Bandırma Belediyesi sponsorluğunda Türk Sineması’nın iz bırakan ödüllü yönetmenlerinden Tunç Başaran’ın adına hazırlanan “Ölümsüz Olan Sadece Sevgidir” isimli belgesel film gösterimi gerçekleştirildi.

“Uçurtmayı Vurmasınlar”, “Piano Piano Bacaksız”, “Abuzer Kadayıf”, “Uzun İnce Bir Yol” ve daha pek çok unutulmaz filmleri Türk sinemasına kazandıran kıymetli yönetmen Tunç Başaran vefatının 4. yılında beyaz perdeye gönül vermiş birçok ünlü ismin, ailesinin ve sevenlerinin katılımı ile birlikte anıldı.

Duygu dolu geçen gecede belgeselin galası ile birlikte usta yönetmen adına hayatından ve filmlerinden karelerin yer aldığı karma sergi gerçekleştirildi.


Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun konuşmalarında “Ömrünü sinemaya ve sanata adamış, sadece ülkemiz için değil uluslararası alanda da ödüllere layık görülecek bir sanatçıdır. Tunç Başaran hem Bandırma hem Türkiye için kıymetli bir şahsiyettir. Başaran ailesi sanatın birçok alanı ile bu sektöre gönül vermiş bir aile. Bandırma’nın kültür ve sanat anlayışındaki yoluna da ışık tutan, şehrin sanat yapısıyla özdeşleşen Tunç Başaran’ın ismini sahil bandımızda yer alan kültür merkezimizde yaşatmaya devam ediyoruz. Ölümsüzlüğünün 4.yılında kalıcı bir eser bırakmak istedik. Sevgi ve saygıyla anıyor ve Allahtan rahmet diliyorum.” İfadelerine yer verdi.


Tunç Başaran’ın yeğeni ve belgeselin yapımcısı olan Pelin Onat “Çok duygu yüklü ve gururluyum. Dayım ömrünün son 12 yılını Bandırma’da kentin adeta bir kültür sanat elçisi olarak geçirdi. Deneyimlerini, bilgisini paylaştı. Gençlere yol gösterdi ellerinden tuttu. Bu projenin hayata geçmesine olanak sağlayan Bandırma Belediyesine ve Başkanımız Tolga Tosun’a teşekkürü borç biliyorum. Bu belgesel sevginin ölümsüzlüğüne inanan herkese armağan olsun.” dedi.


Büyük emek ve mesailerle hazırlanan belgesel film gösteriminde; Selma Güneri, Reis Çelik, Ahmet Mekin, Vecdi Sayar, Emin Sivas, Nilüfer Aydan, Murat Pınar Özdemir, Naci Çelik, Şakir Eroğlu ve Meriç Başaran gibi kıymetli isimler yer alırken, yüzlerce seyirci film sonunda büyük ustayı ve belgeseli hazırlayanları dakikalarca ayakta alkışladı.

Proje direktörlüğünü Tunç Başaran’ın kardeşi sinema ve tiyatro oyuncusu Meriç Başaran ile yeğeni Pelin Onat gerçekleştirdi.

Senaryo ve kurgusunu Zeynep Bayraktutan’ın hazırladığı belgeselin yönetmenliğini Zeynep Bayraktutan ve Gökhan Kasapoğlu birlikte yaptı.

Belgeselin seslendirilmesi ünlü yazar İclal Aydın tarafından yapıldı.

 

DUYGU DOLU BİR GECE YAŞANDI

'Çılgın Hırsız 4' Mega olacak... 'Çılgın Hırsız 4' Mega olacak...

Belgeselin izlenmesinin ardından yapımda emeği geçen isimlere Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun tarafından plaket verildi.

Tunç Başaran’ın kardeşi Meriç Başaran plaket takdiminin ardından “Ben ruhların ölümsüzlüğüne inananlardanım. Abimin ölümsüzlüğünün 4. yıldönümündeyiz. Annemin ve abimin burada bizimle olduğuna inanıyorum.” dedi.

Tunç Başaran hayatı boyunca başarılarını ve insan ilişkilerini sevgiyle kazanmış biridir. Onun hayata bakış açısı “Kötü Olan Her şey Sevgiye Muhtaçtır” sözleriyle özetlenebilir. Belgesel film 12 Haziran 2023 tarihinde hayatını kaybeden usta edebiyatçı, Tunç Başaran’ın annesi Pakize Başaran’a ithafen beyaz perdeye aktarıldı.  
Editör: TE Bilisim