DARWIN’İN ESERLERİNİ TÜRKÇEDE İLK KEZ BİR ARADA BASMAYA BAŞLAYAN AYRINTI YAYINLARI, İLK OLARAK BEAGLE YOLCULUĞU’NU YAYIMLADI!

Ayrıntı Yayınları, evrim kuramının kurucusu Charles Darwin’in eserlerini Türkçede ilk kez bir arada basıyor! Ölümünden 123 yıl sonra Darwin’in anısına saygıyla, tüm külliyatını tek bir kutu içinde okurlarla buluşturmaya ilk olarak, iki Pulitzer ödüllü Edward O. Wilson’un derleyip illüstrasyonlarla zenginleştirdiği Beagle Yolculuğu’yla başladı. Bugün, entelektüel bakımdan tüm zamanların en önemli seyahat kitabı kabul edilen Beagle Yolculuğu, Darwin’in 1831’de henüz 22 yaşındayken Beagle gemisiyle çıktığı 5 yıllık destansı gezisini ve keşiflerini anlatıyor. Darwin’in farklı hayvan ve bitki türlerini toplayarak sınıflandırdığı, yaşam mücadelelerini ve çevresel koşullara göre değişimlerini gözlemlediği seyahat, bu büyük bilim insanının dünyayı değiştiren evrim anlayışında belirleyici olmuş deneyimleri de içeriyor.

Ayrıntı Yayınları, Bilim dizisi kapsamında yayımladığı Beagle Yolculuğu’nun (1845) ardından Türlerin Kökeni (1859), İnsanın Türeyişi (1871) ve İnsan ve Hayvanlarda Duyuların İfadesi (1872) kitaplarını da basarak külliyatı tamamlayacak.

Güney Amerika (Brezilya, Arjantin, Şili, Peru, Ekvator…), Galapagos Takımadaları, Havai, Yeni Zelenda, Avustralya gibi dünyanın birçok bölgesini dolaşarak bitki ve hayvanları toplamak, onları değerlendirerek gözlemlerini teorik bir çerçeveye oturtmak 22 yaşındaki Charles Darwin'in temel amacıydı. Bugünün koşullarında kolaymış gibi görünen bu gezi, o günlerde büyük bir özveri gerektiriyordu. Beş yıl süren bu gezi sırasında genç Darwin deniz tutması dahil bir dizi hastalığa katlanmak zorunda kalmıştı. Bir yanda daha önce görmediği olağanüstü canlılarla tanışıp onları Doğa Tarihi Müzesi’nin en önemli koleksiyonu olarak derlerken, diğer yanda İspanyol işgalcilerin yerli halklar üzerindeki baskı ve katliamlarına, köleliğin iğrenç yüzüne tanık olur.

Sinema dünyasına yepyeni bir rehber Sinema dünyasına yepyeni bir rehber

 

Beagle Yolculuğu, raflarda ve internet satış sitelerinde! 
Editör: TE Bilisim