‘Gel ses ver!’ diyerek başlanan bu serüven, kısa film ilgilileri ve heveslilerini Antep Kısa Film Festivali’nde 11-13 Kasım 2022 tarihlerinde Gaziantep Forum AVM Paribu Cineverse sinema salonlarında bir araya getirdi. Kültür için Alan desteğiyle gerçekleştirilen ve geniş bir kitleye ulaşan festivale ilgi yoğundu. 3.Antep Kısa Film Festivali’nde 1.000 kişilik izleyici kapasitesinin tamamı seyirci tarafından rağbet gördü.

 

- En İyi Kısa Kurmaca Film Ödülü “Gece Kuşağı” filmi ile yönetmen Yasemin Demirci’nin,

POSITIVELY DIFFERENT KISA FİLM FESTİVALİ POSITIVELY DIFFERENT KISA FİLM FESTİVALİ

- En İyi Kısa Belgesel Film Ödülü “Suyu Bulandıran Kız” filmi ile yönetmen Deniz Telek’in,

- Kısa Kurmaca Jüri Özel Ödülü “Adres / Navnişan” filmi ile yönetmen Aram Dildar’ın,

- Kısa Belgesel Jüri Özel Ödülü “8 Mart 2020: Bir Günce” filmi ile yönetmen Fırat Yücel’in oldu.

En İyi Kısa Kurmaca Film ve En İyi Kısa Belgesel Film sahiplerine festivalin kapanış töreninde jüri üyeleri tarafından plaketleri takdim edildi ve filmler 6.000 TL ödül kazandılar. Ayrıca seçkide yer alarak sinema salonunda seyirciyle buluşan tüm filmler 400 TL gösterim ücretine hak kazandılar.

Festivalde bu yıl 163'ü belgesel 601 kısa filmin başvurduğu festivalde, AKFF ön jürisi tarafından belirlenerek 4 bölümde 52 kısa filmle izleyici ile buluştu. Toplamda 14 kurmaca, 8 belgesel kısa filmi yarışma bölümünde yer alırken, 18 film de gösterim seçkisine dahil edildi. Ayrıca Antep' te çekilen / yönetmeni burada yaşayan filmlerin görünürlüğünü desteklemek için oluşturulan Yerel Seçki bölümünde 8 film yer aldı.

3 gün süren festivalde kısa film gösterimlerinin yanı sıra jüriler ile gerçekleştirilen söyleşilere seyirciden büyük ilgi geldi. Festivalde yer alan 14 seansın tamamına katılım sağlayan izleyicilerin oluşturduğu “Festival Müdavimi Adayları” arasından çekilişle belirlenen kişiye ödülü takdim edildi. Festivalde yer alan filmlerin yönetmenleri filmlerini beyaz perdede izleyici ile birlikte seyretmenin heyecanını yaşarken, gösterim akabinde gerçekleştirilen soru cevap kısmında film yapım süreçlerinden bahsettiler.

 

Daha fazla detay ve diğer etkinlerimiz hakkında bilgi için www.bigbangveberisi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.