Türkiye'nin ilk Goncourt Seçimi sonuçlandı Türkiye'nin ilk Goncourt Seçimi sonuçlandı
Bu buluşmanın hemen bir akşam öncesinde İBB Kültür Daire Başkanlığı Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle'nin de katılımı ile davetlilere özel bir ön gösterim gerçekleşti.

10 Kasım-17 Aralık tarihlerinde gezilebilecek bu yeni sergide Ahmet Umur Deniz, Sema Maşkılı ve Coşkun Sami gibi 3 önemli sanatçının eserlerinden oluşan özel bir seçki sunulmakta. Farklı eğilimlere odaklanan üç ressamın eserlerinde ortak nokta, öznel arayışlara ağırlık vermeleri. 10 Kasım-17 Aralık 2022 tarihleri arasında Istanbul Concept Gallery ve Pera Palace Hotel iş birliğiyle düzenlenen “İz Sürücü” adlı karma sergide Ahmet Umur Deniz, Sema Maşkılı ve Coşkun Sami’nin eserlerinden oluşan bir seçki sanat izleyicilerinin dikkatine sunulacak.

Farklı eğilimlere odaklanan üç ressamın eserlerinde ortak nokta, öznel arayışlara ağırlık vermeleridir. Türkiye’de figüratif resmin önde gelen temsilcilerinden, Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümünde öğretim üyeliği yapan Ahmet Umur Deniz’in resminde dinamizm, plastik karşıtlıklar, akılcılığın ve duygunun sentezi ile yapısallaşan formun ve kompozisyonun gücü ile oluşur. Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümünden mezun olan Sema Maşkılı, eserlerinde şiddet, saldırganlık ve güç gibi öğelerin insan ve toplum üzerindeki etkilerini ele alırken, etik değerler, toplumsal normları ve varoluşsal kaygıları “beden” üzerinden yorumluyor.

Yine Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümünden mezun olan Coşkun Sami’nin resimlerinde mimari ve tarihsel referanslar yer alıyor. Desen ağırlıklı oluşum sürecini destekleyen minimal paleti, resimsel ve biçimsel değerlere yönelik bir çabayı görünür kılmaktadır.
“İz Sürücü”, Pera Palace Hotel, Galata fuayesinde, pazar-pazartesi hariç her gün 12.30-19:00 saatleri arasında gezilebilir.Istanbul Concept Gallery hakkında
Istanbul Concept (IC), Türkiye ve yurt dışından sanatçı ve tasarımcıları İstanbullularla buluşturan, multidisipliner, dinamik ve yenilikçi bir kurumdur. IC, sergiler ve çeşitli proje bazlı etkinlikler aracılığıyla kültür ve estetiği teşvik ederek, evrensel bir yaklaşımı benimseyerek benzersiz hikayeler yaratmayı ve anlatmayı hedefliyor. Zengin bir yerel ve uluslararası sanatçı ve tasarımcı portföyüne sahip olan IC, tüm etkinliklerinde trendleri, teknolojik yenilikleri ve kültürel yayın ve danışmanlık alanlarına yeni bakış açılarını bir araya getiriyor. IC, “samimiyet ve insana değer verme” ilkesinin rehberliğinde, felsefesiyle uyumlu, sosyal açıdan ilgili projeleri destekleyerek sorumluluk alır.

Editör: TE Bilisim