Kosta Kortidis ve Akın Kaplan tarafından “Bir özgürlük meselesi” sloganıyla kurulan Teatro Rudius’un “Deli Şair Ömer Seyfettin” ve “Sorguoyunları Anadolu yakasında tiyatro severlerle buluşuyor! Türk hikâyeciliğinin önemli isimlerinden Ömer Seyfettin’in son gününü anlatan “Deli Şair Ömer Seyfettin” oyunu, 11 Mart Pazartesi akşamı Kadıköy Eğitim Sahnesi’nde sahnelenecek. Coğrafya gözetmeden savaş kavramının anlamsızlığının altını çizen ödüllü “Sorgu” oyunu ise12 Mart Salı akşamı Baba Sahne’de seyirci karşına çıkacak. 

“DELİ ŞAİR ÖMER SEYFETTİN” 

11 Mart 2024 Pazartesi akşamı saat 20.30’da Kadıköy Eğitim Sahnesi’nde sahnelenecek olan “Deli Şair Ömer Seyfettin” oyunu, nesilleri öyküleriyle büyüten ölümsüz yazar ve şair Ömer Seyfettin’in hayatının son gününü sahneye taşıyor. 2020 yılında, Ömer Seyfettin’in 100. ölüm yıldönümünde seyirciyle buluşan “Deli Şair Ömer Seyfettin”, yazarın son gününü seyirciye üst üste birkaç kez yaşatırken, hayatından bilinmeyen ve çarpıcı ayrıntıları da gözler önüne seriyor. Kosta Kortidis’in kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda oturduğu oyunda Alper Arık, İlkay Özşen, Kosta Kortidis, Dilara Tabak ve Akın Kaplan birlikte rol alıyor.

Bir kere mi yaşanır insan hayatının bir günü? Aynı günü bir daha, bir daha yaşamak imkânı var mıdır, hayalimizde de olsa? Belki bir sanrı. Belki de bir rüya. Ömer Seyfettin’in bu dünyadaki son günü. Ölümünden önceki gün. 5 Mart 1920. Bir kere yaşıyor o günü. Bir daha. Belki bir defa daha. Korku, sancı, ateş, öfke, hayal, özlem, aşk, vatan sevgisi, şiir, dil sevdası, dostluk. Hepsi birbirinin içinde. Nesillerin öyküleriyle büyüdüğü adamın bu dünyadaki son gününün hikâyesi bu. Bir Deli Şair’in. Ömer Seyfettin’in.

Çubuklu Silolar'da çocuklara atölyeler... Çubuklu Silolar'da çocuklara atölyeler...

“SORGU”

12 Mart 2024 Salı akşamı 20.30’da Baba Sahne’de izleyiciyle buluşacak olan “Sorgu” ise, 10. Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri 2023’te Kosta Kortidis’e Tuncer Cücenoğlu Yılın Oyun Yazarı Ödülü’nü getirdi. Kosta Kortidis’in yazıp yönettiği, Akın Kaplan’ın yönetmen yardımcılığını üstlendiği oyunda Kortidis ve Kaplan’la birlikte Sibel Taşçıoğlu ile Özdemir Çiftçioğlu rol alıyor.

1971 yılının son günleri. Herhangi bir nedenden ötürü savaş durumundaki iki ülke. Ülkelerden birinin kahraman askerlerinden biri, Binbaşı Samantha Andrew, vatana ihanetle suçlanıyor. Onu sorguya çekense hayatındaki en önemli insanlardan biri, yakın dostu Albay Charles Kotalaris. Bir tesadüf bir hayatı alt üst edebilir mi? Hangi güç bir kahramandan bir hain yaratabilir? Vicdan yasaların önüne geçebilir mi? Ve... Bir sorgu odasında bu sorulara yanıt bulunabilir mi?

Teatro Rudius’un oyunları için biletler, Biletinial.com'dan,Bubilet'ten, babasahne.com’dan ve salonların gişelerinden temin edilebilir. 

Editör: Anibal Güleroğlu