28 Ocak 2021 Perşembe

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Şubat Seçkisi

TRT World Forum 2020

Etkinlik, "Pandemi Sonrası Dünya’da Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler" başlığıyla sanal ortamda gerçekleşecek.

26 Kasım 2020 Perşembe 14:28
TRT World Forum 2020

TRT World Forum 2020 Dünyaca Ünlü İsimleri Bir Araya Getiriyor

Savaştan eğitime, medyadan iş dünyasına pek çok başlık dünyaca ünlü isimler tarafından TRT World Forum 2020'de konuşulacak. Etkinlik, "Pandemi Sonrası Dünya’da Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler" başlığıyla bu sene 1-2 Aralık tarihlerinde sanal ortamda gerçekleşecek.


Üç yıldır artarak devam eden başarısıyla bölgesel ve küresel sorunların tartışıldığı en seçkin uluslararası platformlardan biri olan TRT World Forum, bu yıl da dünya gündemini masaya yatıracak. "Pandemi Sonrası Dünya’da Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler” başlığıyla 4’üncüsü gerçekleştirilecek olan TRT World Forum 2020, pandemi nedeniyle çevrim içi düzenlenecek. “Pandemi Döneminde Yayıncılık ve Medyanın Rolü”, “Pandemi Döneminde Çok Kutuplu Dünya: Küresel İşbirliğinin Geleceği”, “Pandemi Döneminde Küresel Sağlık Sorunlarına Ortak Çözümler”, “İş ve Eğitim Sektörünün Geleceği: Pandemi Sonrasına Hazırlık”, “Pandemi Döneminde İnsani Yardım” ve çok daha fazlası bu yılın ana başlıkları arasında yer alacak.

 

Medyanın önde gelen isimleri pandemi döneminde yayıncılığı konuşacak

Uluslararası medyanın, toplumun koronavirüs hakkındaki görüşlerini nasıl etkilediği ve medyanın gelecekte benzer krizlerin etkilerini hafifletmek için nasıl yapıcı bir rol izleyebileceği hakkında “Pandemi Döneminde Yayıncılık ve Medyanın Rolü” başlığındaki oturumda tartışılacak. Panelistler arasında; TRT ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren,Avrupa Yayıncılar Birliği (EBU) Genel Müdürü Noel Curran, Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU) Genel Sekreteri JavadMottaghi, Afrika Yayın Birliği (AUB) Yönetim Kurulu Başkanı GregoireNdjaka ve İtalyan Radyo Televizyon (RAI) Başkanı MarcelloFoa bulunacak.

 

İbrahim Kalın TRT World Forum’da

“Pandemi Döneminde Çok Kutuplu Dünya: Küresel İşbirliğinin Geleceği” oturumunda, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı MargaritisSchinas, Emeritus Profesör ve Harvard Üniversitesi Kennedy School Eski Dekanı Joseph S. Nye, Afrika Birliği Komisyonu Barış̧ ve Güvenlik Komiseri SmailChergui ve FutureMap Kurucusu ve Yönetici Ortağı ParagKhanna yer alacak. Panelde, “Devletler arası iş birliği koronavirüsten nasıl etkilendi? Koronavirüs küreselleşme, çok taraflılık ve uluslararası iş birliği temel varsayımlar noktasındaki zayıflıkları nasıl ortaya çıkardı? Pandemiye dünya çapında verilen küresel tepki başarısız mı oldu?” gibi sorulara cevap aranacak.

 

Dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz, küresel sağlık sorunlarına çözüm arayacak

“Pandemi Döneminde Küresel Sağlık Sorunlarına Ortak Çözümler” oturumu, alanında uzman isimleri ağırlayacak. Pandemi döneminde sağlıkta gelinen noktayı ve daha hangi alanlarda gelişim gösterilmesi gerektiğinin tüm aşamalarıyla tartışılacağı panelde; Cerrahi Profesörü ve Emmy Ödüllü Dr. Oz Show Sunucusu Mehmet Öz, Malezya Başbakanı’nın Kamu Sağlığı Özel Danışmanı JemilahMahmood, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi Küresel Sağlık Direktörü NeilSquires, Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Derneği Yeni Çıkan Enfeksiyonlar Çalışma Kolu Eşbaşkanı EskildPetersen ve New South Wales Üniversitesi Epidemiyoloji Profesörü MarylouiseMcLaws yer alacak.

 

ABD’li ve Çinli uzmanlar iki dev ülkenin rekabetini tartışacak

“Amerika-Çin Rekabeti: Pandemi, Ticaret Savaşları ve Ekonomik İlişkiler” başlıklı oturuma; ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi Başkanı Stephen A. Orlins, Georgetown Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Profesörü Charles A. Kupchan, Harvard Kennedy School Robert andRenéeBelfer Uluslararası İlişkiler Bölümü Profesörü Stephen M. Walt, ABD Dışişleri Bakanlığı Politika Planlama Direktörü Peter Berkowitz, Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi Başkanı Richard Fontaine, Renmin Çin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Profesörü ShiYinhong ile Brookings Enstitüsü John L. Thornton Çin Merkezi Direktörü ChengLi katılacak. Panelde, pandemi döneminin sebep olduğu ekonomik etkilerin krizi daha fazla derinleştirmeden nasıl iyileştirilebileceği, Amerika-Çin karşılaşmasının sınırlarının neler olduğu, mevcut küresel ekonomik sistem yapısının ABD ve Çin’in çıkarlarını nasıl uzlaştırabilir gibi konular konuşulacak.

 

Mevlüt Çavuşoğlu, “Devletler Arası İlişkilerde Covid-19 Sonrası Yeni Dönem”i konuşacak

Ülkelerin yaklaşımı, dış ilişkilerin geleceğinin çatışmayla mı karakterize edileceğini ya da küresel barış ve refah döneminin başlangıcına katkı sağlayıp sağlamayacağını belirleme noktasında çok önemli bir etkiye sahip olacak oturumda; TürkiyeCumhuriyetiDışişleriBakanıMevlütÇavuşoğlu, Pakistan DışişleriBakanıShah Mahmood Qureshi, İspanyaDışişleri, AvrupaBirliğiveİşbirliğiBakanıArancha González LayaveFinlandiyaDışişleriBakanıPekkaHaavistoyeralacak.

 

Pandeminin seyahat sektörüne etkisini sektörün önde gelenleri masaya yatıracak

“Seyahatsiz Yeni Dünya: Pandemi Döneminin Seyahat Sektörüne Etkisi” konulu oturumda, uluslararası seyahatlerin azalmasının en çok hangi sektörleri etkilediği ve bu etkilenmeye hangi sektörlerin hazırlıklı olduğu ele alınacak. Panele; Kolombiya Cumhuriyeti Ticaret, Endüstri ve Turizm Başkan YardımcısıJuliánGuerreroOrozco, Birleşmiş̧ Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı Genel SekreteriMukhisaKituyi, Dünya Turizm Forum KurucusuBulut Bağcı, Dünya Ekonomik Forumu Havacılık, Seyahat ve Turizm Endüstrisi BaşkanıLaurenUppinkCalderwood, Lonely Planet Kurucu OrtağıTonyWheeler, Avrupa Turizm Birliği BaşkanıTomJenkins ile Skift Genel Yayın MüdürüTomLowry katılacak.

 

Covid-19 bir fırsat mı yoksa çıkmaz mı?

Pandemi ile değişen dünya düzeninin olası krizlere yol açmaması için neler yapılacağına ve bu krizleri avantaja çevirecek yeni bakış açıları üzerine yol gösterici bilgilerin verileceği “Sürdürülebilir Bir Dünya Düzeni için Covid-19 Bir Fırsat Mı Yoksa Çıkmaz Mı?” oturumunda, dijitalleşmenin artmasıyla iş dünyasının geleceğinde ne gibi sonuçların doğuracağı tartışılacak. Oturumda; Eski Brezilya Dış̧ İlişkiler ve Savunma BakanıCelsoAmorim, Eski Avusturya Dışişleri BakanıKarin Kneissl, Birleşmiş̧ Milletler Kalkınma Programı BaşkanıAchimSteiner, Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü Genel Sekreter YardımcısıMasamichiKono ve Princeton Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Albert G. Milbank ProfesörüG. John Ikenberry katılacak.

 

İş ve eğitim sektörünün geleceği TRT Word Forum’da

“İş ve Eğitim Sektörünün Geleceği: Pandemi Sonrasına Hazırlık” panelde, sosyal ve ekonomik kriz doğuran Covid-19 bir yandan kontrol altına alınmaya çalışılırken, bir yandan da ekonomik istikrar ve üretimin devamı için sektörlerin uygulamaları gereken planlara dair bilgiler paylaşılacak. Oturumda; Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü Eğitim DirektörüAndreasSchleicher, Hong Kong Üniversitesi Emeritus ProfesörüYinCheongCheng, New York Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü ProfesörüSelçukŞirin, Brookings Enstitüsü Evrensel Eğitim Merkezi Kıdemli Üye ve Yardımcı YönetmenEmilianaVegas ile Education Design Lab Kurucu ve BaşkanıKathleendeLaski yer alacak.

 

“Pandemi Döneminde İnsani Yardım”

Halihazırda savunmasız olan grupların Covid-19 döneminde başka hangi sorunlardan etkilendiğini ve bu grupların ihtiyaçlarının giderilmesinde insani yardım kuruluşlarının ne gibi sıkıntılarla karşılaştıkları “Pandemi Döneminde İnsani Yardım” oturumunda masaya yatırılacak. Panelde; Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu BaşkanıFrancescoRocca, Birleşmiş̧ Milletler Genel Sekreteri Afrika Boynuzu Özel TemsilcisiParfaitOnangaAnyanga, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü İşbirliği ve Kalkınma DirektörüJorgeMoreira da Silva, Afganistan Cumhurbaşkanı Özel Elçisi ve Afganistan İnsan Hakları ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Devlet BaşkanıSima Samar ve Avrupa Konseyi Göç ve Mülteciler Özel TemsilcisiDrahoslavŠtefánek bulunacak.

 

TRT World Forum 2020’ye kayıt olmak ve etkinlik hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için: www.trtworldforum.com 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  e-gazete
  • Sinematur - 05 Ocak 2015 Manşeti
  KARİKATÜR
  ARŞİV