Şehrin Festivali212 Photography İstanbul, altıncı senesinde katılımcılara hem programıyla hem de mekanlarıyla kapsamlı bir keşif rotası sunacak. Sergilerin yanı sıra atölye, söyleşi, film gösterimleri, konserler, performans gibi pek çok farklı disipline programında yer veren festivalin bu yılki rotasında ziyaretçiler, İstanbul’un her iki yakasında şehrin 20’ye yakın farklı noktasında festival programını takip edebilecek.

Festivalin bu seneki destekçileri arasında Paribu, Jotun, Anadolu Hayat Emeklilik, HP’nin yanı sıra Hollanda Başkonsolosluğu, Norveç Büyükelçiliği, Institut Français Türkiye ve Macar Kültür Merkezi yer alırken Türkiye’nin yeni medya alanına odaklı en kapsamlı koleksiyonu olan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan ödünç eserler de festival izleyicileri ile buluşacak.

 

212 Photography İstanbul rotasında yer alan mekanlar

 

Festivalin 6. yılında İstanbul’un iki yakasına yayılan programın ana mekânları Yapı Kredi bomontiada, Akaretler, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, St. Benoît Kilisesi, Taksim Sanat, Institut Français, Müze Gazhane, Yeldeğirmeni Sanat, Moda İskelesi, meydanlar ve kamusal alanlar, Soho House, Akbank Sanat, İstanbul Kitapçısı’nın yanı sıra paralel sergilerle birlikte Büyükdere 35, Anna Laudel, Fotoğrafevi, Noks Art Space yer alacak.

 

212 Photography İstanbul’da bu sene

 

5-15 Ekim tarihlerinde Yapı Kredi Bomontiada’da Eugenio Recuenconun 365 derece isimli serisiyle birlikte Daniëlle van Zadelhoff, Mous Lamrabat solo sergileri, Eemonn Doyle’un 3 farklı fotoğraf serisinin ödüllü yazar Kevin Barry’nin metinleri ile bir araya geldiği Made in Dublin video çalışması ve Anadolu Hayat Emekl

ilik’in Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması kazananlarından oluşan sergisi katılımcılarla buluşacak. Akaretler’de Éva Szombat, Rob MacInnis, Floriane de Lassée’yle birlikte bu seriye eklenecek pek çok isimin sergileri görülebilecek. Devamında Karaköy rotasında; MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde koruma alanlarında yaptığı çekimlerle vahşi hayvanların ve doğanın dünyasına ışık tutan Nick Brandt, St. Benoit Kilisesi’nin büyülü atmosferinde ise Jules Verne’in zengin hayal dünyasından yola çıkarak yeryüzündeki ve evrendeki yerimizi sorgulayacağımız “Evrenin Sessiz Gösterisi sergisinde Back to Dust serisi ile Marguerite Bornhauser, sergiye özel çalışması ile Can Memişoğulları görülebilecek. Taksim Sanat’ta Cumhuriyetimizin 100. yılına özel hazırlanan dönemin öncü kadınları ve İstanbul’da sosyal hayatın içinden kadınlara dair arşivsel fotoğraflardan oluşan “Birbirimize Rastladık” sergisi, Institut Français’de Fransız sinemasının “Yeni Dalga” döneminin öncü ismi Jean-Luc Godard’ı anma fırsatı bulacağımız film gösterimleri ile Godard filmlerini kayıt altına aldığı fotoğraflarını içeren sergi, festival programı dahilinde görülebilecek.

Müze Gazhane’de, Jos Avery, David Szauder, Phillip Toledano, Ekin Özbiçer, Metehan Özcan, Cihan Bacak ve daha pek çok ismin yer aldığı yeni teknolojiler eşliğinde fotoğrafın dönüşümünü irdeleyen “Gerçeklikten Foto Gerçekliğe” sergisi yer alacak. Hemen paralelinde doğayla kurduğumuz ilişkiyi sorgulayarak bizleri karanlık ve gizemli bir masalın içine sürükleyen “Yaban Güllerinin Büyüdüğü Yerde” sergisinde, Daniel Shipp, Tine Poppe, Julia Fullerton-Batten, yanı sıra Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan ödünç alınan Jennifer Steinkamp, Eelco Brand, Kurt Hentschlager, Peter Coffin, Universal Everything ve Rick Silva’nın eserleri görülebilecek. Yanı sıra, Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren parlayan müzik sektöründen nostaljik konser anılarının bulunduğu “Kayıtlı Hafıza” başlıklı sergi yer alacak.

Yeldeğirmeni Sanat’ta ise sanat tarihinden öne çıkan eserleri yapay zekâ yardımı ile yeniden yorumlayan Wolfe von Lenkiewicz’in ilk kez gösterilecek dikkat çeken çalışmaları festival izleyicisiyle buluşacak. Kamusal alanları da sanat ile karşılaşma duraklarına dönüştürmeyi önemseyen 212 Photography Istanbul’un altıncı senesinde, farklı bir yaklaşım ile Paribu sponsorluğunda gerçekleşecek Özgür Ballı’nın işlerinin yer aldığı artırılmış gerçeklik üzerine oluşturulan “Şehri Biçimlendirmek” sergisi meydanlarda deneyimlenebilecek. 212 Photography Istanbul, Festival InCadaqués ile yaptığı ortak çalışma ile Moda İskelesi’nde ‘’Denizin Yansıması’ sergisine ev sahipliği yapacak. İstanbul’da deniz üzerinde Annelie Vandendael'in su ve beden ile kurduğu estetik hikâye anlatımından bir fotoğraf seçkisi yer alırken eş zamanlı olarak İspanya, Cadaqués’te, Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nın geçmiş yıllarından bir seçkiye yer verilecek.

Aynı zamanda festival programında Büyükdere 35, Anna Laudel, Fotoğrafevi, Noks Art Space galerilerinin sergileri de yer alacak.

 

Bu sene festivalin dijital çözüm ortağı Eventix üzerinden alınacak ücretsiz davetiyelerle tüm sergilere giriş yapılabilecek.

 

Sergilerin yanı sıra kapsamlı programıyla 212 Photography İstanbul takipçileri ile buluşuyor.

212 Photography İstanbul’un her sene zenginleşen programında bu yıl da mimariden teknolojiye, yayıncılıktan gastronomiye, sinemadan müziğe, pek çok disiplinden içeriğe rastlamak mümkün olacak. Bu sene söyleşilerin ana mekânı Soho House’da pek çok sanatçı ve kendi alanında profesyonel isimler, farklı başlıklarda konuşma ve sohbetler gerçekleştirecek. Jotun’un desteğiyle festivalin ilk senesinden itibaren gerçekleşen mimari ve fotoğraf içeriğinde bu sene Autoban’ın kurucularından Seyhan Özdemir yer alırken Gizem Hız, Yener Torun ve Beste Zeybel renkler üzerine konuşacaklar. Pera bölgesinin mimari yapısının gezerken fotoğraflanacağı atölyeyi ise Fırat Şenol gerçekleştirecek. Kolektif hafızaya ve toplumsal eleştiriye odaklanan çarpıcı videolar üreten Yael Bartana’nın kadınları merkeze aldığı “Two Minutes to Midnight” filmi ve yönetmenliğini Benjamin Murray ve Alysa Nahmias’ın yaptığı Küba’da gerçekleşen heyecan verici bir mimari dönüşüm hikayesini belgeleyen “Unfinished Spaces” belgeseli de yine Soho House’da görülebilecek.

Bu sene performans ve fotoğrafın bir araya geleceği iki atölye çalışması Akbank Sanat’ta yer alacak. Çağdaş dans ve moda fotoğrafçısı Cihan Bacak’ın yürüteceği ilk atölyede katılımcılar çağdaş dans sanatçısı İsmet Köroğlu’nun canlı performansını dinamik fotoğrafçılık teknikleriyle kadraja alacaklar.

İstanbul Kitapçısı (Kadıköy) bu seneki programın yayıncılık üzerine kurgulanmış söyleşilerine ev sahipliği yapacak.

 

Sergilerin yanı sıra bu yıl festivalin geri kalan program akışı;

 

7 Ekim Cumartesi

12:00 - 13:00 Atölye: Aylin Kutku ile Yetişkinler İçin Kolaj Atölyesi @ Müze Gazhane

 

15:00 - 16:00 Söyleşi: İstanbul’un Yazlık Sinemaları @İstanbul Kitapçısı - Kadıköy

Konuşmacı: Burçak Evren

Moderatör: Elçin Acun

 

17:00 - 18:00 Söyleşi: İstanbul Sokaklarıyla Üretmek @ Soho House
Konuşmacılar : Kıvılcım Güngörün, Dinçer İşgel, Rash

Moderatör: Melis Bektaş


8 Ekim Pazar

 

12:00 - 13:00 Atölye: Aylin Kutku ile Çocuklar İçin Kolaj Atölyesi @ Müze Gazhane

12:00 - 14:00 Atölye: Fırat Şenol ile Bi̇r Yürüyüş Boyunca Beyoğlunu Hatırlamak

15:00 - 16:00 Söyleşi: Sahne Fotoğrafçılığı @ Müze Gazhane
Konuşmacılar : Aylin Güngör, Muhsin Akgün, Cem Gültepe
Moderatör Ahmet Uluğ

 

16:00 - 17:00 Konser: Akbank Caz Fest @ Tophane-i Amire

18:00 - 19:00 Film Gösterimi: Two Minutes to Midnight @Soho House

Yönetmen: Yael Bartana

 

19:00 - 20:00 Film Gösterimi: Two Minutes to Midnight @Soho House

Yönetmen: Yael Bartana

 

10 Ekim Salı

 

18:00-19:00 Söyleşi: İstanbul Eğleniyor, @İstanbul Kitapçısı - Kadıköy

Konuşmacı: Levent Kaya Ocakaçan

Moderatör: Berk Kır

 

11 Ekim Çarşamba

 

18:00 - 19:00 Söyleşi: Ortak Mücadeleler Üzerine @Taksim Sanat

Konuşmacı: Prof. Dr. Serpil Çakır

Moderatör: Zeynep Ayta

 

19:00 - 20:30 Film Gösterimi: Unfinished Spaces @Soho House
Yönetmen : Benjamin Murray ve Alysa Nahmias

 

12 Ekim Perşembe

 

15:00 - 17:00 Atölye: Cihan Bacak ile Çağdaş Dans Fotoğraf Atölyesi / Harekete Alan

Tanı @ Akbank Sanat

 

18:00 - 19:00 Film Gösterimi: Two Minutes to Midnight @Soho House

Yönetmen: Yael Bartana

 

19:00 - 20:00 Film Gösterimi: Two Minutes to Midnight @Soho House

Yönetmen: Yael Bartana

 

13 Ekim Cuma

 

10:00-19:00 Atölye: Volkan Kızıltunç ile Konseptten Sekansa, Fotoğraf Kitaplarını Keşfetmek @Yapıkredi Bomontiada

 

18:00 - 20:00 Atölye: İsmet Köroğlu ile Hareket Atölyesi @ Akbank Sanat

 

19:00-20:00 Söyleşi: Görünenin Arka Planı @Soho House

Konuşmacılar: Oya Başkaya, Barış Çakmakçı

Moderatör: Melis Bektaş

 

 

14 Ekim Cumartesi

 

14.00 - 15.00 Söyleşi: Renklerin Dili @Soho House
Konuşmacılar: Beste Zeybel ve Yener Torun

Moderatör: Gizem Hız

14:00 - 16:00 Atölye: Elçin Acun ve Mert Çağıl Türkay ile Cyanotype Atölyesi @ Müze Gazhane

Berlin'den Ödüllü Filmler 43. İFF'de! Berlin'den Ödüllü Filmler 43. İFF'de!

 

15:00 - 16:00: İstanbul Atlası @İstanbul Kitapçısı - Kadıköy

Konuşmacı: Antonio Cosentino

Moderatör: Feyyaz Yaman

 

10:00-19:00 Atölye: Volkan Kızıltunç ile Konseptten Sekansa, Fotoğraf Kitaplarını Keşfetmek @Yapıkredi Bomontiada

 

18:00 - 19:00 Söyleşi: Tasarım ve Mimarinin Buluştuğu Yer @ Soho House
Konuşmacı: Seyhan Özdemir

Moderatör: Yağız Genç

 

15 Ekim Pazar

 

10:00-19:00 Atölye: Volkan Kızıltunç ile Konseptten Sekansa, Fotoğraf Kitaplarını Keşfetmek @Yapıkredi Bomontiada

13:00 - 14:00 Söyleşi: Sadece Müzikten Konuşalım @ Müze Gazhane

Konuşmacılar: Murat Abbas, Görgün Taner, Kanat Atkaya
Moderatör: Gülşah Güray

 

15:00 - 16:00 Söyleşi: Konserler, Kalabalıklar, Heyecan @ Müze Gazhane

Konuşmacılar: Cem Gültepe, Artemis Günebakanlı, Dilan Bozyel

Moderatör: Taner Turna

 

17.00 - 18.00 Söyleşi: Ortak Tutku ve Kaçınılmaz Başarı @ Müze Gazhane

Konuşmacılar: Levent Dokuzer, Reha Öztunalı, Şule Camadan
Moderatör: Artemis Günebakanlı

 

19:00 - 20:30 Film Gösterimi:  Unfinished Spaces @Soho House
Yönetmen: Benjamin Murray ve Alysa Nahmias

 

Uluslararası 212 Photography İstanbul Fotoğraf Yarışması için başvurular devam ediyor!

 

Türkiye’de gerçekleştirilen en kapsamlı uluslararası fotoğraf festivali olan 212 Photography İstanbul, uluslararası mecrada her yaştan amatör ve profesyonel fotoğrafçının katılımına açık yarışması ile ulaştığı farklı seslerin, sosyal, kültürel ve sanatsal olguların izini coğrafyadan ve önyargılardan bağımsız olarak sürüyor. Alanında dikkat çeken ve ufuk açan isimlerin yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek yarışmanın kazananı 5000 Euro ile ödüllendirilecek.

 

Son başvuru tarihi 10 Eylül 2023 olan Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması ile ilgili tüm detaylara web sitesi ve festival sosyal medya hesaplarından ulaşılabiliyor.

 

212 Photography İstanbul Hakkında:

 

212 Photography İstanbul, 2018 yılından bu yana fotoğraf ve hareketli görüntüler başta olmak üzere pek çok farklı disiplinde görsel hikâye anlatımındaki yenilikleri keşfederken, farklı coğrafyalardan yetenekleri ve farklı sesleri kültür-sanat izleyicisiyle buluşturan yenilikçi bir platform olmayı sürdürüyor. Sergilere paralel olarak şehrin farklı lokasyonlarında gerçekleştirdiği atölye, film gösterimi, performans, şehir ve sergi turları, sanatçı buluşmalarıyla birlikte 212 Photography İstanbul şehrin festivali olmaya devam ediyor. 
Editör: TE Bilisim