Dizi sektörünün başlarını tutan, Kalantör, bir şey bilmeyen ama çok şey bildiğini iddia eden Ahmak Yapımcı arkadaşlar. Şimdi size yapmanız gereken birkaç değişiklik sayesinde Dizi filmlerinizi nasıl dünya’ya satarsınız Onu anlatacağım. Fikirlerimi çalabilirsiniz, zaten çalmanız ve uygulamaya artık bir an önce geçmeniz için yazıyorum.
 
Şimde “Sende Kimsin?” demeden okursanız. Bende kim olduğumu kendi ağzımdan size açıklayacağım.
 
Oryantel Araplara, Yavru Türk devletlerine ve Pembe dizi hayranı Doğu-Avrupa Bloğu ülkelere dizi satmakla herşey bitmez. Sat bakalım Amerikaya Dizi ya da Japonlara dizi sat..! Almanya, Avustralya ya Kanada’ya dizi sat! Ya da Hint Pazarına sat! Kolay mı? Sıkar biraz. Neden sıkar? ÇÜNKÜ GELİŞMİŞ ÜLKELERDE SANAT İŞÇİLERİNİ KÖLE OLARAK ÇALIŞTIRAMAZSINDA ONDAN”
 
Sen Kalantör Yapımcı, Tv Kanalı Patronuyla Ya da Program müdürleriyle parayı indirirken, çalışanlarna madik atmayı ya da ucuza çalıştırmayı düşünürsen neler olur?
1.   90 dakika haftalık yetiştirilmesi gereken işin olur. 6 gün çalıştırırsın 1 Günde Son Montajını yaptırırsın. Üstelik bölümleri ucu ucuna yetiştirsin. Hani Ağalık dönemi bitmişti? Nerde “faşo Ağa?”
2.   Başrol Oyuncuların Astronomik rakamlar alır. Diğer çalışanların eve ekmek yetiştirme derdinden sanat yapamayacak hale gelir.
 
Bunlar kangrenin görünen tarafları ve en belirginleri sadece.
Ne mi yapmak gerekecek? Söyleyeyim mi?
 
1 KÜLTÜR BAKANLIĞI SİNEMA DAİRESİ BAZI KANUNLAR KOYARAK TV PATRONLARINI BİRAZ DAHA SIKIŞTIRMASI GEREKECEK..!
 
A.   Dizi bölümlerinin süresi 45 maximum 50 dakkayı geçmeyecek.
B.   Reklam süreleri azaltılıp fiyatlarda iyileştirme yapılacak.
C.   Tv patronu Yapım Şirketiyle en az 13 bölüm ve 9 ay öncesinden sözleşme ve geçerliliği olan mukavele yapmak zorunda kalacak.
D. Dizi çekimlerini kontrattan hemen sonra yani 9 ay önceden, sinema estetiğiyle ve gerekli görsel efektler işlenerek harika bir konuma getirtilecek.
E.    1 Ay öncesinden Tv Kanalı Sağlam Dizi reklamları geçirmek zorunda kalmalı.
F.    Artık sadece aşk,  zengin ağaların aşk hikayeleri ve sadece komik mahalle komedilerinden geçip Sinematografik değerler taşıyan Türk Tarih ve Kültürünü anlatan tarihsel ve kahramanlıklar taşıyan yapımlar yapabilirler. Bilim Kurgu yapabilirler. Daha da söylemem. Onlarda bana kalsın!..
 
Open Your Mind! Be Kalantör Yapımcı Abim. Ne olur Uyuma artık! Open Your Mind..! 
“Sinema Dünya Ülkelerinin gelecekte savaşacakları en psikolojik harp malzemesidir. Statejik Önem taşır. Güçlü Türkiye İçin Mükemmel Sinema Filmleri ve Dizileri Şart!”
 
Benim kim olduğuma gelince. Kafanıza fazla takmayın. Eğer Gelecekten geçmişe doğru hatırlayabilseydiniz. Belki de bunların sizin Patronunuzun eskiden konuştukları olduğunu bilebilecektiniz..!
 
Haydi artık başlayın çalışmaya! Bu Millettir sizin Efendiniz! Marş marş..!

İBRAHİM ERGÜL

[email protected]