BAYRAMDA ET SINIRI: 150 GRAMI GEÇMEYİN!


Kurban Bayramı’nda normalden çok daha fazla et ve tatlı tüketmek, kolesterol ve diyabette ani yükselişlere sebep oluyor.
Ancak kronik hastalıklara sahip kişilerin ve yüksek risk grubunda bulunan çocuklar ve yaşlıların da dikkatli olmaları gerekiyor. Günlük tüketilmesi gereken et miktarının ortalama 150 gram olması gerektiğini söyleyen Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Deniz Şafak,Bu miktar herkesin yaşına, boyuna, kilosuna ve var olan hastalık durumuna göre değişir” diyor.

 

Kolesterole ve Diyabete Dikkat!

 

Bayram çok güzel ve anlamlı ancak sağlık açısından değerlendirildiğinde, beraberinde getirdiği rahatsızlıklar için aynı yorumu yapmak pek mümkün değil. Bayram boyunca ölçüsüzce et ve tatlı tüketimi; sadece diyabet ve kolesterol hastaları için değil,  kronik hastalığı olan kişilerde de sorunlar oluşturabileceği gibi, sağlıklı bireyler için de risk içeriyor. 

 

Günlük et tüketimi 150 gram

 

Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Deniz Şafak, tüketeceğimiz etin pişirme şeklinin ve yağ oranının sağlığımızı tehdit ettiğini belirtiyor ve ekliyor: “Etlerin en yağsız kısmından yapılan kavurmaların ve yemeklerin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Özellikle iç yağı gibi yağlar tamamen doymuş yağlar olduğundan, kolesterol değerlerimizi yükseltebilir. Ayrıca tüketilen etler ne kadar sağlıklı hazırlanırsa hazırlansın günlük tüketmemiz gereken et miktarı ortalama 150 gramdır. Bu miktar herkesin yaşına, boyuna, kilosuna ve var olan hastalık durumuna göre de değişir.

 

Kan şekeri dengesi için az tatlı yenmeli

 

Bayramda dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise tatlı tüketimidir. Özellikle kolesterol ve diyabet hastalarının yanı sıra sağlıklı insanların da çok dikkatli olması gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Deniz Şafak: “Misafirperverliğimiz nedeniyle tatlılar konusunda ısrarcı olabiliyoruz. Ancak karşımızdaki insana zarar verdiğimizi unutmamalıyız. Tatlı tüketmek şekerin yükselmesine (hiperglisemi), sonrasında da şekerin düşmesine (hipoglisemi) neden olabilir. Yine gereğinden fazla tatlı tüketmek, asıl besin ihtiyaçlarımızı karşılamamıza engel olabilir. Bu nedenle bayramda tatlı tüketimi biraz sınırlandırılmalıdır. Diyabet ve kolesterol hastalarının yanı sıra, sağlıklı bireylerin de kan şekerlerini dengede tutabilmeleri için tatlı tüketimine dikkat etmeleri gerekir ” diyor.

 

Ara öğünler atlanmamalı

 

Diyetisyen Şafak, beslenme düzenimizdeki ani değişiklere de dikkat çekerek: “Günlük beslenmelerde ara öğünler atlanabiliyor. Kurban Bayramı’nda mümkün olduğu kadar düzeni kaçırmamalı, beslenme saatlerine dikkat edilmelidir. Bayram sonrasında tartıda hızlı artışlar görülebiliyor. Bunu istemiyorsak bayramda da besinleri dengeli tüketmeliyiz. Gereğinden fazla et ve tatlı tükettiysek günün geri kalanında meyve, salata, sebze gibi besin değeri yüksek ancak kalorisi düşük besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz. Taze sebze ve meyve vücudumuz için çok gerekli olmakla birlikte, tok tutma özelliğine sahip olduklarından bizim kurtarıcımızdır ” diye de ekliyor.