Dünya genelinde işveren markası araştırmalarının küresel lideri Universum tarafından gerçekleştirilen En Çekici İşverenler araştırmalarının Türkiye etabının 10. yılı tamamlandı. Türkiye’nin en kapsamlı gençlik araştırmasında, ülkenin önde gelen 59 farklı üniversitesinin çeşitli fakülte gruplarında öğrenimine devam eden 63 bin 747 üniversite öğrencisi ile 27 bin 363 genç ve deneyimli profesyonelden edinilen içgörülerle sonuçlandı.

2022 araştırması, pandeminin de etkisiyle birlikte 10 yıllık serüven içerisinde iş yaşamına dair beklenti ve mesajların nasıl değiştiğini ortaya koydu.

Çok sayıda ulusal ve global markanın işveren markası danışmanlığını yapan Universum Orta Doğu Direktörü Evrim Kuran, araştırma ile ilgili şunları söyledi: “Kasım 2021-Mayıs 2022 döneminde Türkiye’nin onlarca kentinde internet ortamında anketler aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz araştırmada, üniversite eğitimine devam eden gençler ve iş yaşamında birkaç yıl deneyimli genç profesyoneller ile en az sekiz yıldır iş yaşamında yer alan deneyimli profesyonellere kulak verdik.

Bu araştırma ile gençler ve kurumlar arasında köprüler kurmak, iş yaşamını daha anlamlı bir yer haline getirmek için çalışıyoruz. Türkiye’nin üniversiteli gençliğine dair işverenler, liderler, eğitim kurumları ve kural koyucular için genç nüfusta istihdam edilebilirliğin artmasını sağlayacak çözümler geliştirilmesine baz teşkil edecek veriler ortaya koyabilmek en büyük amacımız.

Seçim döneminin “sahte haber karnesi” yayımlandı Seçim döneminin “sahte haber karnesi” yayımlandı

Araştırma, katılımcıların kariyer profilleri, iş yaşamına dair motivasyonları ve beklentileri, en çok etkilendikleri kaynaklar, şirketlere dair ilk izlenimleri, üniversitelerinden beklentileri gibi birçok kritik bulguyu edinmemizi sağladı. Ayrıca, araştırmada Türkiye’ye özgü çeşitli sorularımız ile gençlerin stres seviyeleri, liyakate dair bakışları, yurt dışında yaşamakla ilgili eğilimleri gibi bulguları da inceleyebildik.

Türkiye’nin en kapsamlı gençlik araştırmasının 10’uncu yılında gençlerin yalnızca iş yaşamına değil, kendilerine bakışlarını, 10 yılda hangi alanlarda nasıl bir değişime tanık olduğumuzu inceleme fırsatı bulduk.”

7 Aralık’ta gerçekleşecek olan People Make The Brand Konferansı’nda Universum – Türkiye’nin En Çekici İşverenleri araştırması sonuçları dünya karşılaştırmaları ile paylaşılacak. 
Editör: TE Bilisim