NBA DÜNYASI İSTANBUL’DA KAPILARINI AÇTI! NBA DÜNYASI İSTANBUL’DA KAPILARINI AÇTI!
#4DENIZEMEYDANOKU Film Gösterimi, AKM’nin Yeşilçam Sineması Sahnesi’nde Gerçekleşti
 
2005’ten bu yana yelken sporunun açık deniz branşında projelerine devam eden Tolga E. Pamir, 2021’de gerçekleştirdiği Solo Challenge4SEAS / Türkiye Turu Rekoru projesiyle bir ilke imza attı. Tek başına, sadece yelken ve rüzgâr gücünü kullanarak Hopa Limanı ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru durmadan ve dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan Pamir, bu projeyi belgesel tadında kısa bir filme dönüştürdü. Film gösterimi, AKM’nin Yeşilçam Sineması Sahnesi’nde Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Türkiye Yelken Federasyonu’nu temsilen Yat Komitesi Başkanı Alican Turalı, projeye eşlik eden sponsorlar ve medya mensupları eşliğinde gerçekleşti.
 

Tolga E. Pamir, 2021’de Türkiye Turu Rekoru kapsamında; Türkiye Yelken Federasyonu’nun da onayıyla Artvin/Hopa - İskenderun arası bin 500 deniz milini, 16 gün 16 saat 27 dakika 31 saniyede karaya hiç ayak basmadan tamamladı. Bu rekor denemesini gün ve gün kayıtlara alan Pamir, yaşadığı anları #4DENIZEMEYDANOKU ismini verdiği 45 dakikalık belgesel tadında bir filme dönüştürdü. Prodüktörlüğünü kısa film festivallerinde ödülleri bulunan Abdülmelik Öcal ile birlikte yapan Tolga E. Pamir, #4DENIZEMEYDANOKU’yu 2022’de Fransa Doğa ve Macera Filmleri Festivali’ne götürerek ülkemizi ve 4 denizimizi tanıtmayı hedefliyor.  
 
Pamir, film gösterimi sonrası 2022’de gerçekleştireceği “Duo Challenge4SEAS” adını verdiği yeni Türkiye Turu Rekoru’nun basın tanıtımını da yaptı. Bir kadın yelkenciyle birlikte dört denizimize meydan okuyacak olan yelkenci, 15 kadın adayın projeye başvurduğunu belirtti. Sponsorlar ve adaylarla yapılan değerlendirmeler doğrultusunda, Sevda Ersezer ve Gamze Çelikyılmaz isimli iki adayla ön hazırlık dönemine başlayacağını belirten Tolga E. Pamir, Nisan ayında karar verilecek nihai adayla rekor denemesini gerçekleştireceğini söyledi. 
 
Duo Challenge4SEAS’de bir öncekinden farklı olarak, bir kadın yelkenciyle dört denizimize meydan okuyacak olan Pamir, bu projeyle kadın erkek eşitliğine dikkat çekmek istiyor. “Kadınların bu tip konfor alanından uzak, meydan okumaya yönelik sporlarda çok başarılı olduklarına inanıyorum. Yelken sadece erkeklerin yaptığı bir spor branşı değil. Tam aksine, açık deniz yelkenciliğinin getirdiği zorlu ve çetin doğa koşulları karşısında kadınların daha dayanıklı olabileceğine eminim” diyen Pamir, Dünya Yelken Federasyonu’nun cinsiyet eşitliğini önemli bir kriter olarak stratejisine aldığını ve bu seferki rekor denemesiyle ülkemizden de bu mesaja bir katkı sağlanacağını dile getirdi. 
 
Duo Challenge4SEAS Hakkında:
 
Rekor canlı olarak haritadan saat saat takip edilebilecek / Hedef 12 Gün
 
Pamir’in 2021’de Türkiye Turu Rekoru sırasında gerçekleştirdiği parkur, kayıt altına alınarak dışarıdan izleme imkânı sunulmuştu. İzleyicilere 2022’de de aynı şekilde parkuru canlı olarak takip etme ve bir önceki rekora göre karşılaştırma imkânı sunulacak. Geçtiğimiz sene sahip olduğu rekoru yenilemek isteyen Pamir, bu sene Duo Challenge4SEAS’de ona eşlik edecek kadın yelkenciyle birlikte Türkiye Turu Rekoru’nu 12 günlük bir sürede tamamlamayı hedefliyor.
 
2021 Parkurunu aşağıdaki linkten tekrar inceleyebilirsiniz;
https://tolgapamir.geovoile.com/challenge4seas/2021/tracker/
 
Randevu Haziran 2022
 
Bu sene rekor denemesine imza atmayı hedefleyen Tolga E. Pamir, Fransa’da ekurilerin dünya turu ve Atlantik geçişi rekorlarının danışmanlığını üstlenen Meteorolog Christian Dumard’la birlikte çalışıyor. Rekor denemesi için şimdilik planlanan tarihin ise Haziran olduğu belirtiliyor. 
 
Duo Challenge4SEAS Projesi’nde Tolga Pamir’e desteğe devam
 
Türkiye tarihinde bir kadın ve bir erkek olarak ilk defa gerçekleştirilecek bu rekor girişiminde ikiliye; MAÇKOLIK, MASOMO, ADMOST, TIRAMISU, CHANTUQUE markaları eşlik edecek. Teknik malzeme konusunda MUSTO/Sportworks ve Quantum Sails destek olurken denizcilik sektörü dergisi Naviga da iletişim sponsorluğunu yapacak. 
 
@challenge4SEAS
#4denizemeydanoku