Dünyaca ünlü diş hekimlerinin bulunduğu Avrupa Estetik Diş Hekimliği (EAED) Akademisi’nin dört Türk üyesinden biri olan Güzin Kırsaçlıoğlu, süt, yoğurt ve peynirdeki probiyotiklerin, asit üretimini düşürdüğünü dile getirdi. Ramazan bayramının gelmesiyle beraber tatlı yiyecek ve içecek tüketimindeki artışa dikkat çeken Kırsaçlıoğlu, bayramda probiyotik içeren ürünlerin kullanılması gerektiğini belirtti.

BAYRAMDA TÜKETİLEN BESİNLERE DİKKAT EDİLMELİ

Kırsaçlıoğlu, “Bayramın gelmesiyle beraber asitli içecek tüketimindeki artış ağız ve diş sağlığı açısından ani risklere sebep olabiliyor. Asitli içecekler kadar tatlı, çikolata ve şeker gibi gıdalar da dişlere oldukça zarar veriyor.” diye konuştu.

Dişlere verilen zararın önüne geçmek için diş fırçalamanın yanında çeşitli yöntemlerin de olduğunu dile getiren Kırsaçlıoğlu, “Tatlı ve şekerli yiyeceklerin tüketiminin hemen arkasından şekersiz sakızlar çiğnenmeli. Ağızdaki asidi azaltmak için ağız suyla çalkalanmalıAra öğünlerde, dişleri temizleyerek plak oluşmasını  önleyebilecek elma, armut, gibi sert meyveler tercih edilmeli. Şekersiz kahve tüketimi de, plağa neden olan bakterileri parçalamaya yardımcı olur.” dedi.

 

SAĞLIKSIZ BESLENMEYE DENTAL DETOX

Bayramının gelmesiyle artan sağlıksız beslenme, ağızda çeşitli toksinlerin üremesine ve birikmesine sebep oluyor. Ağızda oluşan bu zararlı mikroorganizmalara önlem alınmadığında diş ve sindirim sağlığı olumsuz etkileniyor. Kırsaçlıoğlu, bayramda sağlıksız beslenmeyle dişlerde oluşacak zararın önüne geçmek için “Dental Detox”un uygulanması gerektiğine dikkat çekti. Kırsaçlıoğlu, “Dental detox, kişilerin her gün yaptığı diş fırçalamayla başlıyor. Yemek yedikten sonra en az 15 dakika sonra diş fırçalamak gerekiyor. Yeşil çay, adaçayı gibi içeceklerin tüketilmesiyle diş bariyerleri korunurken; asitli, şekerli içecek ve yiyecek tüketiminden sonra kivi, çilek gibi meyvelerin tüketilmesi, diş etlerine masaj etkisi yapıyor” dedi.