Dumlupınar Şehitlerinin Anısına TRT İmzalı Belgesel: “Yaşamın Kıyısında - Nefes

TRT imzalı “Yaşamın Kıyısında - Nefes” belgeseli, elim kazanın 70. yılında 4 Nisan Salı günü saat 21.00’de TRT Belgesel’de ekranlara gelecek.

TRT İç Yapımlar Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve üçlemeler halinde yayınlanan “Yaşamın Kıyısında” belgesel serisinde, hayatını spora adamış başarılı isimlerin hikâyeleri tarihte iz bırakan dramatik olaylarla aynı kurgusal çizgi içerisinde aktarılıyor. Geçmişe özgün bir bakışla ayna tutan belgesel serisinin yeni bölümünde, 70 yıl önce elim bir kaza sonucu Çanakkale Boğazı'nda batan Dumlupınar Denizaltısı'nda şehit olan 81 asker anısına dalış yapan Milli sporcu Şahika Ercümen’in hikayesi aktarılacak. “Yaşamın Kıyısında - Nefes” yeni bölümüyle yarın akşam saat 21.00’de TRT Belgesel’de izleyiciyle buluşacak.

 

Yaşam ve ölüm arasında tarihi bir çizgi

Serbest dalış dalında kırdığı birçok rekorla kendini aşma konusunda hep ileriye gitmek isteyen Şahika Ercümen, Dumlupınar Denizaltısı şehitleri anısına batığın bulunduğu Nara Burnu’nda dalış yapmak ister ancak o noktaya tek başına yapılacak bir dalış çok risklidir. Askeri yetkililerin davetiyle konu ile ilgili başka bir yerde yapılacak tatbikata katılmaya karar verir. Böylece batığın olduğu yere dalamasa da denizaltı personelinin özverili çalışmalarına tanıklık edecek, askerlerin bir daha dönememe ihtimalini bile bile görevleri gereği suyun metrelerce altında vatani görevlerini yerine getirmelerini deneyimleyebilecek.

“Dünya Serbest Dalış Şampiyonu” Şahika Ercümen, Çanakkale Boğazı Nara Burnu önlerinde, 4 Nisan 1953'te İsveç bayraklı "Naboland" gemisiyle çarpışarak batan, Dumlupınar Denizaltısı'nda şehit olan 81 denizcinin anısına yapacağı dalış için yaşadığı süreci TRT Belgesel’de anlatacak. Dünyanın pek çok yerinde yaptığı dalışlarla ülkemiz gururla temsil ederken, Nara Burnu’ndaki bu tehlikeli yolculukta ne kadar ileri gidebilecek?

“NEXT by TRT World Forum” Başlıyor “NEXT by TRT World Forum” Başlıyor

Yapımcılığını Hilal Yumuk’un, yönetmenliğini Osman Emre Şen’in yaptığı TRT İç Yapımlar imzalı “Yaşamın Kıyısında - Nefes” Belgeseli yarın akşam saat 21.00’de TRT Belgesel’de. 

Editör: TE Bilisim