İstiklal Marşı’nın kabulünün 103. yıl dönümünde, İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü’ne özel olarak hazırlanan içerikler, TRT ekran ve radyolarından izleyici ve dinleyicilerle buluşacak.

TRT 2 ekranlarında, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve yaşadığı dönem konuşulacak
TRT 2 ekranlarında, 12 Mart Salı günü saat 13.15’te ekranlara gelecek, Furkan Çalışkan, Aykut Ertuğrul ve Erkan Şimşek’in birlikte hazırlayıp sundukları “Kelimeler ve Şeyler” programında, Mehmet Âkif Ersoy'un hayatı ve eserleri konuşulacak. 17.30’da ekranlara gelecek “Bir Hilal Uğruna – İstiklal Marşı” programında ise, Prof. Dr. İsmail Kara, Mehmet Âkif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazdığı dönemi anlatarak marşta işlenen düşüncelerin ve temel kavramların arka planını yorumlayacak.   

Eğlenmenin Yaşı Var Mıdır? Eğlenmenin Yaşı Var Mıdır?

TRT Belgesel’de tv’de ilk: “O Günün Hikâyesi - İstiklal Marşı’nın Kabulü”
TRT Belgesel ekranlarında, bu özel güne özel olarak televizyonda ilk kez yayınlanacak bir program yer alacak. 12 Mart saat 21.00’de ekranlara gelecek “O Günün Hikâyesi - İstiklal Marşı’nın Kabulü” belgeselinde, 1921 Türkiye’sinde İstiklal mücadelesi veren Türk halkına ithafen, Milli Şair Mehmet Âkif Ersoy tarafından yazılmış Milli Marşımızın kabul ediliş öyküsü aktarılacak ve o gün tüm yaşananlar, tarihsel bir kurguyla gözler önüne serilecek.

Mehmet Âkif Ersoy’un yaşamı TRT Kurdi’de
TRT Kurdi ekranlarında, 12 Mart saat 10.00’da ekranlara gelecek “Rengên Jiyanê (Sabahın Sesi)” programında, İstiklal Marşı’nın kabulü ve ortak milli bilinç hakkında araştırmacı Zihni Çapın ile bir sohbet gerçekleştirilecek. Saat 16.30’da yayınlanacak “Mehmet Âkif Ersoy” belgeseliyle ise TRT Kürdi izleyicileri, Türk edebiyatının önemli şahsiyetlerinden Mehmet Âkif Ersoy’un hayatını, kişiliğini ve eserlerini yakından tanıma imkânı bulacak.

TRT Çocuk’tan İstiklal Marşı’nın kabulüne özel içerikler 
TRT Çocuk’un sevilen çizgi filmlerinden Rafadan Tayfa’nın İstiklal Marşı özel bölümü ve İstiklal Marşı’nın yazılma hikâyesinin anlatıldığı kısa video, Milli Marşımızın kabulünün yıl dönümü olan 12 Mart’ta saat 10.35, 15.30 ve 19.35’te TRT Çocuk ekranında yer alacak.

İstiklal Marşı’nın güfte ve beste serüveni TRT Müzik’te anlatılacak
İstiklal Marşı’nın güfte ve beste serüvenini anlatan “Destanın Doğuşu – İstiklal Marşı” programı, 12 Mart’ta saat 16.45’te TRT Müzik ekranlarında izleyicilerle buluşacak.  TRT Radyo 1, TRT FM, Türkiye’nin Sesi Radyosu ve TRT Bölge Radyoları’nda da gün boyunca özel programlarla İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 103. yılı işlenecek.

Editör: Anibal Güleroğlu