12 Temmuz 2020 Pazar

39. İstanbul Film Festivali'nde Geri Sayım Başladı

'Tarihin Arka Odası' özel yayınla dönüyor...

“Tarihin Arka Odası”, tam beş yıllık bir aradan sonra ilk defa Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nden canlı yayınla TRT-1 ekranlarında olacak!

26 Haziran 2020 Cuma 16:27
'Tarihin Arka Odası' özel yayınla dönüyor...

CUMHURBAŞKANLIĞI MİLLET KÜTÜPHANESİNDEN TARİHİMİZİN EFSANELEŞMİŞ BELGELERİ İLE ÖZEL YAYIN

29 HAZİRAN 2020 / PAZARTESİ / 22.30 / TRT 1

 

Türk televizyonlarının unutulmaz programı “Tarihin Arka Odası”, tam beş yıllık bir aradan sonra ilk defa 29 Haziran 2020 Pazartesi gecesi saat 22.30’da, TRT-1 ekranlarından canlı olarak yayınlanacak.

 

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinden Canlı Yayın

Ankara’da geçtiğimiz 20 Şubat’ta açılan ve Türkiye’nin en yeni ve en modern kitaplığı olan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nden yapılacak canlı yayında; tarihimizin, özellikle de kitap tarihimizin az bilinen, birbirinden ilginç ve son derecede önemli konuları ile kütüphanecilik tarihimizin önemli isimleri konu edilecek. Programda, Millet Kütüphanesi’nde açılan ve Türkiye’de bugüne kadar düzenlenmiş benzerlerinin içerisinde en zengini olan “el-yazması kitap ve belge sergisinde” yer alan, her biri efsaneleşmiş eserler de izleyiciye yakından gösterilip, tanıtılacak.

 

Televizyon Tarihine Geçecek Bir Program

Muhteşem Tarihimize ‘mal olmuş’ ve tarihimizi meydana getiren; Padişah Buyrukları;(Dîvân-ı Lügati’t-Türk gibi ilk Türkçe) Sözlükler; El-Yazmaları;‘Tarih Yazan’(Tanzimat Fermanı gibi) Fermanlar ile  Kur’an-ı Kerim’in cüzlerinin en güzel örneklerinin, tarihi öyküsü ve toplumsal arka-planı ile anlatılacağı Program ile, televizyonculuk tarihi açısından da adeta tarih yazılacak!

 

Dîvân-ı Lügati’t-Türk’ün Orijinal Görüntüsü TV Tarihinde ilk kez TRT 1’de

TRT-1 izleyicileri, KâşgarlıMahmud’un yazdığı ve dünya üzerindeki ilk Türkçe sözlük olan bin yaşındaki Dîvân-ı Lügati’t-Türk’ün, Fatih Sultan Mehmed’in emri ile kaleme alınan “KritovulosTarihi”nin, robotik bilimlerin öncüsü Cezerî’nin “Kitâbu’l-Hiyel”inin, Evliya Çelebi’nin meşhur “Seyahatname”sinin, Yavuz Sultan Selim ile Kanunî Sultan Süleyman’ın dîvanlarının, Matrakçı Nasuh’un Kanunî zamanındaki Irak seferini minyatürlerle anlattığı benzersiz kitabının ve daha birçok önemli eserin orijinallerini de ilk defa Tarihin Arka Odası’nda görme imkânını bulacaklar. 

 

Tarihe Tanıklık Eden Kur’an-ı Kerim Cüzleri ve El-Yazması Eserler

Tarihin Arka Odası ekibinin tanıtacağı eserlerin başında;“Şeyh Hamdullah”, “AhmedKarahisarî”, “Hafız Osman”, “Kazasker Mustafa İzzet” ve “Hasan Rıza Efendi” gibi hat tarihimizin en önemli üstadlarının yazdıkları Kur’an-ı Kerimler, Abbasi ve Emevî dönemi Kur’an cüzleri, Yıldırım Bayezid’in türbesinde okunması için vakfettiği Memlük dönemi Kur’an’ı gibi herbiri tarih ve kültür hazinesi olan el-yazmaları geliyor. 

 

Padişah Buyrukları ve Tanzimat Fermanı’nın Orijinal Metni TRT 1’de

Programda yineCumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde sergilenen ve tarihimiz bakımından son derecede önemli olan belgeler izleyiciye gösterilip, bunlar hakkında bilgiler de verilecek. İlk kez görülecek bu belgeler arasında Kanunî Sultan Süleyman’ın, Üçüncü Selim’in, İkinci Mahmud’un, İkinci Abdülhamid’in ve diğer padişahların el-yazıları ile ünlü Tanzimat Fermânı’nın şimdiye kadar sergilenmemiş orijinal metni de yeralıyor.

 

Geç Saatlere Kadar İlgiyle İzlenilen Program

Önceki yıllarda, haftada bir günolarak  yayınlanan, sabahın geç saatlerine kadar “seyirciyi uykusuz bırakan program” olarak bilinen, en çok seyredilen TV yapımları arasında yer alan ve Türkiye’de tarihimizin “sevilmesinde ve gündeme yerleşmesinde” önemli bir yeri bulunan “Tarihin Arka Odası”nı, tarihçi-yazar Murat Bardakçı, Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve Prof. Dr. Nurhan Atasoy sunacaklar…  

 

Bütün bu tarih ve kültür hazineleri, 29 Haziran 2020 Pazartesi gecesi 22.30’da TRT-1’de yayınlanacak olan Tarihin Arka Odası’nda…

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  e-gazete
  • Sinematur - 05 Ocak 2015 Manşeti
  KARİKATÜR
  ARŞİV