Hollywood imzalı yarı animasyon türünden farklı film örneklerini izlemeye alışkın olan seyirci kesimi, bu kez hem sesiyle hem de dizileriyle gönüllerde yer etmiş bir isimle sunulan Türkiye’nin ilk reel animasyon yapımıyla karşı karşıya.

Teknik alt yapı, teknoloji ve tarz açısından Türkiye’de bir ilk olan bu çalışmanın adı ‘İksir: Dedemin Sırrı’… Yönetmenliğini Birkan Uz’un üstlendiği filmin reel animasyon özelliğini daha da güçlendiren ayrıntısı ise Keremcem’in oyunculuğu!

Şimdilerde FOX TV’yi Pazar ekranında öne geçiren ‘O Hayat Benim’ dizisinde Ateş karakteriyle yer alan Keremcem, ilk olarak Haldun Dorman’in yönetmenliğinde farklı müzikallerden parçaları bünyesinde barındıran Broadway’den İstanbul’a isimli müzikaldeki performansıyla dikkatimi çekmişti. Sesiyle olduğu kadar rol yeteneğiyle de farklı yapımlarda kendini gösteren Keremcem’in reel animasyon halleriyse gerçekten çok iyi…
Animasyon deneyimini ilk olarak ‘Çirkin Ördek Yavrusu’ndaki seslendirmeyle yaşayan Keremcem, kendi ismiyle yer aldığı ‘İksir: Dedemin Sırrı’nda kanlı canlı rol yapmakta. İlk sinema filminde tüm şirinliğini sergileyen Keremcem’le rol arkadaşlığı yapan sevgilisi Seda Güven de, yine gerçek hayattaki konumunda.
‘Bugünün Saraylısı’ndaki dünyadan bihaber Kezban tipinden hayli uzakta bir profil ortaya koyan ve tıpkı Keremcem gibi ilk sinema deneyimini yaşayan Cansu Tosun’a gelince…

Tembel ve hayranlığıyla bilinen rock yıldızı Keremcem’in atik ve çalışkan kardeşi Buse’yi canlandıran Cansu Tosun da ‘İksir: Dedemin Sırrı’nın kaymaklı kadayıfı!

 
KARDEŞLİK DUYGUSU KÖTÜLERE KARŞI

 
Şevket Çoruh, Sungun Babacan ve Fatih Özkul gibi değerli isimlerin seslendirdikleri hayvan karakterleriyle ‘Bremen Mızıkacıları’nı anımsatan, Ökkeş’in kendi hükümranlık devrini başlatmak için Puspus’un peşinde koşulmasıyla da bir parça ‘Şirinler’in Gargamel’ini hatırlatan filmin senaryosu ‘Köstebekgiller’in senaryo ekibi olan Arzu Yurtseven ve Murat Ferhat’ın imzasını taşımakta.

Senaryonun akıcı ve kolay anlaşılabilir içeriğindeki paylaşım ve yardımlaşma olgularını açığa çıkartan unsur yine her zamanki gibi, kendilerinde olmayan gücü ele geçirmek hırsındaki kötüler!
 
Çalışmaları bir yılda tamamlanan animasyon kısmındaki hayvan karakterlerini reel çekimlere çok iyi yerleştirildiği ‘İksir: Dedemin Sırrı’nda sürekli kavga eden iki yetişkin kardeş ve onların bu durumuna üzülen dedenin hayvanlarla konuşmayı sağlayan iksiri konu edilmekte…

Oğuz Oktay’ın canlandırdığı dede karakterinin torunlarının arasını düzeltmek için devreye soktuğu kurnazca planla bir araya gelen iki kardeşin çatışması üstünden mesajlarını veren yapım, büyükten küçüğe herkesin ilgisini çekecek bir renklilikte…

Keremcem ile Buse’yi konuşkan hayvanlar ve bu mucizevî iksiri ele geçirmek isteyen haydutların dünyasında maceraya sürüklerken, olanı biteni hem büyüklerin hoşuna gidecek hem de çocukların anlayabileceği bir dille yansıtmaya özen gösteren ‘İksir: Dedemin Sırrı’, kardeşlik duygusunun gücünü ortaya koymayı hedefleyen bir yapıda.

Dizilerdeki rolleriyle izleyenlere komedi yaşatan Bülent Çolak ile Bülent Şakrak’ı kötüler cephesinden verip, Keremcem ve Cansu Tosun’u da ‘kardeşin kıymeti kaybetmeden anlaşılmaz’ noktasında buluşturan ‘İksir: Dedemin Sırrı’, sinemamızdaki ilk deneyim olmasına rağmen hoşa gidecek türden.

Sözün özü; Birkan Uz ve ekibi, reel animasyonun unsurlarını olabildiğince özen göstererek gerçekleştirip ailecek beğeniyle izleyebilecek sempatiklikte bir iş çıkartmışlar ortaya.

Dizi dünyasından sinemaya atlayan Keremcem ile Cansu Tosun’un kavgacı sevimliliğini geçtim Puspus başta olmak üzere diğer animasyon karakterlerin yaratıcılığını deneyimlemek için dahi görmeye değer!

 
Anibal GÜLEROĞLU

www.sinematur.com