EYÜPSULTAN BELEDİYESİ İSTANBUL'A YENİ BİR GALERİ KAZANDIRIYOR

Eyüpsultan'ın en güzel yapılarından biri Eyüpsultan Belediyesi tarafından günümüze kazandırılıyor. Bir dönemin sembol yapılarından olan, geçmişte kültür evi olarak da kullanılan tescilli tarihi konak İstanbul’un en gözde galerisine dönüşüyor.

Eyüpsultan Belediyesi’nin, günümüzden geleceğe miras kalacak özel sanat projesi, 'Galeri EYÜPSULTAN' kapılarını açıyor.

Türk sanatının farklı disiplinlerinden saygın sanatçıların seçkin soyut eserlerini 1160 metrekarelik alanında sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanan Galeri EYÜPSULTAN, Eyüpsultan şehrinin manevi iklimine yakışan sergilere imza atacak.

Yalnız Türkiye'den değil dünyanın birçok ülkesinden misafirlerin güzergahı olan bir lokasyonda hayata geçen Galeri EYÜPSULTAN'ın açılışı 18 Ekim Çarşamba günü TBMM Başkanımız Sayın Numan Kurtulmuş’un teşrifleri ile sanat ve siyaset dünyasından seçkin davetlilerin katılımlarıyla gerçekleşecek.

Açılışta, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Adnan Çoker, Balkan Naci İslimyeli, Burhan Doğançay, Sabri Berkel, Devrim Erbil, Fahrelnissa Zeid, Denis Brown, Faruk Kırlı, Münevver Üçer gibi usta sanatçıların çoğu ilk kez görülecek eserlerinin ve Mustafa Cemil Efe'nin Eyüpsultan Camii alınlık yazılarını bugünün yaklaşımdan hareketle tablolaştırdığı çalışmalarının yer aldığı, adını Yunus Emre’nin meşhur şiirinden ilham alan ‘Bilenlere Selam Olsun’ açılış sergisi de sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 

GALERİ EYÜPSULTAN HAKKINDA

25 yılın en çok arananları arasında 2 Türk dizisi! 25 yılın en çok arananları arasında 2 Türk dizisi!

Eyüpsultan Belediyesi'nin titiz restorasyon ve tasarım çalışmaları sonucu bölgeye yeniden kazandırılan ikinci dereceden tarihi eser olan tescilli konak, geçmişte kültür evi, ticarethane, eğitim gibi birçok hizmette kullanıldı.

Eyüpsultan Belediyesi’nin kültür sanat çalışmaları kapsamında 'Galeri EYÜPSULTAN' adıyla kapılarını sanatseverlere açacak tarihi konak, tarihi Feshane’nin de hemen karşısında yer alıyor.

Galeri Eyüpsultan, gerek bütün dünyadan ziyaretçilerin uğrak yeri olan lokasyonu gerekse Türk sanatının farklı disiplinlerinden en seçkin örneklerine yer verecek olması açısından İstanbul'un göz bebeklerinden biri olmaya aday. 

Eyüpsultan Belediyesi tarafından 360 metrekarelik eski binası restore edilen tarihi konak, bahçesine yapılan 150 metrekarelik yeni eklemelerle birlikte, toplamda 1160 metrekarelik alanıyla seçkin sergilerin adresi olacak.

Tarihi dokuya sahip iki katında ve bahçesinde toplamda 6 bölümlük sergi alanını barındıran Galeri EYÜPSULTAN, yeni eklentisinde ve bahçesinde çağdaş sanatın ustalarının soyut eserlerini ağırlayacak.

İstanbul'un cazibe merkezlerinden Eyüpsultan'ın kültürel birikimini ve manevi iklimini yansıtan çalışmaları sanatseverlerle buluşturacak olan Galeri EYÜPSULTAN, sanatseverlerin ve sanat dünyasının yeni buluşma mekanı olacak.

Editör: TE Bilisim