22 Temmuz 2024 Pazartesi

ŞİLE ESKİ FESTİVAL GÜNLERİNE KAVUŞUYOR!

MARMARİS SANATLA YEŞERECEK!

“Marmaris’i sanatla yeşerteceğiz” sloganıyla yola çıkan Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl ikinci kez sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor!

10 Mayıs 2023 Çarşamba 17:13
MARMARİS SANATLA YEŞERECEK!
 MARMARİS ULUSLARARASI KÜLTÜR ve SANAT FESTİVALİ’NİN İKİNCİSİ İÇİN HEYECAN BAŞLADI.

 

“Marmaris’i sanatla yeşerteceğiz” sloganıyla yola çıkan Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl ikinci kez sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor! Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) tarafından Marmaris Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen festival, 2-26 Haziran tarihleri arasında, Amos Antik Kenti’nden ilham alarak “Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne” temasıyla gerçekleşecek. Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023, ilçede öteden beri özlemi duyulan heyecan verici ve nitelikli etkinliklerle Marmaris’in kent kimliğine sanatla değer katmayı hedefliyor. Antakya Medeniyetler Korosu, Berlin Filarmoni Piyano Dörtlüsü, Cihat Aşkın, Hatay Akademi Orkestrası, Selen Beytekin ve İstanbul Superband, GeoTrain Jazz, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası gibi pek çok yıldız sanatçının ve ekibin konuk olacağı festival, aynı zamanda sergiler, söyleşiler, çocuk tiyatrosu ve sokak konserleri gibi ücretli ve ücretsiz birçok farklı etkinlikle renklenecek.

 

Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) tarafından Marmaris Belediyesi iş birliğiyle geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali (MKSF), toplam 32 etkinlikte 200’e yakın sanatçıyı, 20.000’nin üzerinde sanatseverle buluşturdu. Hazırlıkları pandemi öncesinde başlayan, 2021 yazında Marmaris’te yaşanan ve büyük yıkıma neden olan trajik yangın felaketinin ardından ise “Marmaris’i sanatla yeşerteceğiz” sloganıyla yola çıkan festival, Marmaris’e kültür-sanat ağırlıklı, uluslararası, kaliteli ve kalıcı bir kimlik kazandırmayı hedefliyor. Marmarislilerin ve Marmaris’i ziyaret edenlerin sanat ve kültürle dolu günler geçirmelerini sağlayan festival, dünya çapındaki sanatçıları Marmarisli sanatseverlerle buluşturmayı ve yerel değerlerimizi de uluslararası düzeyde tanıtmayı amaçlıyor.

 

“TOPRAĞIN GÜCÜNDEN SANATIN BÜYÜSÜNE”

 

Aynı zamanda her yıl Marmaris sınırları dahilindeki 14 antik kentten birini öne çıkaran bir temayla düzenlenen MKSF, bu yıl odağına Amos Antik Kenti’ni alıyor. Tarım için çok elverişli olmayan bir coğrafyada, günümüzde hâlâ geçerli ve çevreye duyarlı yöntemleri kullanarak elde ettikleri zengin ürünler sayesinde sanatsal bir talebin yükseldiği kültürel bir gelişimi de sağlayan kentten ilham alan Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023’ün teması, “Toprağın Gücünden Sanatın Büyüsüne” olarak belirlendi.

 

KONSERLER, SÖYLEŞİLER, ATÖLYE ÇALIŞMALARI, ÇOCUK ETKİNLİKLERİ…

 

Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023, 2-26 Haziran tarihleri arasında klasik batı müziği, caz ve blues konserlerinin yanı sıra koro ve sokak konserlerinden, panel, söyleşi, sergi, atölye çalışması ve çocuk tiyatrosu gibi ücretli ve ücretsiz birçok etkinlikten oluşan geniş bir programa ev sahipliği yapacak. Festival, 2 Haziran Cuma günü Armutalan Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleşecek açılış töreni ve söyleşinin ardından, şef Eray İnal yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak vereceği açılış konseriyle başlayacak.

 

BİLETLİ ETKİNLİKLER

 

Toplumsal barış ve kardeşlik mesajını birbirinden güzel ezgilerle dünyanın tüm coğrafyalarına taşımak isteğinin heyecanını duyan Antakya Medeniyetler Korosu, 8 Haziran Perşembe akşamı seslendirdiği ezgilerle kulaklara, verdiği mesajlarla kalplere hitap edecek. 7 üyesini kaybettiği 6 Şubat depreminden etkilenen bölgenin kültür-sanat alanında önemli bir temsilcisi olan koro, festivale onur konuğu olarak davet edildi.

Müziğine yansıttığı enerjisiyle caz sahnesinin genç ve başarılı seslerinden Selen Beytekin ve orkestra şefi Aycan Teztel yönetimindeki 20 kişilik caz orkestrası İstanbul Superband, 10 Haziran Cumartesi akşamı verecekleri konserle Marmaris semalarını neşeli, canlı, ritmik melodilerle dolduracaklar.

14 Haziran Çarşamba akşamı gerçekleşecek Türk Valsleri konseri Cihat Aşkın’ı, MAKSAD Festival Orkestrası’nı ve Hatay Akademi Orkestrası üyelerini aynı sahnede buluşturacak. Oğuzhan Balcı tarafından yaylı sazlar ve Türk müziği çalgılarına yer vererek yapılan düzenlemelerin seslendirileceği konserde, Aşkın hem orkestra şefliğini hem de keman solistliğini üstlenirken, unutulmaz valsleri Klasik Türk Müziği’nin genç ve yetenekli sesi Yaprak Sayar seslendirecek.

1985’te Berlin Filarmoni Orkestrası’nın oda müziği topluluğu olarak kurulan; 30 başarılı yılın ardından 2015’te nesil değişikliği yaşasa da aynı sanatsal ruhla yoluna devam eden Berlin Filarmoni Piyano Dörtlüsü, 19 Haziran Pazartesi akşamı klasik, romantik ve modern dörtlülerin yanı sıra yeni ve keşfedilmemiş eserlerin de yer aldığı bir repertuar seslendirecek.

Beka Buchukuri, Natia Todua, Raymond Kaczynski Zurab J. Gagnidze ve Mamuka Ghaghanidze’den oluşan GeoTRAIN Jazz grubu, 24 Haziran Cumartesi verecekleri konserde Gürcistan müzikleriyle farklı ülke ve kültürlerin müziklerini harmanladıkları rafine, şaşırtıcı, modern ve eğlenceli şarkılarını müzikseverlerle paylaşacaklar.

Türkiye'de çok sesli müziği yayma, tanıtma, sevdirme ve Türk bestecilerin eserlerini yurt dışında seslendirme amacıyla yoluna devam eden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ise 26 Haziran Pazartesi akşamı Rengim Gökmen yönetiminde Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023’ün kapanış konserini gerçekleştirecek.

Festival kapsamında Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen ve başlama saati 21.00 olan biletli altı konserin biletleri Biletix’ten ve yerel satış noktalarından temin edilebilir.

 

HER YAŞTAN SANATSEVERE YÖNELİK ETKİNLİKLER

 

Festival kapsamında, Golden Horn Brass, Moe Joe, Datcazz gibi ekiplerin vereceği caz, blues ve klasik müzik konserlerinden Eti Çocuk Tiyatrosu’nun sahneleyeceği oyuna; Pınar Baklan’la seramik heykel atölyesinden “Frida ile Diyaloglar” sergisine ve alanında sevilen isimlerle söyleşilere kadar birçok etkinlik de ücretsiz olarak Marmaris’te sanatseverlerle buluşturacak. 21 Haziran Çarşamba akşamı ise Marmaris bir ilki daha yaşayacak; İş Sanat Çarşamba Sahnesi, Atatürk Meydanı’nda sürpriz bir konukla müzikseverlerle geniş çaplı bir buluşma gerçekleştirecek.

Sürpriz konuk ve grupların etkinliklerinin de yer alacağı Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali 2023’ün program detayları önümüzdeki günlerde paylaşılacak.

MAKSAD’ın, Marmaris Belediyesi işbirliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin büyük katkılarıyla düzenlediği festivalin bu yıl ana sponsoru Türkiye İş Bankası. MKSF 2023’ün platin sponsorları kategorisinde Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB), ETİ Gıda San. ve Tic. A.Ş., ve NUUP yer alıyor. Netsel Marmaris Marina, Marmaris Ticaret Odası, YDA Dalaman Havalimanı, Mey|Diageo, Koral Travel, LORYMA Resort Hotel ve Kapurcuk Marmaris’in, festivaldeki farklı etkinliklere destek sağlayarak etkinlik sponsorluğunu üstlendiği festivalin ayrıca çok sayıda kişisel ve kurumsal, yerel ve ulusal destekçisi bulunuyor.

 

MAKSAD HAKKINDA

1999 yılında kurulan Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD), demokratik, katılımcı, üretken bir sivil toplum örgütü olarak, tüm toplumsal sorumluluk sahibi sanatsever kişi ve kurumların katkısıyla Marmaris’e kültür ve sanat ağırlıklı, kaliteli ve kalıcı bir kimlik kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda üye ve konuk sanatçılardan oluşan MAKSAD Oda Orkestrası tarafından 100’ün üzerinde konser verilmiş; yedi kez Marmaris Ulusal Bale Günleri düzenlenmiş; üç kez Ulusal Cahit Koparal Flüt Yarışması düzenlenmiş; çeşitli ulusal ve uluslararası klasik müzik ve koro konserlerine ev sahipliği yapılmış; çocuk ve gençlere müzik ve bale eğitimleri verilmiştir.

2019 yılında göreve gelen yönetim kurulunca alınan bir kararla Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmesine karar verilmiş ancak tüm hazırlıklara karşın pandemi dolayısıyla 2020 ve 2021 yıllarında festival gerçekleştirilememiştir. İlki 10 – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen festival 32 etkinlikte 200’e yakın sanat insanını, 20.000’nin üzerinde seyirciyle buluşturmuştur.

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  e-gazete
  • Sinematur - 05 Ocak 2015 Manşeti
  KARİKATÜR
  ARŞİV