Dünyaca ünlü Body Worlds: Animal Inside OutGerçek Hayvanların Anatomi Sergisi” İstanbul’da ziyarete açılıyor.

Teatro Rudius’tan dikkat çeken iki oyun! Teatro Rudius’tan dikkat çeken iki oyun!

Dünyanın en önemli deneyim sergilerini ülkemize getiren Hupalupa Expo;  tarihte plastine edilerek korunan ilk fil olan “Samba”nın, beş metre uzunluğundaki zürafanın, kas ağırlığı 120 kilo olan gorilin ve  100’den fazla hayvan bedeni ile uzvunun yer aldığı Body Worlds Animal Inside Out  - Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi”ne ev sahipliği yapıyor.  

Geliştirdiği plastinasyon tekniği ile bilim dünyasında devrim yaratan Prof. Dr. Gunther von Hagens; kendi tekniği ile  çürümez hale getirdiği hayvan bedenlerini sanatsal bir yaklaşımla  ortaya koyuyor. Küratörlüğünü Dr. Angelina Whalley’in üstlendiği bu eşsiz serginin ülkemizdeki bilimsel danışmanlığını İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa sürdürüyor.

Bilim ve sanat çevreleri tarafından dünyanın en kapsamlı hayvan anatomi sergisi olarak tanımlanan “Body Worlds: Animal Inside Out – Gerçek Hayvanların Anatomi Sergisi”; serginin küratörü Dr. Angelina Whalley, Hupalupa Expo İcra Kurulu üyesi Merve Timurlenk Şengül, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi  Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Üzel ve İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Ozan Gündemir’in  katılımları ile yapılacak basın toplantısıyla tanıtılacak olan sergide yer alan tüm eserler, doğal yollarla hayatını kaybeden canlıların plastine edilmesiyle ortaya çıkmış. 
Editör: TE Bilisim