Erken rezervasyon döneminin sonuna yaklaşılırken yılın en yoğun geçen turizm dönemi için hazırlıklar başladı. İki yılı aşkın süredir devam eden pandemi nedeniyle eski alışkınlıklarından uzaklaşan seyahat severlerin özellikle deniz turizmine olan ilgisi son yıllarda büyük artış gösterdi. Türkiye’nin ilk ve tek online tekne kiralama platformu viravira.co, 2022 erken rezervasyon döneminde seyahat severler tarafından en çok tercih edilen 5 lokasyonu açıkladı.

 

Soğuk havaların ardından baharın ilk günlerini yaşadığımız bugünlerde tatil planları da yapılmaya başlandı. 49 ülke ve 1.040 farklı lokasyonda 12 bin tekne ile hizmet veren Türkiye’nin ilk ve tek online tekne kiralama platformu viravira.co, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzak güvenli bir tatil için erken rezervasyon döneminde yoğun talep gören en popüler mavi yolculuk lokasyonlarını açıkladı.

 

İşte tekne tatilinizi gerçekleştirebileceğiniz en trend lokasyonlar:

 

Göcek

Türkiye’nin güney batı kıyısında bulunan Göcek, Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple, çok katlı yapılaşmalar ile Göcek’in doğası tahrip edilmemiş ve şirin bir sahil beldesi olarak kalması için gereken her türlü tedbir alınmıştır. Göcek Körfezi’nin mavi yolculuk için aranan  pek çok coğrafi avantajı sağlaması kısa sürede bu beldeyi mavi yolculuk turizminde dünyanın sayılı destinasyonlarından biri haline getirmiştir. Göcek’te Sarsala Koyu, Yassıca Adaları, Kille Koyu, Kleopatra Hamamı, Sıralıbük Koyu, Tersane Adası, Bedri Rahmi Koyu ve  Boynuzbükü Koyu gibi pek çok popüler koy ve ada bulunmaktadır.

 

Fethiye

Muhteşem doğal güzelliği ve Antik Likya şehirleri ile oldukça popüler bir tatil merkezidir. Fethiye içerisinde sadece deniz yolu ile ulaşabileceğiniz birbirinden güzel doğa harikası koylar bulunmaktadır. Ölüdeniz en güzel plajı ile Fethiye’yi süslemektedir. Mavi yolculuk gezisini başlatmak için tercih edebileceğiniz Fethiye, turkuaz denizi ile hayallerinize dokunan bir tatil gerçekleştirme imkanı sunar. Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Akvaryum Koyu, Kıdrak Koyu, Boncuklu Koyu ve Gemile Adası Fethiye’nin en popüler mavi yolculuk durakları arasında yer almaktadır. Fethiye çıkışlı mavi tur tekneleri aynı zamanda Göcek rotasında da seyretmektedir.

 

 

 

Bozburun

Toplamda 2.500’e yakın bir nüfusa sahip olan Bozburun’un merkezi oldukça şirin ve küçük bir yerdir. Merkezi 20 dakikalık bir yürüyüşle baştan sona keşfedebilirsiniz. Küçük bir balıkçı kasabası olan Bozburun muhteşem denizi, eşsiz doğası ve sıcak insanları ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakır. Bozburun’un el değmemiş güzelliği, Marmaris’in kalabalığından sonra soluk almanızı sağlar. Aynı zamanda ülkemizdeki gulet tipi teknelerin önemli bir kısmı Bozburun’da üretilmektedir. Belde  başta Hisarönü Körfezi olmak üzere pek çok korunaklı körfeze  ve koylara sahip olmasıyla kış aylarında tekneleri ağırlar; tekneler tamir ve bakım için karaya çıkarılıp ahşap desteklere dayanır. Yazları çeşit çeşit tekneler bütün yarımada boyunca liman önlerine demirlenmiş olarak görülebilir.

İBB Miras'tan özenli bir restorasyon daha! İBB Miras'tan özenli bir restorasyon daha!

 

Bodrum

Mavi yolculuğa adını veren Bodrum ve çevresi, Avrupa’nın en popüler yat turizmi lokasyonlarından biridir. Tarih, doğa ve eğlenceyi bir arada yaşayabileceğiniz bu cennet köşesi bölgemiz tekne tatilcilerinin favori destinasyonları arasında yerini almıştır. Gökova Körfezi ve 12 Adalar tekne tatili için Bodrum’un en popüler rotaları arasında yer almaktadır.

 

Marmaris

Marmaris, Ege ve Akdeniz’in buluştuğu, birbirinden güzel koy ve plajlara sahip, doğal ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan bir liman kentidir. Geçmişte Karya, Rodos, Mısır, Pers, Asur, Bizans ve Osmanlı gibi büyük uygarlık ve imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. Tatil anlayışınız; kalabalık sahil şeritleri, hareketli gece hayatı, yüzmek ve su sporları yapılabilecek mavi bayraklı plajlar, doğal güzellikler ve tarihi mekanlar ise Marmaris tam size göre. Marmaris’ten çıkışlı turlarda Hisarönü Körfezi ve Datça Yarımadası ziyaret edilebilir. 
Editör: TE Bilisim