“Türk Devrimine Katkıda Bulunmuş Sayısız Kahramandan 100'ünün Kısa Hayat Hikayesi”

Tohumluk Vakfı, Cumhuriyetin 100. yılında “100 Köye 100 Ağaç”, “100 Köy Öğrencisinden Ataya 100 Mektup”, “100. Yılda Köy Çocukları Korosu”, “Yüzde Yüz Atatürk ve Cumhuriyet Resim Sergisi” ve “Geçmişten Geleceğe Hasat Defilesi” projelerinin ardından 100. Yıl projelerinin sonuncusu olan “100. Yılda 100 Kahraman” projesinin ilk gösterimini 22 Aralık Cuma Günü Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) gerçekleştirecek.

25 yılın en çok arananları arasında 2 Türk dizisi! 25 yılın en çok arananları arasında 2 Türk dizisi!

Cumhuriyetin 100. Yılına özel olarak hazırlanan “100. Yılda 100 Kahraman” belgeseli, Millî Mücadelede destan yazan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecine ve Türk Devrimi’ne katkı sağlamış yüz kahramanın kısa hayat hikayelerinin anlatıldığı, tarihten fotoğraflarla bezenmiş videolar ile gelecek nesillere tarihin gizli kahramanlarını tanıtmayı amaçlıyor.

Projede, Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi’den Yörük Ali Efe’ye, Behiç Erkin’den İngiliz Kemal’e, Kırımlı Ayşe Çavuş’tan Kaymakam İbrahim Ethem Bey’e, Süleyman Ferit Eczacıbaşı’ndan Papa Eftim’e, Anadolu Kartalı Pilot Binbaşı Fazıl'dan İsmail Hakkı Tonguç'a uzanan bir perspektifte, milli mücadelenin ve Cumhuriyetin yüreği memleket ve özgürlük aşkıyla yanan, onurlu kahramanlarının öyküleri yer alıyor.

Bir video kütüphane oluşturmak için yola çıkılan bu çalışmanın 100 kahramanla sınırlı kalmayacağını belirten Tohumluk Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Ayhan, “Bize Cumhuriyeti armağan eden yüzlerce kahramanın her birine minnet borçluyuz. Tohumluk Vakfı olarak yaptığımız her çalışma, her proje onların mirasına sahip çıkmak içindir. 100. Yılda 100 Kahraman ile başladığımız bu eşsiz proje önümüzdeki yıl da devam edecektir. 100 kahramanımızın yol arkadaşları da kendi hikayeleriyle bu eseri taçlandıracaktır. Okumaktan çok izlemeyi seven gençlere atalarını tanıtmayı bir borç bildik” diye konuştu.

Bu projenin kitaplaştırılması için birtakım görüşmeler gerçekleştirdiklerini de ifade eden Ayhan, şöyle konuştu:

“Araştırmaları yapan, metinleri hazırlayan, seslendiren, filmleri çeken, montajlayan ve yayına hazırlayan tüm Tohumluk Vakfı gönüllülerine teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca yaptığımız her işe güvenen, ellerinden gelen desteği sunmaktan geri durmayan ATO Başkanı Sayın Gürsel Baran’a ve Türkiye Kent Konseyleri Başkanı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Sayın Halil İbrahim Yılmaz’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Büyük bir emekle hayata geçirilen “100. Yılda 100 Kahraman” belgeselimizin halka açık ilk gösterimi, 22 Aralık Cuma günü saat 18.00’de ATO Meclis Salonu’nda gerçekleşecek. Tüm halkımızı davet ediyoruz.” 
Editör: TE Bilisim