Eskiden bir sinema filmi vizyona girmeden önce master kopya olarak filme basılır, daha sonra da bu filmler istenildiği kadar kopyalanabilirdi. Türkiye'de bir sinema filmi kopyası ortalama 1000 USD üzerinden fiyatlandırılır, yapımcının gücü ve stratejisi oranında çoğaltılıp dağıtımı yapılabilirdi.
Şimdi: Hard Disk'lere kopyalanıp, sinema salonlarına dağıtımcılar aracılığıyla servis edilebiliyor.

Yakın Gelecekte: Sinema filmi master kopyaları, uydular aracılığıyla sinema salonlarına servis edilebilecek. Sinema salonu sahibi film için satın aldığı şifreler vasıtasıyla salonunda istediği filmi oynatabilecek. Seans olarak bu filmler satın alınabilecek.

Gelecekte: Ultra Süper Net ( İsmi gelecekte konulacak ) sayesinde gala geceleri tüm sinema salonlarında aynı anda gerçekleştirilebilecek.

Oyuncular hologramları aracılığıyla tüm seyircilerle buluşabilecek. 4. Nesil ve 5. Nesil Pc'ler sayesinde Ankara'da olan bir seyirci, Paris'te bulunan oyuncuya çiçek verip elini sıkabilecek ve online olarak sorularını sorabilecek. İsterse hayranı olduğu oyuncuya sarılıp öpebilecek. Tabii buna oyuncu izin verirse.

Peki Sinema Salonları nasıl olacak?

Eskiden Anfi Tiyatrolar şeklen nasılsa öyle dizayn edilebilecek. Sinema Salonları C harfi yada U harfi şeklinde olacak. "UCİNEMA"

Jules Verne tarihin ilk denizaltı bilim kurgusundaki denizaltına "Nautilus" ismini vermiş, daha sonra bu denizaltı modeli bilim adamları tarafından inşaa edilmiştir. Aynı zamanda Titanic gemisini 1985 yılında bulan ilk denizaltıdır.

O zaman biz de Jules Verne'den cesaret alarak, gelecekteki sinema salonu ve sistemlerinin adına bir isim vermiş olduk. "UCİNEMA"  !  Sonradan bu isme başkaları sahip çıksa da, sonuçta isim babasını bilen bilecek.

"UCİNEMA" : U şeklindeki sahneye sinema filminin hologramı yansıtılacak. Seyirci her yönden sanki sinema sahnesinde tiyatro canlandırılıyormuş gibi keyifle izleyebilecek. Her sahne geçişinde, sahne üzerindeki sanal mekânda değişecek.

Bunlara ek olarak koku faktörü de sinemaya eklenecek. Ayrıca rüzgâr, nem, sıcaklık gibi holo_effect'ler de sinema filmine sanal realite katacak.

Gelecekte sinemaseverler çok şanslı. Kim istemez Full Holoeffect'li Hologram filmleri izlemek?

Peki, buna paralel olarak, oyun dünyası ve sinema dünyası aynı etki üzerinde buluşamazlar mı?

Geleceğin PlayStaion'cıları da çok şanslı.

İster misiniz geleceğin bir oyununu sizlere anlatma mı ? Anlatalım o zaman:

Diyelim ki 80 yaşına gelmişsiniz artık; Yaşlanmışsınız, yorgunsunuz ve hareketleriniz çok yavaş.
Oyun konsoluna bileklerinizdeki ya da ensenizdeki BiyoUSB'ler aracılığıyla 5. Nesil Pc'lere bağlanabileceksiniz. Anında ortam sanal bir stüdyo şekline dönüşecek. 80 yaşındaki siz,  25 yaşındaki bir sanal bedende kendinizi görebilecek ve hissedebileceksiniz. Artık genç, hareketli, yakışıklı ya da güzel olabileceksiniz. Sanal menüden kendinize 90'lı yılları seçtiniz ve Bodrum şehrini tercih ettiniz. Gökyüzünden görüntülerle Yalıkavak beldesine ulaştınız. Orada Club Mirage Hotel seçeneğini işaretlediniz. Sizi güzel bir bayan karşıladı ve boynunuza bir çiçek taktı. Hotelimize hoşgeldiniz diye kulağınıza fısıldadı. Kadının güzel ve ekzotik parfüm kokusunu ciğerlerinize kadar hissettiniz. Kadın elini uzatınca elini tuttunuz. Ama hiç bir farkı yok gerçekle. Sanal gerçeklik üst noktada. Eline dokunduğunuzda yaşam sıcaklığını hissedebildiniz.

Tatil köyü sizin. Yaşadıklarınızın gerçekten hiç bir farkı yok. Hatta kendinize 90'lardan tatil arkadaşları dahi edinebildiniz. Belki de bir sevgili... Yoksa siz yeniden âşık olmak mı istediniz? Yaz aşkı güzel bir tercih...

Şimdi tekrar kendinize gelin. Bakın ben burada halen yazıyorum. Ama ne yazık ki bu oyunları torunlarınız oynayabilecek. İster aksiyon, ister korku, istersen bilmem ne? Yahudiler kesin porno sektöründe yer alırlar bu durumda.

Ben bir Futureloji yaptım ve geleceğe baktım. Kiminiz bana hayalperest, kiminiz uçuk kaçık adam diyecek. Hatta belki de deli gözüyle bakacaksınız bana. Olsun!  Akıllı olup dünyanın gamını çekeceğime, deli olup geleceğin sinemasını şekillendiririm !...

Bunlar olacak mı?

HAYIR..!
EVET...!

İkisi de yüzde 50 seçenek
Yani yüzde 50 seçenekle geleceği bilebildik. Belki de 2014 Haziran ayından geleceğin sinemasını YAZA+BİLDİK..!

Sevgiyle Esen Kalın
İbrahim ERGÜL