Samsara, Baraka’nın yönetmeni Ron Fricke’nin yirmi yıl sonra çektiği ilk film. Kelime olarak ‘samsara’ Sanskritçeden bire bir çevrildiğinde doğanın sonsuz döngüsü anlamına geliyor.

Film de doğum, ölüm, yaşam ve reenkarnasyonu konu ediniyor. Beş yılı aşkın bir sürede, yirmi beş ülkede çekilen Samsara, insanlığın kutsal saydığı topraklardan, endüstrileşmenin en yoğun yaşandığı alanlara kadar geniş bir coğrafyayı kapsıyor. İnsan deneyiminin ve maneviyatının kavranılamayan derinliklerini araştıran saf bir sinema deneyimi sunan film, dünyanın çeşitli yerlerindeki insan topluluklarının umut etme biçimleri kadar korkularının ve arzularının da benzer olduğunun altını çiziyor. Artık çok az filmde kullanılan analog 70mm film formatıyla çekilen film, insanlığı doğaya bağlayan yaşam döngüsünün görsel bir yansıması. Samsara, duyularınızı harekete geçirecek eşsiz ve belki de ruhani bir sinema yolculuğu.

 

Amerikalı yönetmen ve görüntü yönetmeni Ron Fricke geniş açı ve time lapse kullanımında dünyanın en iyi sinemacılarından birisi olarak gösterilir. Chronos (1985) ve Sacred Site (1986) belgesellerinin yanında Montreal’de FIPRESCI Ödülü alan Baraka (1992) ve Dublin Film Festivalinden ödülle dönen Samsara (2011) belgesellerinin yönetmenliğini ve görüntü yönetmenliği yapmıştır.

 

Vizyon Tarihi: 13 Eylül 2013

Yönetmen: Ron Fricke 

Senaryo: Ron Fricke, Mark Magidson

Görüntü Yönetmeni: Ron Fricke 

Kurgu: Ron Fricke, Mark Magidson

Müzik: Michael Stearns, Lisa Gerrard, Marcello De Francis

Yapımcı: Mark Magidson

Yapım Yılı: 2011

Ülke: Amerika

Süre: 102 dk

Dağıtım: M3

İthalat: Mars Prodüksiyon 

Editör: TE Bilisim