İSTANBUL YENİ BİR FESTİVAL KAZANIYOR İSTANBUL YENİ BİR FESTİVAL KAZANIYOR
Bu yıl 18.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak.

Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, kent/çevre, göç/mültecilik, insan hakları, sağlık konularını işleyen filmler de yer alıyor.

Festivalde emek temalı filmlerin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, kent/çevre, göç/mültecilik, insan hakları, sağlık konularını işleyen 58’i yerli, 25’i yabancı, toplam 83 film gösterilecek. Festivalin bu yılki seçkisinde Türkiye dahil 19 ülkeden, 21 uzun metrajlı, 62 kısa ve orta metrajlı kurmaca, belgesel ve animasyon film yer alıyor. İçlerinde Bir Kar Tanesinin Ömrü, Lacivert Gece, Yaban, Aga, Zero Fucks Given gibi uzun metraj kurmaca filmlerinin yanında, Yaramaz Çocuklar, Aşk Mark ve Ölüm, Her Şey Dahil, Fatma’dan 40 yıl Sonra, İşçilerin Haziranı, The Other Half gibi uzun metrajlı belgeseller de bulunuyor.

Festivalin açılış gecesi Şişli Belediyesi’ne ait Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Gecenin sunuculuğunu oyuncu Bülent Emrah Parlak üstlenecek ve müzik grubu Seyyah gecede sahne alacak. Festivalin bu yılki açılış filmi ise Cengiz Kaya’nın yönettiği ‘Aşk, Mark ve Ölüm.

Film, Almanya'daki Türkiyeli göçmen işçilerin, onların çocukları ve torunlarının yaşadığı bağımsız müzik kültürünün duyulmadık hikâyesini, arşiv görüntülerini kullanarak eğlenceli ve dolambaçlı bir dille anlatıyor.

Editör: TE Bilisim