EMİN ALPER, ÖDÜLLÜ YENİ FİLMİ KURAK GÜNLERİ ANLATIYOR: “MEMLEKETTE YAŞADIĞIMIZ HİSLERİN PEŞİNE DÜŞTÜM”

Yönetmen ve senarist Emin Alper, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yönetmen başta olmak üzere dokuz ödül kazanan yeni filmi “Kurak Günler”de bir kasabaya Türkiye’yi sığdırıyor. Emin Alper, bir Türkiye distopyasını beyazperdeye taşıdığı filmin ortaya çıkışı sürecini “İçinde yaşadığımız karanlık günler için bir şey söylememek, gitgide bir sanatçı açısından kabul edilemez gelmeye başlamıştı bana. Asıl motivasyonum buydu,” sözleriyle anlatıyor. “Memlekette yaşadığımız hislerin peşine düştüm açıkçası. Birebir memleketteki olayların değil ama yaşadığımız hislerin yansıması…” diyen başarılı yönetmen, yaşadığımız tüm duyguların yansımasını bulacağımız bir dünya ve mikrokozmos yaratmak istediğini dile getiriyor. Müjde Işıl’ın Emin Alper ile gerçekleştirdiği röportajın tamamı Milliyet Sanat Kasım 2022 sayısında…

Salonu dolduran seyirciye tempoyu hiç düşürmeden yüreği ağzında film izleten; hem seyirciyi hem eleştirmenleri “başyapıt tanımında buluşturan; bir yandan Madımak’ı hatırlatırken bir yandan da her zamana ve mekâna hitap eden bir hikâye anlatan, belki de son yılların en heyecan verici yerli filmi “Kurak Günler”, festival yolculuğuna devam ediyor.

 

“Saf iyiliğe inanmıyorum”

Emin Alper, çoğu eleştirmen ve seyirci tarafından başyapıt olarak nitelendirilen yeni filmi “Kurak Günler”le ilgili olarak “Kötülüğün en net olduğu filmim bu. Ama hikâyenin masalsı bir iyi-kötü savaşına dönüşmemesi için çok özen gösterdim,” diyor ve ekliyor: “Çünkü saf iyiliğe inanmıyorum. Kötülükle mücadele ederken tamamen iyi kalmanız mümkün değil. Bu tarz bir mücadele, tarafları kaçınılmaz olarak birbirine benzetir çünkü.” 

 

“Gerçeğin ne olduğuna seyirci kendisi karar verecek”

Bütün zaaflarıyla, güvensizlikleriyle yaratılmış bir ana karakterle seyircinin özdeşleşmesinden çok mutlu olduğunu söyleyen Emin Alper, filmde kimin masum kimin suçlu olduğu konusunda ise “Gerçeğin ne olduğuna seyirci kendisi karar verecek,” diyor.

 

İstanbul’dan yadigâr kalanlar Meşher’de... İstanbul’dan yadigâr kalanlar Meşher’de...

“Bütün yaşananlara, felaketlere rağmen mücadelenin devam edecek”

“Yaşadığımız güncel deneyim şunu gösteriyor: Kısa vadeli çıkarlar için yozlaşmayı, kirlenmeyi, baskıyı görmezden gelme eğilimi halkın geniş bir kesiminde ağır basıyor,” diyen Emin Alper, filmdeki su meselesinin de bunun bir özeti olduğunu söylüyor. Başarılı yönetmen, başrollerini Selahattin Paşalı ve Ekin Koç’un paylaştığı “Kurak Günler” için “Saf umut vermiyor ama bütün yaşananlara, felaketlere rağmen mücadelenin devam edeceğini söylüyor,” yorumunu yapıyor.

Emin Alper’in Müjde Işıl’a verdiği röportajın tamamı Milliyet Sanat’ın Kasım 2022 sayısında…