RAMAZAN AYININ COŞKUSU ve RUHUYLA 14- 24 MART’TA 10 MEYDANDA İSTANBULLULARI BEKLEYEN ETKİNLİKLER!

İBB Kültür, İstanbulluları Ramazan ayına özgü pek çok etkinlikle ücretsiz olarak buluşturuyor. Fatih Anıt Parkı, Artİstanbul Feshane, Festival Park Kadıköy, Piyalepaşa Meydanı, Tuzla Sahil Meydanı, Pendik Meydanı, Dudullu Meydanı, Kartal Neyzen Tevfik Meydanı, Başakşehir İBB Onurkent Parkı, Fatih Yerebatan Caddesi’nde gerçekleşen programların yanı sıra Gezici Ramazan Tırları da Avrupa ve Anadolu yakasındaki köyleri ziyaret ederek, şehrin dış kesimlerinde yaşayan her yaştan İstanbulluya Ramazan’a özel programlar sunuyor. Cumhuriyet Otobüsü Ramazan boyunca da yollarda… Sahnebüs, Sinebüs ve Bilim Otobüsü ise 39 ilçedeki köylerde ve mahallelerde çocuklarla buluşuyor.

İBB Kültür, Ramazan ayı boyunca İstanbul’un meydanlarında, parklarında,  caddelerinde, köylerinde ve İBB’ye bağlı kültür merkezlerinde Ramazan coşkusunu ve ruhunu yansıtan programlar düzenliyor. Etkinlikler, saat 16.00’da başlayarak çocuklar için sokak sanatlarından atölyelere, meddah, Kavuklu ile Pişekar, illüzyon gösterilerinden Karagöz ve Hacivat’a, maskotların sunduğu ikramlıklara kadar çeşitli aktivitelerle dolu geçiyor. İstanbullular için Ramazan sohbetleri, enstrümantal dinletiler, halk oyunları gösterileri ve iftar sonrası sevilen sanatçıların konserlerinin yanı sıra meydanlarda kurulan kadın emeği pazarlarından alışveriş imkanı da sunuluyor. Avrupa ve Anadolu Yakası’ndaki, İBB Kültür’e bağlı kültür merkezlerinde her ay düzenlenen ücretsiz konserler, çocuk ve yetişkin tiyatroları, film gösterimleri, atölyeler Ramazan ayı boyunca da devam ediyor.

Her Akşam Teravih Sonrası Konserler

İstanbullular, Ramazan meydanlarında her akşam teravih namazı sonrası sevdikleri sanatçıların konserleriyle buluşuyor. Fatih Anıt Parkı, Piyalepaşa Meydanı, Festival Park Kadıköy, Tuzla Sahil Meydanı ve Artİstanbul Feshane gibi alanlarda Sami Özer, Ahmet Özhan, Belkıs Akkale, Mehmet Esen “Meddah”,  Sunay Akın-Dilek Türkan, Yeni Türkü, Şevval Sam, İncesaz, Gaye Su Akyol “Sayfiye Havası”, Bengü, Irmak Arıcı, Veysel Diker, Gülşen Kutlu, Rafet El Roman, Tarkan Öngen, Gece Yolcuları ve daha pek çok isim sahne alıyor.

Geleneksel Ramazan Eğlenceleri

ÇOCUKLAR İÇİN SÖMESTİR EĞLENCESİ ÇOCUKLAR İÇİN SÖMESTİR EĞLENCESİ

İBB Kültür’e bağlı İBB Orkestraları ve İBB Turizm, Sultanahmet’teki Turşucuzade Konağı önünde geleneksel Ramazan eğlenceleri sunuyor. Karagöz ve Hacivat gösterileri, ebru ve rüzgârgülü atölyeleri, meddah gösterileri, Kavuklu ile Pişekâr, maskotlar, jonglörler ile İBB Mehteranı, İBB Türk Sanat Müziği Topluluğu, geleneksel Ramazan eğlencelerini yaşatıyor.

Ramazan ayının tüm etkinlik programlarına İBB Kültür sosyal medya hesaplarından ve www.kultursanat.istanbul adresinden ulaşılabilir.

Editör: Anibal Güleroğlu