20 Ağustos 2018 Pazartesi

“KALBİNİZİ TASARRUFLU KULLANIN, ÖMRÜNÜZÜ UZATIN”

6. Farklı Perspektifler Film Festivali programı açıklandı

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından organize edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen 10 - 15 Nisan 2018 tarihlerinde altıncı kez düzenlenecek Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali programı açıklandı.

babameraba
29 Mart 2018 Perşembe 11:35
6. Farklı Perspektifler Film Festivali programı açıklandı

TAKE-AWAY FESTİVAL

Farklı Perspektifler Film Festivali, İstanbul'da başlayıp yıl içinde dünyanın pek çok şehrinde dolaşan, dolayısıyla, katılımcılarına pek çok farklı etkinlikte yer alma fırsatı sunan, take-away bir etkinlik  olma özelliğiyle diğer festivallerden ayrılıyor. Festival bu yıl sürekli misafir edildiği Yogyakarta ve Berlin şehirlerinin yanı sıra, New York ve Vancouver'da da konaklayacak. Festivalin önceki yıllarda ziyaret ettiği şehirler arasında Sofya, Kopenhag, Freiburg, Leipzig, Sao Paolo, Talin, Malatya ve  Edirne de yer alıyor. Kore, Almanya, Lübnan, Belçika, İngiltere, Rusya ve Bulgaristan'dan konuk sinemacılar, festivalin katılmak üzere, İstanbul'a gelecek. .

 

SALT Galata ve SUPA Suriye Pasajı Festivale Ev Sahipliği Yapıyor.

SALT Galata oditoryumunda gerçekleştirilecek ücretsiz film gösterimleri ve atölyelerin yanı sıra SUPA Suriye Pasajı Salon festival etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında SGDD-ASAM'da da film gösterimleri yapılacak.

 

Ana Tema "Yaban"

Başladığı yıldan bu yana izleyicisine ve takipçilerine yeni bakış açıları sunmak için çabalayan festivalin 2018 yılı teması 'yaban'. İnsan-doğa, şehir-doğa, insan-çevre ilişkilerinin yanı sıra, doğal ve yapay fenomenlere ve insanın vahşi yönüne bambaşka bir açıdan bakan filmlerin gösterimi, atölye ve söyleşilerle festival teması derinlemesine değerlendirilecek.

 

POTLUCK ÖDÜLÜ

Daha önce yarışmasız gösterimlerden oluşan ancak take-away özelliğiyle katılımcılarına dünyanın pek çok yerinde gösterilme olanağı sunan festivalde bu yıl ilk kez ödül verilecek. Festivalin farklı ülkelerden sinemacı ve sinemaseverlerden oluşan seçici kurulunun belirlediği  filmler arasından seçilen birinci filmine verilecek "Potluck Odülü" festivale katılım sayısını ve kalitesini denetim altında tutmak amacıyla talep edilmek zorunda kalınan ve her sene katılım sayısıyla doğru orantılı olarak değişecek olan sembolik katılım ücretinin toplamının birinci filme verilmesi fikriyle ortaya çıktı.

 

Program Bölümleri

Elliye yakın ülkeden yüze yakın filmin yer aldığı festival programı; Yaban, kültürel görüş ve yaşam farklılıkların ortaya konduğu Kültürel Bakış , hayatın absürt ve mizahi yönlerinin konu edinildiği filmlerinin yer aldığı Gülünç, güçlü kadın öykülerini ve deneyimlerini anlatan Mor Portreler, her türlü ötekileştirmeye ve ayrımcılığa karşı Şemsiye,keskin dönüşlerle tamamen değişen hayatları anlatan Viraj yakın tarih, kişisel tarih ve nostalji üzerine filmlerden derlenen Çok Uzak Çok Yakın ve algıları altüst eden, Melez Algılar bölüm başlıkları altında izleyiciyle buluşacak.

 

Kısa Filmlerden Uzun Metraj Yapımlara

2013 yılında kısa film festivali olarak başlayan Farklı Perspektifler, son iki yılında programına yıl içerisinde ses getirmiş yerli yapımlardan oluşan uzun metraj bir film seçkisini dahil ediyor. 2018 yılında da Pelin Esmer’in “İşe Yara Bir Şey“,  Aipgiray Uğurlu’nun “Organik Aşk Hikayeleri”, Fikret Reyhan’in “Sarı Sıcak,”Evgenia Tirdatova ve Orhan Tekeoğlu’nun Rudolf Nureyev: Düşlerinin Adası” uzun metraj filmleri festival izleyicisinin beğenisine sunulacak.

 

Atölyeler

Festival kapsamında düzenlenecek atölyeler şöyle; Siyasal İletişim uzmanı Şeyda Taluk'un, sinemacı ve sinemacı adaylarına hikayelerini, projelerini anlatma ve sunma becerisi kazandırma amaçlayan, Pitching Atölyesi, Almanca-Türkçe internet dergisi Maviblau yazarlarından Navid Linneman tarafından düzenlenecek More than Cats and Dogs, Wild Life in Big Cities / Kedi Köpekten Öte, Şehirlerde Vahşi Yaşam sunumu ve mimar, sanatçı ve kültür gönüllüsü Erdoğan Altındiş tarafından düzenlenecek olan Sürdürülebilir Turizm ve Ayvalık Evleri sunumu.

 

Film gösterimlerine 10 Nisan 2018 Salı Perşembe günü başlayacak 6. Uluslararası Farklı Perspektifler  Film Festivali  SALT Galata ve SUPA Suriye Pasajı ve SGDD-ASAM: The Association for Solidarity with Asylum Seekers and Migrants / Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'nde düzenleyeceği film gösterimi ve festival etkinlikleriyle altı gün boyunca İstanbul’daki yerli ve yabancı sinemaseverlere hafızalarda yer edinecek bir festival deneyimi sunacak.  

 

 



FESTİVAL FİLMLERİ

 

POTLUCK AWARD SHORT LIST / POTLUCK ÖDÜLÜ ADAYLARI

"Calamity", Séverine De Streyker, Maxime Feyers, Belgium/Belçika, 2017, 22'

"Fifo", Sacha Ferbus, Jeremy Pufet, Belgium/Belçika , 2017, 12'

"Good Fight, The / İyi Dövüş", Ben Holman, UK/Birleşik Krallık, 2017, 16'

"In White / Beyazlar İçinde", Dania Bdeir, "Lebanon/Lübnan, 2016, 15'

"Lady Tat Dances, The / Dans Eden Kadın", J. Rog, UK/Birleşik Krallık, 2018, 4'

"Vasya", Andrey Bushnev, Russia/Rusya, 2018, 20'

 

WILD / YABAN - 99'

"48", Vladimir Mitrevski, Macedonia/Makedonya, 2017, 19'

"Fifo", Sacha Ferbus, Jeremy Pufet, Belgium/Belçika , 2017, 12'

"Firebird / Ateş Kuşu”, Ateş Kuşu", Velislava Gospodinova, Bulgaria/Bulgaristan, 2017, 7'

"Foxes / Tilkiler", P. Pina, L. Lopes, N. Moreira, Brazil/Brezilya, 2017, 3'

"Green Zone / Yeşil Bölge”, Mehmet Kanadlı, Turkey/Türkiye, 2017, 7'

 "Signs of The Season / Mevsim İşaretleri", Ninndi Raras, Indonesia/Endonezya, 2017, 13'

"Volcano Island / Volkan Adası", Anna K. Lovrity, Hungary/Macaristan, 2017, 9'

"Water is Life / Su Hayattır", Joseph Erb, USA/ABD, 2017, 4'

"What Weee Are- Honey Weees", Alessio De Marchi, Alessanra Turcato, Italy/İtalya, 2017, 8'

"Wild / Yaban", Volkan Budak, Turkey/Türkiye, 2017, 9'

"Without Water / Susuz", Eneos Carka, Albania/Arnavutluk, 2017, 7'

 

PURPLE PORTRAITS / MOR PORTRELER - 97'

"Calamity", Séverine De Streyker, Maxime Feyers, Belgium/Belçika, 2017, 22'

"In Circles / Döngü", Masooma Ebrahimi, Afghanistan/Afganistan, 2015, 15'

"In White / Beyazlar İçinde", Dania Bdeir, Lebanon/Lübnan, 2016, 15'

"Kitchen Dreams / Mutfak Hayalleri", Arvin Medghalchi, Iran, 2017, 14'

"Lady Tat Dances, The / Dans Eden Kadın", Joppe Rog, United Kingdom/Birleşik Krallık, 2018, 4'

"Mum, I'm back / Anne Ben Geldim", Dimitris Katsimiris, Greece/Yunanistan, 2017, 4'

"Ovul", Danijela Radulović, Montenegro/Karadağ, 2018, 6'

"Shuttle, The / Servis", Lu Han, USA/ABD, 2017, 15'

 

UMBRELLA / ŞEMSİYE - 83'

"Abigail / Hastabakıcı", Soner Sert, Turkey/Türkiye, 2017, 17'

"Another Sunny Day / Güneşli Bir Gün Daha", Tim Huebschle, Kazakhstan/Kazakistan, 2017, 4' "Everyone Loves a Panda / Herkes Panda Sever", Brandon Shenk, USA/ABD, 2017, 6'

"Eye Test / Göz Testi", Sudha Padmaja Francis, India/Hindistan, 2017, 16'

"Maniera Greca", Kirineos Papadimatos, Greece/Yunanistan, 2017, 13'

"Mulberry / Dut", Teymour Ghaderi, Iran, 2017, 12'

"Shokolat / Şeker", Mehdi Heydari, UAE/BAE, 2017, 14'

 

CULTURAL INSIGHTS / KÜLTÜREL BAKIŞ - 81'

"Brick House, The / Kerpiç Ev", Eliane Esther Bots, Netherlands/Hollanda, 2017, 15'

"Filipina", Maribel Apuya, USA/ABD, 2017, 15'

"Fresh Start / Yeni Bir Başlangıç", Çiğdem Slankard, USA/ABD", 2017, 13'

"Good Fight, The / İyi Dövüş", Ben Holman, UK/Birleşik Krallık, 2017, 16'

"Iku Manieva", Isaac Ruiz Gastélum, Mexico/Meksika, 2017, 7'

"Mohamed, the First Name / Adı Mohamed", Zairi Malika, Morocco/Fas, 2016, 15'

"Torn Love / İki Yaka Yarım Aşk", Nurdan Tümbek, Turkey/Türkiye, 2017, 43'

 

 

RIDICULE / GÜLÜNÇ, - 92'

"Cap, The / Şapka", Julian Pavlov, Russian Federation/Rusya, 2017, 4'

"Confession / Günah Çıkartma", Dessy Tombusheva, Bulgaria/Bulgaristan, 2014, 10'

"Hostel", Daniel Popat, Germany/Almanya, 2017, 10'

"I Want to See You In My Dreams / Rüyalarda Buluşalım", Mark Limanskiy, Russia/Rusya, 2018, 19' "Modellastry / Model", Risto Kütt, Estonia/Estonya, 2017, 6'

"Pamçka", Elda Sorra, Germany/Almanya, 2017, 12'

"Rescue Masha / Masha'yı Kurtarmak", Alina Mustafna, Turkey/Türkiye, 2018, 20'

"Run Rostam Run / Koş Rostam Koş", Hossein Molayemi, Iran, 2017, 11'

 

HYBRID SENSATION / MELEZ ALGI, -

89' "Arcane / Saklı" Malena Martínez Cabrera, Peru, 2018, 1'

"Bad Vibes / Negatif Enerji", Adam Gebert, Czech Republic/Çekya, 2018, 9'

"Basketball / Basketbol", Anthony Schubert, USA/ABD, 2017, 4'

"Count Your Curses / Lanetlerini Sırala", L. Yavo, Belgium/Belçika, 2017, 8'

"Dispassion / Hissizlik", Isaac Ruiz Gastélum, Mexico/Meksika, 2017, 3'

"Eel, the Weasel and the Vulture, The / Yılan Balığı, Gelincik ve Akbaba", Suki, Fransa/France, 2017, 5'

"Gray Umbrella / Gri Şemsiye", Mohammad Poustindouz, Iran, 2017, 8'

"Hopeless Hopecase", Serkan Bozkurt, Turkey/Türkiye, 2016, 3'

"Last Day of the Empire, The / İmparatorluğun Son Günü", Anna Rubi, Julia Halasz, Hungary/Macaristan, 2017, 13'

"Limbo / Araf ", Gökce Erenmemisoglu, Turkey/Türkiye, 2017, 2'

"Mr. Monday", J. McCullough, S. Murphy, J. Uebie, M. Pigman, USA/ABD, 2017, 2'

"Natural Disasters / Doğal Felaketler", A. Polojärvi, Finland/Finlandiya, 2017, 7'

"Realm of Deepest Knowing, The / Bilgi Hükümdarlığı", Seunghee Kim, Korea, Republic of/Güney Kore, 2017, 3'

"Taste of Night / Gecenin Tadı", Liudmila Komrakova, Russia/Rusya, 2017, 8'

"Tere is a Salad Standing Between Us / Aramızda Salata Var", Alice von Gwinner, Germany/Almanya, 2017, 8'

"Tree Little Big Bad / Üç Küçük Kötü", V. Tuomisto, Finland/Finlandiya, 2017, 2'

"Ululation / İnilti", Adrian Schwartz, Germany/Almanya, 2018, 3'

 

SO FAR, SO CLOSE / ÇOK UZAK, ÇOK YAKIN - 93'

"Arîn", Mizgin Müjde Arslan, United Kingdom/Birleşik Krallık, 2017, 11'

"Assia", Malika Zairi, Morocco/Fas, 2018, 12'

"Comments / Yorumlar", Jannis A. Kiefer, Germany/Almanya" 2017, 5'

"Departure, The / Gidiş", Milan Bath, Germany/Almanya, 2017, 14'

"Long Wet Grass, The / Islak Uzun Otlar", J. Davey, Ireland/İrlanda, 2017, 14'

"Midwife, The / Ebe", Ezgi Ay, Turkey/Türkiye, 2017, 12'

"Seba" Gökhan Okur , Turkey/Türkiye, 2017, 5'

"Vasya", Andrey Bushnev, Russia/Rusya, 2018, 20'

 

SWERVE AWAY / VIRAJ - 83'

"Deadline / Son Tarih", Sergey Pozdnyakov, Russia/Rusya" 2017, 14'

"Jet Lag", Grzegorz Piekarski, Poland/Polonya, 2017, 13'

"Last Summer, The / Geçen Yaz", Alina Fadeeva, Russia/Rusya, 2017, 17'

"Playing House / Evcilik", Özgül Gürbüz, Turkey/Türkiye, 2017, 3'

"Retouch / Rötuş", Kaveh Mazaheri, Iran, 2017, 19'

"Zeynep", Mustafa Efelti, Turkey/Türkiye, 2017, 15'

 

TURKISH FEATURES SELECTION/ ÖZEL GÖSTERİMLER

"Organic Love Stories / Organik Aşk Hikayeleri", Alpgiray M. Uğurlu, Turkey/Türkiye, 2017, 87'

"Rudolf Nureyev: Island of His Dreams / Rudolf Nureyev: Düşlerinin Adası", Evgenia Tirdatova, Orhan Tekeoğlu, Turkey, Russia/Türkiye, Rusya, 2016, 89'

"Something Useful / İşe Yarar Bir Şey", Pelin Esmer, Turkey/Türkiye, 2017, 107'

"Yellow Heat / Sarı Sıcak", Fikret Reyhan, Turkey/Türkiye, 2017, 85'

 

KALEIDOSCOPE / KALEYDESKOP: ÇOCUKLAR İÇİN FİLMLER, 54’

Run Rostam Run, - The Eel, The Weasel and The Vulture, - Volcano Island, Basketball, - The Cap, - Candy, - Foxes, - Count Your Curses

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    NAMAZ VAKİTLERİ
    Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
    EN ÇOK OKUNANLAR
    BUGÜN
    BU HAFTA
    BU AY
    EN ÇOK YORUMLANANLAR
    BUGÜN
    BU HAFTA
    BU AY
    SPOR TOTO SÜPER LİG
    Tür seçiniz:
    SAYFALAR
    e-gazete
    • Sinematur - 05 Ocak 2015 Manşeti
    KARİKATÜR
    SENDE YAZ
    Ziyaretçi Defteri
    Ziyaretçi Defteri

    Siz de yazmak istemez misiniz?

    Ziyaretçi Defteri
    ARŞİV