24 Ocak 2021 Pazar

Fikirler Gecesi'nde 24 saat canlı yayın

Çevrimiçi Okuma/Performans Gecesi

Berkay Tuncay’ın kişisel sergisi "İnsan tuhaf, ne hoyrat, ne şaheser ve nasıl ilkel hayret" kapsamında SANATORIUM, 4 Nisan 2020, Cumartesi 20:00’de çevrimiçi bir Okuma/Performans Gecesi düzenliyor.

02 Nisan 2020 Perşembe 13:54
Çevrimiçi Okuma/Performans Gecesi

 Etkinlik kapsamında Rita AktayEmirhan Eringen ve Deniz Gül çeşitli okuma performansları gerçekleştirecekler. https://youtu.be/PrslnNmNj7o üzerinden yayınlanacak etkinlikte, Aktay, Eringen ve Gül'ün, Tuncay'ın sergisinde işlediği "internet üzerinde imgelerin ve metinlerin yayılımı, hızlandırmacı çalışma kültürü ve ofis hayatı, dijital çağ ve artan toplumsal kaygı" gibi temalara paralel olarak ortaya çıkardıkları üretimlerini izleyebilirsiniz. 20:00’de başlayacak performansların ardından, chatbox aracılığıyla katılımcı ve izleyiciler arasında bir sohbet ortamı oluşturulacak. (Rita Oktay'ın performansı İngilizce, Emirhan Eringen ve Deniz Gül'ün performansları Türkçe olarak gerçekleşecektir.)

YouTube kanalımıza
 abone olarak, gösterim öncesi bildirimlerimlerinizi açabilirsiniz. 

Rita Aktay, “Possible Related Search” (2020) adlı video performans ile Google’ın görsel arama motoru üzerinden gerçekleştirdiği imaj takip deneyinin sonuçlarını paylaşacak. “İmaj” kelimesini aratarak başlayan buluntu materyal zinciri, karşılaştığı görsellere eşlik eden yazılı datayı (etiket, altyazı, başlık, tasvir) toplayarak ilerliyor, ve ansızın bir stok-fotoğraf sitesinde “turunçgiller” ile bitiyor. Çeşitli arama motoru işlevleri ve algoritmalar üzerinden sebep-sonuç ilişkileri sıkıca örülen metin, nihayetinde saçma haliyle bilişim çağının insan-ötesi anlam üretim süreçlerini belgeliyor. 

Emirhan Eringen, Emirhan Eringen,  “Taşlaşma” (Petrified, 2019) çalışmasıyla, Frankfurt’a yakın bir süre içinde taşınmış “expat”larla yaptığı röportajları, antropolojik literatür ve kendi fotoğraflarıyla bir araya getiren bir düz yazı metni paylaşıyor.

Deniz Gül (@oddat), 2017-2019 tarihlerinde yazdığı, "Öforizmalar" olarak sunduğu tweetlerden bir seçki okuyacak. Gül’ün 2010’dan beri Twitter ile kurduğu etkileşimi özgün bir tarza dönüştü: 140 harf, bir satır, bir dize. Gündelik konular üzerine 11,000’in satırın üzerinde tweet paylaştı. Günlük sıkıntılar, zorluklar, şehir ve aşk. İletişim kurmak ve söz sahibi olmak isteyen gündelik şair, lütfen buyrun!

Katılımcılar Hakkında:

Rita Aktay, 1997 doğumlu sanatçı, yazar ve küratör. Araştırmalarında görsel teknolojilerin epistemolojik, politik ve afektif süreçlerine odaklanıyor. Londra, Goldsmiths Üniversitesi’nde küratörlük üzerine yüksek lisansını tamamlıyor. Yakın dönem projeleri arasında “loss=binary_crossentropy” (Enclave, 2019) ve “Ubiquitous Surfaces” (Seager, 2019, Open Space Misafirlik Programı) yer alıyor.

Emirhan Eringen (1988, İstanbul), Avusturya Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu. Edebiyat, görsel sanatlar ve antropolojinin kesiştiği noktada çalışıyor. ‚.eringen‘ adıyla 2013’te ‚DÜZEN‘ (Arthouse), 2019’da ‚GÖK/DELEN‘ (160. Kilometre) şiir kitaplarını yayınladı. Eugen Gomringer’in şiirlerini (‚Somut Şiir seçkisi‘ 160. Kilometre, 2015) Türkçe’ye çevirdi. Efe Murad’ın Thomas Bernhard çevirilerine editörlük yaptı (‘In Hora Mortis’, 160. kilometre, 2017). Kısa filmi ‘transient’ 2014 Cannes Film Festival’inde gösterildi, Eurochannel ‘Youth in Europe’ programında Almanya’yı temsil etti ve ‘Yeni Ekonomi’ temalı COORDONNÉES (Paris) çağdaş sanat sergisinde özel gösterim yaptı. Freie Universität Berlin’de Görsel Medya Antropolojisi üzerine yüksek lisans yapıyor. Frankfurt ve Berlin’de yaşıyor. 

Deniz Gül, 1982 doğumlu çağdaş sanatçı. Kavramsal heykeltıraş ve yazar olarak kurduğu pratiği ile bilinmektedir. Gül’ün çalışmasının tamamı dil, yüzey ve kazı ile ilgilidir. Sanatçı üç adet kişisel sergisinin yanında aynı isimli kitaplarını yayımladı. Çalışmaları bilinç ve bilinçaltı, gerçek ve şiirsel eşiğinde gezinir.

SANATORIUM is holding an online Reading/Performance Night on April 4,2020, Saturday 20:00 (Istanbul time) within the scope of the solo exhibition of Berkay Tuncay, “Human, how strange, so vulgar, such a masterpiece and yet so primitive’’Rita AktayEmirhan Eringen and Deniz Gül will perform various reading performances during the event. The event will be streamed on https://youtu.be/PrslnNmNj7o, and Aktay, Eringen and Gül will cover themes in parallel to the exhibition, such as ‘’the spread of the texts and images on the internet, accelerationist working conditions, office life, digital age and increasing social anxiety.’’ After the performances a chat environment will be created between the participants and the audience through the chatbox. (Rita Oktay's performance will be held in English, Emirhan Eringen and Deniz Gul's performances will be held in Turkish.)

You can subscribe to our 
YouTube Channel to turn on your notifications before the streaming.

In a video performance titled “Possible Related Search” (2020), Rita Aktay will share the results of an image tracking exercise conducted through Google’s image search engine. The chain of found material starts by searching the word “image” and proceeds by way of collecting the textual material (tags, captions, titles, descriptions) that accompany the encountered images, before ending abruptly with “citrus fruits” on a stock-photo website. With its cause-and-effect relations tightly woven step-by-step, thanks to search engine functions and algorithmic assistance, the text’s resulting nonsensicality becomes a document of post-human meaning making in the information age.

In his visual essay “Petrified’’ (2019), Emirhan Eringen presents the interviews he conducted with expats who recently moved to Frankfurt, in conjunction with the anthropological literature and his photography.

Deniz Gul (@oddat) will read a selection of her tweets (2017 - 2019) which she introduces with the title "Euphorisms". Her way of engaging with the platform has manifested into a unique style since 2010: 140 letters, a line, as verse. She has tweeted more than 11,000 lines, with themes that are of the ordinary. The everyday boredom, the everyday challenge, the everyday city, the everyday love. The everyday poet that wants to reach out and have a word.
Please welcome!

About the participants:

Rita Aktay (b.1997, Istanbul) is an artist, writer and curator. Her research focuses on the epistemological, political and affective processes of visual technologies. She is currently studying an MFA in Curating at Goldsmiths. Recent projects include "loss=binary_crossentropy" (Enclave, 2019) and “Ubiquitous Surfaces” (Seager, 2019, Open Space Curatorial Residency).

Emirhan Eringen (b. 1988, İstanbul) graduated from the Austrian High School in Istanbul and studied Management at Boğaziçi University. He works at the intersection of literature, visual arts, and anthropology. He published two poetry books under the name ''.eringen'': ''DÜZEN'' (Arthouse, 2013) and ''GÖK/DELEN'' (160. Kilometre, 2019). He translated Eugen Gomringer’s poems to Turkish (''Somut Şiir Seçkisi'', 160. Kilometre, 2015), and was the editor of Efe Murad’s translation of Thomas Bernhard’s poetry. Eringen’s short film ''transient'' (2014) was screened at the Cannes Film Festival and represented Germany in Eurochannel’s ''Youth in Europe'' program, followed by a special screening at COORDONNÉES contemporary art exhibition in Paris. He currently pursues a masters on Visual and Media Anthropology at Freie Universität Berlin. He splits his time between Frankfurt and Berlin.

Deniz Gul is a Turkish contemporary artist who was born in 1982. She is renowned for her practice as a conceptual sculptor and a writer. The entirety of Gul’s oeuvre is about language, surface and excavation. Gul has written and published three books along with her three solo exhibitions. Her work is within the threshold of the conscious and the subconscious, the substantial and the poetic.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  e-gazete
  • Sinematur - 05 Ocak 2015 Manşeti
  KARİKATÜR
  ARŞİV