05 Aralık 2022 Pazartesi

İSTANBUL KOMEDİ FESTİVALİ’NDE BU HAFTA

İstanbul Global Etkinliğin Lansmanına Ev Sahipliği Yaptı

Dünyanın en büyük uluslararası etkinlik derneği ILEA’nın (International Live Events Association) Avrupa lansmanı, Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşti.

25 Nisan 2022 Pazartesi 10:13
İstanbul Global Etkinliğin Lansmanına Ev Sahipliği Yaptı
Dünyanın en büyük uluslararası etkinlik derneği ILEA’nın (International Live Events Association) Avrupa lansmanı, Meltem Tepeler ve TUED (Türkiye Uluslararası Etkinlik Derneği) ev sahipliğinde, Amerika, Avusturya, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere’de bulunan yönetim kurulunun katılımı ile Shangri-La Bosphorus İstanbul katkılarıyla Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşti.
Dünyanın en önemli etkinlik destinasyonlarından biri olan Istanbul, International Live Events Association’ın (ILEA) yönetim kurulunu ağırladı. İstanbul için önemli bir girişim olan, çok renkli ve hacimli işleri İstanbul’a taşımayı hedefleyen ILEA’nın Avrupa lansmanının etkinlik başkenti olarak İstanbul’un seçilmesi, Türkiye Turizmine katkı sağlamasının yanı sıra, İstanbul’u en önemli etkinlik destinasyonlarından biri olarak konumlandırılmasına da öncülük edecek. 
 
ILEA’nın Covid-19 pandemisi sonrası ilk uluslararası toplantısı, Meltem Tepeler ve TUED’in ev sahipliğinde, globaldeki yönetim kurulu üyelerinin tam kadro katılması ile birlikte Shangri-La Bosphorus İstanbul katkılarıyla 22 Nisan’da Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşti. ILEA’nın Avrupa yönetim kurulu üyeleri arasında yer alan TUED başkanı Meltem Tepeler, toplantıyı şu sözleriyle değerlendirdi;
 

 
“İstanbul’u etkinlik endüstrisinde, ILEA’nın tüm dünyadaki yönetim kurulu üyelerinin aldığı ortak kararı sonucu etkinlik başkenti ilan ettiğimiz önemli bir toplantıydı. Bu toplantılar sonucunda, yerli yabancı pek çok STK başkanı ile birlikte bir çok konuda fikir birliğine vardık. Bir şehri, bir destinasyonu uluslararası alanda yükseltebilmek ve tanıtabilmek için tüm devlet kuruluşlarının, valiliklerin, hükümetin ve belediyelerin birlikte çalışması gerekiyor. Bu bir ekip çalışması. Tek başına bir kuruluşun üstlenebileceği bir şey değil. Bu konuda çalışan herkese devletin destek sağlaması gerekiyor. Özellikle bizim gibi STK’lar (TUED gibi) her şeyden evvel sen, ben ya da tek bir kurum ayrımı gözetmeksizin, taraf olmadan, çok yönlü düşünerek birlik olmalıyız. Tek bir amaç için, ancak birlikte çalışarak başarıya ulaşabiliriz. Biz Türkler, birlik olmayı öğrenmemiz lazım. Bu grubun her biri Avrupa’nın çok önemli ajanslarının sahibi. Bir tanesi hariç, hiç biri şu ana kadar Türkiye’ye gelmemiş ve diyorlar ki; “Buraya gelmeden önce Türk insanları hakkında kafamda bir şablon vardı. İstanbul hakkındaki fikrim ile, şu anda yaşamakta olduğum Istanbul arasında çok büyük fark var.” İstanbul’u gördükten sonra aşık oldular. Bu fırsatı yakalamış olduğumuz için gerçekten çok mutluyum. Yurtdışında yaşayıp, hiç gelmemiş insanların kafalarında bambaşka bir Türkiye var. Bu yüzden toplu toplu davetler ve anlatımlar yapmak gerekiyor. Son grup konuşmamızda yaptığımız gibi, sadece canlı etkinlikler değil, Metaverse etkinliklerini de Istanbul’u düşünerek hazırlamak gerekiyor. Meteverse’de de büyük bir İstanbul tanıtımı yapılabilir, büyük bir Türkiye tanıtımı yapılabilir. Bunun için, birlikte toplu çalışmalar yapmak gerekiyor.”
 
Metaverse Etkinlikleri ve İstanbul
 

Konuşmacılar arasında yer alan Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, Istanbul’u konuşurken teknoloji dokunuşu yaptı ve metaverse ile etkinlik dünyasının öneminden bahsetti. Metaverse pazar büyüklüğü 2021'de yaklaşık 65 milyar dolara ulaştı. Pazarın 2022'de 100 milyar dolardan 2029'a kadar 1.500 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Metaverse herkesin dediği gibi ikinci bir paralel evren değil, aslında bir web 3.0 fırsatı. Şimdi yaşadığımız dünya %75 fiziksel. Ama özellikle pandemi döneminden sonra hepimiz dijital ve mobiliz. Meta alanlarda, hizmetlerinizi ve mallarınızı satın almaya hazırlar. Turizm, etkinlik, düğün sektörü vb. diğer sektörlere bakıldığında bu evrendeki avantajı görerek gerekli adımları atmanın ne kadar önemli olduğuna değindi.
  
Panelde; Amerika’dan Corinne Kessel (CSEP - Başkanı, ILEA International Yönetim Kurulu Üyesi), Dustin Westling (CSEP - Gelecek Başkan, ILEA International Yönetim Kurulu Üyesi), Gwendolyn McNutt (CSEP - Genel Sekreter, ILEA International Yönetim Kurulu Üyesi), Dana Macaulay (CSEP -Son Dönem Başkanı, ILEA International Yönetim Kurulu Üyesi, Christian Seidenstuecker (Joke Event AG –ILEA Europe Başkanı) Hans Schiever (Next Live- Eğitim Başkan Yardımcısı), Carlo Zoccali (Farnbaraough International- Yönetim Kurulu Üyesi), Erik Kastner (Opus Marketing- Yönetim Kurulu Üyesi), Georgia Ward (Revive Marketing & PR- Yönetim Kurulu Üyesi), Can Arınel (SKAL Int. Istanbul Başkanı), Zehra Öney (Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı) ve Cantekin Temizer (SITE Türkiye Başkanı) konuşmacılar arasında yer alırken, Belma Satır (Milletvekili) ve Füsun Türken Uysal (TOGEM Yönetim Kurulu Başkanı) davetliler arasındaydı. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  e-gazete
  • Sinematur - 05 Ocak 2015 Manşeti
  KARİKATÜR
  ARŞİV