TELEVİZYON Haberleri Tümü

“Savaşın Efsaneleri” Yeni Sezonuyla TRT Belgesel’de

“Savaşın Efsaneleri” belgeseli yeni sezonunda, tarihi savaşların tüm boyutunu kronolojik canlandırma ile ekrana getirerek izleyiciye o dönemi yaşatacak. Belgeselin yeni bölümünde, Çin ile Göktürk ordusunun çarpıştığı Ming-Şa Savaşı’nın tüm ayrıntıları 25 Ekim Pazar günü saat 20.00’de TRT Belgesel’de ekrana gelecek.

 

Göktürkler’in bağımsızlık mücadelesi

Göktürkler atalarının Çinlilere karşı başlattığı zorlu bağımsızlık mücadelesini 682 yılındakazanmayı başarmışlardı. Ancak Çinlilerin bu bağımsızlığı hazmetmek gibi bir niyeti yoktu. Ming-ŞaDağı’nın eteklerinde Türk beyleri, Çinliler ile karşılaşacak ve bu kez düzenli ordular çarpışacaktı. 705 yılında yaşanacak bu savaş, yalnız geçmişin bir hesaplaşması olmayacak, yeni kurulan Göktürk Devleti’nin de kaderini belirleyecekti.

 

Belgesel Sinema Kuşağı’nda bu hafta “Utancın Çocukları” ekrana gelecek

Birbirinden prestijli filmleri Belgesel Sinema Kuşağı’nda ekranlara getiren TRT Belgesel, bu hafta sıra dışı bir yapımı izleyicinin beğenisine sunacak. Ebeveynleri ölüm cezasına çarptırılan çocukların kanunen evlat edinemediği Çin’de, cezaevi gardiyanlığı yapmış bir kadının kendini, utanca terkedilmiş bu çocukların kaderlerini nasıl değiştirmeye adadığı ekrana gelecek. “Utancın Çocukları” 24 Ekim Cumartesi saat 23.00’te TRT Belgesel’de.

  

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz