak ise senaryonun geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi ödüllü sinemacı Deniz Telek tarafından verilecek olan 'Senaryo Danışmanlığı' sunacak. 


Polonya Uluslararası Lublin Film Festivali İşbirliği

4.Antep Kısa Film Festivali bu yıl Polonya’nın en eski bağımsız festivallerinden olan Uluslararası Lublin Film Festivali ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında festivalin ödüllü filmlerini izleyici ile buluşturuyor. Lublin seçkisinde İspanya, Macaristan, İran, Polonya ve Fransa'dan ödüllü filmler yer alıyor.

‘Depremden Beri’ Kısa Film Atölyesi 

Alman yönetmen Till Passow’un eğitmenliğini üstlendiği ve birçok ülkede gerçekleştirdiği cep telefonuyla kısa film atölyesi; big bang ve berisi tarafından Tarabya Kültür Akademisi Mezunlar Fonu'nun desteğiyle Antep Kısa Film Festivali kapsamında düzenleniyor.

Ücretsiz Gösterim ve Söyleşi: Hisar Kısa Film Yarışması Ücretsiz Gösterim ve Söyleşi: Hisar Kısa Film Yarışması

14 katılımcının yer aldığı ve 2-22 Kasım tarihleri arasında düzenlenen atölye sırasında çekilecek kısa filmler 24 Kasım Cuma günü 4.Antep Kısa Film Festivali galasında seyirciyle buluşacak. En iyi üç kısa film sahibine cep telefonu hediye edilecek. 

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda MUBI ile işbirliği kapsamında festivalde en fazla sayıda seansa katılanlar arasından ‘Festival Müdavimi’ seçilecek iki kişiye kapanış töreninde çekilişle yıllık MUBI üyeliği hediye edilecek.

Sizleri Antep Kısa Film Festivali’nde heyecanımızı paylaşmaya davet ediyoruz!

‘Gel ses ver!’  
Editör: TE Bilisim