‘Sağlam çocuklar yetiştirmek, arızalı insanları düzeltmekten kolaydır’
demiş, aktivist ve devlet adamı Frederick Douglass.
 
Kuşkusuz eğitim-öğretim önemli bir konu. Hele de sözkonusu hayatımızı önemli kılan çocuklarımızsa, uygulanacak yöntemlerde daha da özenli olmak gerekiyor. Zira güçlü ve bilinçli toplumların temeli, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın eleştirel düşünme, sorgulama, sebep-sonuç ilişkisi kurma, farklı görüşlere karşı eşit mesafede kalma, mantıklı olma, kendini özgürce ifade etme, felsefeyle yaşam arasında ilişki kurma gibi becerileri küçük yaşlardan itibaren kazanmaları çok önemli.
 
Bu noktada son dönemlerin popüler eğitimleri arasında yer alan ‘P4C eğitimi’ yani ‘Philosophy for Children/Çocuklar için Felsefe’ eğitimi hatırı sayılır bir yol gösterici-destekçi olarak çıkıyor karşımıza. Nedir bu eğitim derseniz...
 
‘P4C’ yani ‘Çocuklar için Felsefe’, sorular sayesinde çocukların düşünmesini sağlayan, felsefi araştırmayı merkezine alarak öğretme ve öğrenmeyi hedefleyen bir yöntem. Dahası çocuklara erken yaşlarda felsefi sorgulamalar yaptırıp muhakeme becerilerini geliştiren bu yöntem, genel anlamda öğrenme potansiyellerine de büyük ölçüde katkıda bulunmakta.
 
Hal böyleyken çocuk felsefesine dikkat etmenin önemi de kendiliğinden çıkıyor ortaya. Keza felsefi tartışmaların temeli olan uyarıcı sorularla, resimlerle ve hikayelerle çocukların psikolojisine katkıda bulunacak kitaplar da eğitim açısından ayrı bir değer kazanıyor.
 
Nasıl ki, lise eğitimi esnasında Felsefe olimpiyatlarına katılarak bu alana ilgisini ortaya koymanın ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde lisans eğitimi alıp Çocuklarla Felsefe Eğitimi’ni ‘P4C Akademi’de eğitmen olarak tamamlayan... Halen İstanbul Üniversitesi’nde Çocuk Gelişimi Bölümü 3. sınıf öğrencisi olmanın dışında ‘Masal Anlatıcılığı, Montessori pedagojisi ile Çocuk Yetiştirmek’ gibi eğitimler de alarak kendini geliştirmeyi sürdüren Melissa Bakırcı Göksün’ün kaleminden ‘Zürafa Lulu Ne Saklıyor?’ adlı kitap da çocuklara katkıda bulunacak eserlerden biri!
 
 
 

ZÜRAFA LULU NE SAKLIYOR?
 
P4C (Çocuk Felsefesi) temelli ‘Zürafa Lulu Ne Saklıyor?’, çocuklarımıza okurken aynı zamanda farkındalık kazandıran... Değişim ve bedensel özelliklerimiz gibi konulara yönelik sorularla çocuklarımıza düşünce dünyasının kapısını aralayan bir eser. İçeriğini kısaca özetlersek...
 
Yosunlu kayanın önünde arkadaşlarıyla buluşan Zürafa Lulu’nun Fil Milo, Maymun Monki ve Aslan Leo ile birlikteliği üstünden yol alan içerik, arkadaşlarının götürdükleri dereyi görünce biraz ürken Zürafa Lulu üstünden felsefi sorgulama geliştirmekte. Lulu suyu neden sevmiyordu?
 
Çocuklara felsefenin kapılarını açan bu ve benzeri soruların cevabı elbette ki kitapta. Okuyup görmek lazım. Şimdi çocuklar kadar büyüklere de katkı sağlama gücündeki konuyu okuma keyfine bırakıp kitabın okurlarına verdiklerine geçecek olursak...
 
Bir yandan çocuk felsefesiyle ilgili bilinçli kararlar aldıran, bir yandan da yepyeni bakış açılarıyla ufkunuzu geliştirmeyi hedefleyen ‘Zürafa Lulu Ne Saklıyor?’, düşüncelerin önemini hatırlatıp bunun kişilik gelişimindeki önemini vurgulayan bir yapıya sahip. Bu özelliğiyle çocuk kitabı olmanın ötesine geçmeyi başaran eser, hem içimizdeki çocuğu açığa çıkartıyor hem de farkındalıkların bizi biz yapan en önemli detay olduğu gerçeğini çocuklar kadar büyüklere de gösteriyor.
 
Çocuklara, sorularla seslenip onlara fikirleriyle-duygularıyla-hayalleriyle ne kadar değerli olduklarını aşılayan bu kitap, her çocuğun kendine has becerileriyle fark yaratabileceğini hissettirme gücünde. Yanı sıra farklılıklarımızın dostluk geliştirmede büyük bir etken olduğu gerçeğini de felsefi sorularla vurgulamakta.
 
‘Bizi ayıran özelliklerimiz neler?’, ‘Bedenimizdeki değişiklikler bizi değiştirir mi?’, ‘Her ne kadar birbirimize benzesek de aynı mıyız?’, ‘Hepimizde aynı olan özellikler var mı?’ ve nicesi... Tüm bu sorularla çocukları felsefe yapmaya yönlendiren ‘Zürafa Lulu Ne Saklıyor?’, onlara düşünmenin-sorgulamanın önemini aşılarken kendilerine saygılı olmanın gerekliliğini de başarıyla anlatmakta.
 
SONUÇTA; Melissa Bakırcı Göksün imzalı ‘Zürafa Lulu Ne Saklıyor?’, arkadaşlığın-dostluğun-benzerliklerin-farklılıkların sorgulandığı özel bir çalışma.
Dolayısıyla çocukların rahatlıkla odaklanabileceği sorularla çocuk felsefesini geliştirmeyi başaran... Zürafa Lulu ve arkadaşları üzerinden çocukların psikolojik gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan... Ve yarattığı bakış açılarıyla ufkumuzu geliştirmeyi hedefleyen bu eserin hedef kitlesi çok geniş. Önermesi bizden dikkate alması sizden.
 
‘Çocuk felsefesine dikkat’ derken... Son söz ünlü yazar Victor Hugo’dan gelsin... ‘Bir çocuğu eğitmeye karar verince, işe ilk büyükannesinden başlamak gerekir’.
 
Anibal GÜLEROĞLU
www.twitter.com/guleranibal